Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lutego 2012 r.
20:17
Edytuj ten wpis

Były ksiądz sprzedaje kurs przedmałżeński za 200 zł

Autor: Zdjęcie autora Anna Kowalska
0 39 A A
Przed działalnością "duchownego” przestrzega też lubelskie Radio eR i strona internetowa archidiece
Przed działalnością \"duchownego” przestrzega też lubelskie Radio eR i strona internetowa archidiece

W ogłoszeniach przedstawia się jako ksiądz i magister nauk teologicznych. Za 200 zł oferuje zaświadczenia o odbyciu kursów przedmałżeńskich. Chętnych nie brakuje. Lubelska kuria ostrzega: Te zaświadczenia są nic nie warte!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ścigam go już od dwóch lat. Wcześniej działał w Warszawie – mówi ks. Wojciech Lipka, kanclerz kurii warszawsko-praskiej. – Teraz przeniósł się na południe Polski. To jest postać z piekła rodem. O jego działalności wiemy od oszukanych przez niego osób. Jest ich kilkadziesiąt. Dopiero my im uświadomiliśmy, że dokumenty, które wystawił są nieważne.

Przed działalnością "duchownego” przestrzega też lubelskie Radio eR i strona internetowa archidiecezji lubelskiej. Wszystko dlatego, że podający się za księdza Adam Cz. zaczął umieszczać oferty w popularnej gazecie ogłoszeniowej ukazującej się w naszym województwie. Proponuje tam wystawienie zaświadczenia ukończenia kursów przedmałżeńskich i przygotowujących do sakramentu bierzmowania.

Dzwonimy pod podany numer. Szybko okazuje się, że na kursy chodzić nie trzeba. Wystarczy zapłacić 200 zł. – To jest kurs prywatny, a wystawiony dokument jest ważny w całej Polsce – przekonuje Adam Cz., który przedstawia się jako magister nauk teologicznych i każe tytułować się "księdzem”. Mężczyzna wydaje szczegółowe instrukcje. – Proszę mówić, że byliście na kursie weekendowym w Zakopanem.
Czy ksiądz wystawiał już takie zaświadczenia? – Wielokrotnie – odpowiada.

Potem tłumaczy, żeby mailem wysłać mu dane osobowe, miejsce zameldowania i adres właściwej parafii. Po dostarczeniu zaświadczenia oczekuje wpłaty pieniędzy.

– To nie jest nasz ksiądz – ucina ks. Ryszard Podpora, dyr. Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej.


– Zaświadczenia wydane przez tego mężczyznę nie będą honorowane – dodaje ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii. – Druk dotyczący kursów przedmałżeńskich można dostać w parafii, ale potrzebna jest też pieczątka i podpis księdza. Informacje podane na takim zaświadczenia łatwo więc zweryfikować.

Według danych z diecezji warszawsko-praskiej, Adam Cz. działał wcześniej w Bractwie Kapłańskim im. św. Cyryla i Metodego. Jednak w lipcu ub. roku został zawieszony w obowiązkach kapłana i usunięty z bractwa. Rozmawialiśmy z nim jeszcze raz. Tym razem informując, że dzwonimy z Dziennika Wschodniego. Mężczyzna nie wycofał oferty. Nie widzi też w niej nic złego.

Czy ludzie, którzy wpłacili mu pieniądze zostali oszukani? – Tego typu zaświadczenia nie są dokumentami urzędowymi – mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej policji. – Nieprawdę poświadczają również osoby starające się o takie zaświadczenie, nie uczestnicząc w naukach. Obciążone są więc dwie strony. Czy to kwalifikuje się do ścigania? Na razie trudno ocenić.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Grzesiek / 5 stycznia 2014 o 21:16

Zawracanie gitary z tym kursem przedmałżeńskim. Nie mam na to czasu bo pracuje. Mam nienormowany czas pracy i muszę prosić się w pracy o wolny weekend - bo kurs plus 100 zeta od osoby. Tu plać tam płać - za wszystko kasa. Kościół sam utrudnia ludziom życie a potem narzeka że mało się małżeństw zawiera. To powinno być odgórnie przez episkopat narzucone żeby ułatwić ten ślub kościelny bez płacenia za to grosza.  Już miałem w domu z moją mażeczoną sprzeczke o ten cały kurs.

