sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Budzimy księcia ze snu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 września 2007, 17:18

Jutro w podziemiach Muzeum Czechowicza malarze i nasi Czytelnicy zaczną malować kopię obrazu "Sen Leszka Czarnego".

Cezary Garbowicz, malarz z Kazimierza już zabrał się do pracy. Podzielił obraz na części i pracę między artystów. Zofii Kopel Szulc będzie malowała skrzydło samego archanioła.
Chodzi o obraz związany z legendą, która opowiada o księciu Leszku Czarnym i wyśnionym przez niego Archaniele Michale przepowiadającym zwycięstwo nad Jaćwingami. Książę odwdzięczył się kościołem św. Michała. Dziś w tym miejscu znajduje się pusty plac Po Farze. A obraz "Sen Leszka Czarnego”, który ocalał po rozbiórce fary - wisi w zakrystii klasztoru Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie.
W sobotę Archanioł Michał ma swoje imieniny. I dostanie od nas prezent.
- Jestem pewny, że w takim dniu życzliwie przefrunie nad Lublinem, możliwe, że przysiądzie na ul. Złotej, żeby przyglądać się pracy malarzy - śmieje się o. Rafał Sztejka z KUL.
Wieczorem o godz. 18 w podziemiach Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej 3 rozpocznie się malowanie. Akcję będzie koordynował Cezary Garbowicz, doświadczony przy pracy nad głośnym obrazem "Szekspir w Kazimierzu”. Specjalną modlitwę do Archanioła Michała odmówią i pracę malarzy pobłogosławią o. Rafał Sztejka i o. Robert Głubisz, przeor Dominikanów.
Podobrazie przygotowane przez firmę Talens Polska przyjedzie do Lublina dziś wieczorem. Wtedy Garbowicz razem z Jackiem Kwiatkowskim zaznaczą na płótnie linie tworzące tzw. siatkę i rozrysują postaci. - Bardzo się cieszę, że będę malować skrzydło Archanioła Michała - mówi Zofia Kopel-Szulc.
Na dobry początek malować zaczną: Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny naszej gazety, Mariusz Deckert, prezes Radia Lublin, Tomasz Rakowski, dyrektor Telewizji Lublin i Włodzimierz Wysocki, z-ca prezydenta Lublina. Sen księcia kopiować będą m.in. Piotr Żółkiewski, Stanisław Bałdyga, Stasys Eidrigevicius, Krzesimir Dębski, Witold Mazurkiewicz, Zbigniew Lemiech, Janusz Opryński oraz Tymoteusz Przygrodzki (lat 9 zwany Matejką z Lublina) i inni mieszkańcy Lublina.
Jerzy Leszczyński z Teatru Wizji i Ruchu zadba o to, żeby Archanioł Michał pojawił się między malarzami. W trakcie malowania będzie można spróbować pączków Czechowicza w stylowych wnętrzach przedwojennej kawiarni. Posłuchać wierszy poety, napić się kawy z Pożegnania z Afryką i sprawdzić jak smakują słynne czechowiczowskie ciasteczka z pieprzem - które specjalnie na ten wieczór upiecze Tadeusz Pęzioł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!