poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Burza w Lublinie: Połamane drzewa i zalane budynki. 150 zgłoszeń do straży (zdjęcia)

Dodano: 29 czerwca 2017, 13:41

Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca 2017, 20:13

Wiele szkód spowodowała nawałnica, która przeszła wczoraj nad Lublinem. Po godz. 13 w mieście zrobiło się ciemno, rozpętała się burza, padał ulewny deszcz i grad.

Przewracane przez silny wiatr drzewa uszkadzały budynki i samochody. Jedno z nich spadło na auto jadące ul. Okopową, w pojeździe uwięzione zostały dwie osoby.

– 11 razy wyjeżdżaliśmy do konarów lub drzew leżących na samochodach – mówił kilka godzin po burzy Andrzej Szacoń, rzecznik straży pożarnej. Ale od razu zastrzegał, że na tym nie musi się skończyć, bo gdy z nim rozmawialiśmy, strażacy przed sobą jeszcze 150 innych wezwań.

Powalone drzewa zatarasowały wiele dróg, m.in. ul. Nałęczowską, Peowiaków, Okopową czy al. Długosza, powodując komunikacyjny paraliż. Na al. Piłsudskiego zerwana została sieć zasilająca trolejbusy, które trzeba było skierować na uciążliwe dla pasażerów objazdy.

Wichura wyrządziła szkody m.in. w zabytkowym Ogrodzie Saskim, który został zamknięty dla spacerowiczów do czasu usunięcia zagrażających im przewróconych drzew - jedno z nich runęło na altankę mocno ją uszkadzając. Straty odnotowano także na pl. Litewskim, gdzie bardzo poważnie uszkodzona została stacja meteorologiczna UMCS prowadząca pomiary nieprzerwanie od 1951 roku. Na placu ucierpiały też niektóre ławki, zniszczony został podświetlany słup ogłoszeniowy. Wiatr uszkadzał też dachy, m.in. na jednej z kamienic przy Kołłątaja.

Woda zalała podziemny parking Centrum Spotkania Kultur znajdujący się pod pl. Teatralnym. Zalane były też niżej leżące ulice, m.in. Głęboka, w tym przebudowane niedawno skrzyżowanie z Muzyczną, Narutowicza i Nadbystrzycką.

Wstępny bilans strat może być znany w piątek.

Relacja godzinowa

15:00

Część trolejbusów wysłano na objazdy. Zmienionymi trasami do odwołania kursować będzie część pojazdów na liniach 151, 153 i 155. Objazdem będą jeździć tylko te trolejbusy, które nie są wyposażone w dodatkowe zasilanie bateryjne lub z agregatu prądotwórczego.

Na linii 151 trolejbusy bez dodatkowego zasilania będą kursować pomijając większą część al. Kraśnickiej, całe Al. Racławickie i ul. Lipową. Wyznaczono im następującą trasę: Węglin, al. Kraśnicka, ul. Bohaterów Monte Cassino, Wileńska, Głęboka, Muzyczna, Stadionowa, Lubelskiego Lipca '80, pl. Bychawski, Kunickiego, Abramowicka.

Podobnym objazdem pojedzie linia 155. Z pętli obok ZUS pojedzie przez Zana, Wileńską, Głęboką, Muzyczną, Stadionową, Lubelskiego Lipca '80, pl Bychawski i dalej przez Wolską zwykłą trasą.
Linia 153 będzie omijać ul. Narutowicza, al. Piłsudskiego, Al. Zygmuntowskie i Fabryczną jadąc z Głębokiej przez Muzyczną, Stadionową i Wolską.

Przypomnijmy, objazdy dotyczą te wyłącznie trolejbusów nie wyposażonych w dodatkowe zasilanie bateryjne lub z agregatu spalinowego. Objazdy będą obowiązywać do czasu naprawy sieci na al. Piłsudskiego. Strażakom udało się już stworzyć warunki do naprawy sieci koło MPWiK, usunąć trzeba jeszcze drzewo w rejonie skrzyżowania z Al. Zygmuntowskimi.