Avatar
Inge / 14 lutego 2012 o 19:43
[quote name='Kazimierz a Gubina' timestamp='1329210061' post='596410']
wieksza bieda,wieksze bezrobocie z miesiaca na miesiac,brak perspektyw na przyszlosc,korupcja,wyzysk pracodawcow,ucieczka za chlebem naszej wyksztalconej mlodziezy na zachod,pazerstwo kleru na kazdym kroku,mozna wymieniac w nieskonczonosc.Jezeli to sa te laski ktore daje mi slub koscielny,to ja przez reszte zycia pozostane z moja cudowna malzonka w zwiazku cywilnym.
[/quote]

Wypowiadasz się nie na temat. Co ma bezrobocie czy brak perspektyw do ślubu kościelnego? Jeżeli złożył przed ołtarzem przysięgę miłości aż do śmierci to stracisz pracę i perspektywy na przyszłość?
[quote name='Kazimierz a Gubina' timestamp='1329210061' post='596410']
wieksza bieda,wieksze bezrobocie z miesiaca na miesiac,brak perspektyw na przyszlosc,korupcja,wyzysk pracodawcow,ucieczka za chlebem naszej wyksztalconej mlodziezy na zachod,pazerstwo kleru na kazdym kroku,mozna wymieniac w nieskonczonosc.Jezeli to sa te laski ktore daje mi slub koscielny,to ja przez reszte zycia pozostane z moja cudowna malzonka w zwiazku cywilnym.
[/quote]

Wypowiadasz się nie na temat. Co ma bezrobocie cz... rozwiń
Avatar
Kowalski / 14 lutego 2012 o 13:30
[quote name='c' timestamp='1329205108' post='596367']
poznaje po owocach.
[/quote]

Odwołujesz się Pisma Św? Nawiedzony dewot jestes czy co?
Avatar
Kazimierz a Gubina / 14 lutego 2012 o 10:01
[quote name='kinga' timestamp='1329166337' post='596261']
Ludzie!!!! skąd w was tyle pychy!! Boga poprawiać będziecie? sądzicie, że Pan Bóg się pomylił podnosząc małżenstwo do rangi sakramentu??? Gdybyście mieli świadomość ile łask Was omija poprzez brak ślubu kościelnego...
[/quote]

wieksza bieda,wieksze bezrobocie z miesiaca na miesiac,brak perspektyw na przyszlosc,korupcja,wyzysk pracodawcow,ucieczka za chlebem naszej wyksztalconej mlodziezy na zachod,pazerstwo kleru na kazdym kroku,mozna wymieniac w nieskonczonosc.Jezeli to sa te laski ktore daje mi slub koscielny,to ja przez reszte zycia pozostane z moja cudowna malzonka w zwiazku cywilnym.
[quote name='kinga' timestamp='1329166337' post='596261']
Ludzie!!!! skąd w was tyle pychy!! Boga poprawiać będziecie? sądzicie, że Pan Bóg się pomylił podnosząc małżenstwo do rangi sakramentu??? Gdybyście mieli świadomość ile łask Was omija poprzez brak ślubu kościelnego...
[/quote]

wieksza bieda,wieksze bezrobocie z miesiaca na miesiac,brak perspektyw na przyszlosc,korupcja,wyzysk pracodawcow,ucieczka za chlebem naszej wyksztalconej mlodziezy na zachod,pazerstwo kleru... rozwiń
Avatar
c / 14 lutego 2012 o 08:38
[quote name='Kowalski' timestamp='1329204586' post='596365']
Znasz mnie? Nie przypominam sobie żebym znał jakiegoś "c". Skad wiesz, że jestem nawiedzonym dewotem?
[/quote]


poznaje po owocach.
Avatar
Kowalski / 14 lutego 2012 o 08:29
[quote name='c' timestamp='1329202246' post='596348']
Ręce opadają jak się czyta wypowiedzi takich nawiedzonych dewotów. Zrozum, że nikt nie kwestionuje potrzeby bierzmowania (wtedy twojej wywody byłby usprawiedliwione) ale sens towarzyszącej temu wydarzeniu biurokracji i mniej lub bardziej zaostrzonych wymagań. A to jak najbardziej można kwestionować. Być może cię to zdziwi ale "zwykli" ludzie też są Kościołem, tworzą go (być może o tym nie wiesz?) i mają prawo w kwestiach nie objętych dogmatami do swojego zdania.
[/quote]

Znasz mnie? Nie przypominam sobie żebym znał jakiegoś "c". Skad wiesz, że jestem nawiedzonym dewotem? (nawet nie wiesz co to znaczy).
Nikt nie kwestionuje potrzeby bierzmowania? Znam co najmniej 10 osób, które to kwestionują (wszystkie są niewierzęce albo tzw. wierzące niepraktykujące)
Potraktujcie kosciół katolicki jako instytucję do której przynależność nie jest obowiązkowa. Nie trzeba miec chcrztu, bierzmowania, komunii, małżeństwa, ostatniego namaszczenia - skończą się wtedy narzekania, że trzeba chodzić do kościoła, do spowiedzi, że trzeba płacić.
A jak ktoś się decyduje żeby należeć to niech nie oczekuje, że mu się wszystko należy. Uczestnictwo w kościele jest związane z wysiłkiem - i stąd też konieczność spełnienia pewnych wymagań. O bierzmowaniu mówi się, że jest to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej - przystępujący do niego mają pokazać, że chcą je przyjąć. A skoro chcą to niech pokażą, że naprawde im na tym zależy.
[quote name='c' timestamp='1329202246' post='596348']
Ręce opadają jak się czyta wypowiedzi takich nawiedzonych dewotów. Zrozum, że nikt nie kwestionuje potrzeby bierzmowania (wtedy twojej wywody byłby usprawiedliwione) ale sens towarzyszącej temu wydarzeniu biurokracji i mniej lub bardziej zaostrzonych wymagań. A to jak najbardziej można kwestionować. Być może cię to zdziwi ale "zwykli" ludzie też są Kościołem, tworzą go (być może o tym nie wiesz?) i mają prawo w kwestiach nie objętych dogmatami do sw... rozwiń
Avatar
Piotr / 14 lutego 2012 o 08:04
[quote name='nauczycielka' timestamp='1329158223' post='596204']
Uczę w gimnazjum. Moi wychowankowie (trzecia klasa) pokazali mi niedawno "książeczki zaliczeń" (nazwa moja), które przez cały czas nauki w gimnazjum muszą uzupełniać uczniowie przygotowujący się do sakramentu bierzmowania. Po lekturze tych dzienniczków ciśnie się na usta jedno słowo: zgroza!!! Jest to nic innego, jak znana choćby ze studiów, pracy, czy wojska, tzw. "obiegówka". Są tam "zaliczenia" określonej ilości: spowiedzi, mszy św. , rorat, nabożeństw różańcowych i majowych, rekolekcji, i tp. Sami uczniowie twierdzą, że tylko dla tych podpisów uczestniczą w praktykach religijnych. Po bierzmowaniu, rzadko który z nich pokaże się w kościele. Co Wy na to?...
[/quote]
Jak będziemy mieli dobrą młodzież jak mamy takich głupich nauczycieli.
[quote name='nauczycielka' timestamp='1329158223' post='596204']
Uczę w gimnazjum. Moi wychowankowie (trzecia klasa) pokazali mi niedawno "książeczki zaliczeń" (nazwa moja), które przez cały czas nauki w gimnazjum muszą uzupełniać uczniowie przygotowujący się do sakramentu bierzmowania. Po lekturze tych dzienniczków ciśnie się na usta jedno słowo: zgroza!!! Jest to nic innego, jak znana choćby ze studiów, pracy, czy wojska, tzw. "obiegówka". Są tam "zaliczenia" określon... rozwiń
Avatar
c / 14 lutego 2012 o 07:50
[quote name='Kowalski' timestamp='1329167857' post='596284']
A co? Bierzmowanie jest obowiązkowe? Chcą być bierzmowani w kościele katolickim to muszą spełnić warunki, które kościół narzuca. Nie chcą to nie przystępują do bierzmowania, albo szukają sobie instytucji, która bedzie im pasowała.