Dojazd komunikacją miejską z Al. Racławickich w rejon al. Piłsudskiego i Targów Lublin zapewniają linie 11 (kursująca od KUL), 20 i 30.

Czekamy na Wasze zdjęcia i informacje dotyczące burzy w Lublinie. Które ulice są nieprzejezdne? Przesyłajcie informacje na alarm24@dziennikwschodni.pl lub nasz numer alarmowy 691 770 010.

16.19

Przywrócone zostało zasilanie w trakcji trolejbusowej w al. Piłsudskiego. Oznacza to, że linie 151, 153 i 155 wracają na swoje podstawowe trasy. Wiele czasu minie jednak, zanim komunikacja zacznie kursować punktualnie.

16.10

Zablokowany jest wjazd w ul. Kołłątaja od strony ul. Krakowskie Przedmieście. Straż pożarna usuwa kawałek blachy, który zwisa z dachu kamienicy.

 

Strażacy usuwają uszkodzoną blachę na dachu przy ul. Kołłątaja

WIDEO

WIDEO

14.25

Naprawa sieci trolejbusowej na al. Piłsudskiego jeszcze się nie zaczęła. - Pogotowie sieciowe musi czekać, aż straż pożarna usunie drzewa - informuje MPK

14.23

Kpt Andrzej Szacoń z lubelskiej straży: Na chwilę obecną odnotowaliśmy ok. 150 zgłoszeń związanych z burzami na terenie Lublina oraz całego powiatu. Nie mamy informacji o osobach poszkodowanych.

Strażacy usuwają połamane konary drzew

WIDEO

Zapis relacji na żywo. Silna burza zaczyna się ok. 8 minuty 30 sekundy

WIDEO

14.14

Nawet kilka godzin może potrwać naprawa uszkodzonej trakcji trolejbusowej na al. Piłsudskiego. - Jest zerwana w kilku miejscach - informuje Weronika Opasiak, rzecznik MPK Lublin.Oznacza to, że znaczna część linii może kursować w okrojonej obsadzie, a przejazd utrudniony będzie także dla pojazdów indywidualnych

14.03

Około 300 osób przebywało w trakcie nawałnicy na terenie ośrodka Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. - Ratownicy poprosili wszystkich o opuszczenie basenów, klienci przeczekali w punktach gastronomicznych - mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Nie ma żadnych strat na Słonecznym Wrotkowie, ośrodek działa normalnie

13:57

Komunikacja miejska kursuje z dużymi opóźnieniami, najdłużej trzeba czekać na linie trolejbusowe jadące przez al. Piłsudskiego, gdzie zerwana jest trakcja zasilająca pojazdy oraz na liniach autobusowych nr 2, 4, 12, 13 i 15, których trasy przebiegają przez zablokowaną al. Długosza.

13.30

Po nawałnicy zablokowana jest al. Piłsudskiego w rejonie hotelu Victoria, nieprzejezdna jest też al. Długosza oraz Północna w rejonie ul. Szeligowskiego - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Nie wykluczył skierowania komunikacji miejskiej na inne trasy

13.20

Na ul. Okopowej drzewo przewróciło się na samochód.

Ul. Górna.

WIDEO

Burza w Lublinie. Grad na placu Litewskim

WIDEO

Czytaj więcej o: Lublin burza nawałnica deszcz
Użytkownik niezarejestrowany
Azazel
Użytkownik niezarejestrowany
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 czerwca 2017 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgloscie sprawe ryzemu! On nie takie sprawy rozwiazywal! Najlepiej poszlo mu z OFE. Waly przeciwpowodziowe zbudowal. Ma leb.
Rozwiń
Azazel
Azazel (30 czerwca 2017 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokładnie tak!!! undefined zgadzam się z tobą w 100%!
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2017 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hym, na Zeusa !! z "naturą" żartów nie ma.
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2017 o 09:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba się modlić aby mniej takich burz przez Lublin przechodziło,
Rozwiń
gg
gg (30 czerwca 2017 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to Szyszko te burze ściaga razem z Rydzykiem aby mniej winy bylo za wycinke
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!