Ze ślubem jest podobnie. Narzekają, że nauki, że spowiedź, że ksiądz tyle kasy wziął.... A po co Wam to? Przecież ludzie piszą, że mają tylko ślub cywilny i jest dobrze. Chcesz mieć ślub katolicki to masz spełnić warunki ustalone przez ten kościoł. Nie pasuje ci to idź gdzie indziej
[/quote]


Ręce opadają jak się czyta wypowiedzi takich nawiedzonych dewotów. Zrozum, że nikt nie kwestionuje potrzeby bierzmowania (wtedy twojej wywody byłby usprawiedliwione) ale sens towarzyszącej temu wydarzeniu biurokracji i mniej lub bardziej zaostrzonych wymagań. A to jak najbardziej można kwestionować. Być może cię to zdziwi ale "zwykli" ludzie też są Kościołem, tworzą go (być może o tym nie wiesz?) i mają prawo w kwestiach nie objętych dogmatami do swojego zdania.
[quote name='Kowalski' timestamp='1329167857' post='596284']
A co? Bierzmowanie jest obowiązkowe? Chcą być bierzmowani w kościele katolickim to muszą spełnić warunki, które kościół narzuca. Nie chcą to nie przystępują do bierzmowania, albo szukają sobie instytucji, która bedzie im pasowała.

Ze ślubem jest podobnie. Narzekają, że nauki, że spowiedź, że ksiądz tyle kasy wziął.... A po co Wam to? Przecież ludzie piszą, że mają tylko ślub cywilny i jest dobrze. Chcesz mieć ślub katolicki to masz spełnić... rozwiń
Avatar
Kowalski / 13 lutego 2012 o 22:17
[quote name='nauczycielka' timestamp='1329158223' post='596204']
Uczę w gimnazjum. Moi wychowankowie (trzecia klasa) pokazali mi niedawno "książeczki zaliczeń" (nazwa moja), które przez cały czas nauki w gimnazjum muszą uzupełniać uczniowie przygotowujący się do sakramentu bierzmowania. Po lekturze tych dzienniczków ciśnie się na usta jedno słowo: zgroza!!! Jest to nic innego, jak znana choćby ze studiów, pracy, czy wojska, tzw. "obiegówka". Są tam "zaliczenia" określonej ilości: spowiedzi, mszy św. , rorat, nabożeństw różańcowych i majowych, rekolekcji, i tp. Sami uczniowie twierdzą, że tylko dla tych podpisów uczestniczą w praktykach religijnych. Po bierzmowaniu, rzadko który z nich pokaże się w kościele. Co Wy na to?...
[/quote]

A co? Bierzmowanie jest obowiązkowe? Chcą być bierzmowani w kościele katolickim to muszą spełnić warunki, które kościół narzuca. Nie chcą to nie przystępują do bierzmowania, albo szukają sobie instytucji, która bedzie im pasowała.

Ze ślubem jest podobnie. Narzekają, że nauki, że spowiedź, że ksiądz tyle kasy wziął.... A po co Wam to? Przecież ludzie piszą, że mają tylko ślub cywilny i jest dobrze. Chcesz mieć ślub katolicki to masz spełnić warunki ustalone przez ten kościoł. Nie pasuje ci to idź gdzie indziej
[quote name='nauczycielka' timestamp='1329158223' post='596204']
Uczę w gimnazjum. Moi wychowankowie (trzecia klasa) pokazali mi niedawno "książeczki zaliczeń" (nazwa moja), które przez cały czas nauki w gimnazjum muszą uzupełniać uczniowie przygotowujący się do sakramentu bierzmowania. Po lekturze tych dzienniczków ciśnie się na usta jedno słowo: zgroza!!! Jest to nic innego, jak znana choćby ze studiów, pracy, czy wojska, tzw. "obiegówka". Są tam "zaliczenia" określon... rozwiń
Avatar
kinga / 13 lutego 2012 o 21:52
Ludzie!!!! skąd w was tyle pychy!! Boga poprawiać będziecie? sądzicie, że Pan Bóg się pomylił podnosząc małżenstwo do rangi sakramentu??? Gdybyście mieli świadomość ile łask Was omija poprzez brak ślubu kościelnego...
Avatar
Grzesiek / 5 stycznia 2014 o 21:16

Zawracanie gitary z tym kursem przedmałżeńskim. Nie mam na to czasu bo pracuje. Mam nienormowany czas pracy i muszę prosić się w pracy o wolny weekend - bo kurs plus 100 zeta od osoby. Tu plać tam płać - za wszystko kasa. Kościół sam utrudnia ludziom życie a potem narzeka że mało się małżeństw zawiera. To powinno być odgórnie przez episkopat narzucone żeby ułatwić ten ślub kościelny bez płacenia za to grosza.  Już miałem w domu z moją mażeczoną sprzeczke o ten cały kurs.

Avatar
Inge / 14 lutego 2012 o 19:43
[quote name='Kazimierz a Gubina' timestamp='1329210061' post='596410']
wieksza bieda,wieksze bezrobocie z miesiaca na miesiac,brak perspektyw na przyszlosc,korupcja,wyzysk pracodawcow,ucieczka za chlebem naszej wyksztalconej mlodziezy na zachod,pazerstwo kleru na kazdym kroku,mozna wymieniac w nieskonczonosc.Jezeli to sa te laski ktore daje mi slub koscielny,to ja przez reszte zycia pozostane z moja cudowna malzonka w zwiazku cywilnym.
[/quote]

Wypowiadasz się nie na temat. Co ma bezrobocie czy brak perspektyw do ślubu kościelnego? Jeżeli złożył przed ołtarzem przysięgę miłości aż do śmierci to stracisz pracę i perspektywy na przyszłość?
[quote name='Kazimierz a Gubina' timestamp='1329210061' post='596410']
wieksza bieda,wieksze bezrobocie z miesiaca na miesiac,brak perspektyw na przyszlosc,korupcja,wyzysk pracodawcow,ucieczka za chlebem naszej wyksztalconej mlodziezy na zachod,pazerstwo kleru na kazdym kroku,mozna wymieniac w nieskonczonosc.Jezeli to sa te laski ktore daje mi slub koscielny,to ja przez reszte zycia pozostane z moja cudowna malzonka w zwiazku cywilnym.
[/quote]

Wypowiadasz się nie na temat. Co ma bezrobocie cz... rozwiń
Avatar
Kowalski / 14 lutego 2012 o 13:30
[quote name='c' timestamp='1329205108' post='596367']
poznaje po owocach.
[/quote]

Odwołujesz się Pisma Św? Nawiedzony dewot jestes czy co?
Avatar
Kazimierz a Gubina / 14 lutego 2012 o 10:01
[quote name='kinga' timestamp='1329166337' post='596261']
Ludzie!!!! skąd w was tyle pychy!! Boga poprawiać będziecie? sądzicie, że Pan Bóg się pomylił podnosząc małżenstwo do rangi sakramentu??? Gdybyście mieli świadomość ile łask Was omija poprzez brak ślubu kościelnego...
[/quote]

wieksza bieda,wieksze bezrobocie z miesiaca na miesiac,brak perspektyw na przyszlosc,korupcja,wyzysk pracodawcow,ucieczka za chlebem naszej wyksztalconej mlodziezy na zachod,pazerstwo kleru na kazdym kroku,mozna wymieniac w nieskonczonosc.Jezeli to sa te laski ktore daje mi slub koscielny,to ja przez reszte zycia pozostane z moja cudowna malzonka w zwiazku cywilnym.
[quote name='kinga' timestamp='1329166337' post='596261']
Ludzie!!!! skąd w was tyle pychy!! Boga poprawiać będziecie? sądzicie, że Pan Bóg się pomylił podnosząc małżenstwo do rangi sakramentu??? Gdybyście mieli świadomość ile łask Was omija poprzez brak ślubu kościelnego...
[/quote]

wieksza bieda,wieksze bezrobocie z miesiaca na miesiac,brak perspektyw na przyszlosc,korupcja,wyzysk pracodawcow,ucieczka za chlebem naszej wyksztalconej mlodziezy na zachod,pazerstwo kleru... rozwiń
Avatar
c / 14 lutego 2012 o 08:38
[quote name='Kowalski' timestamp='1329204586' post='596365']
Znasz mnie? Nie przypominam sobie żebym znał jakiegoś "c". Skad wiesz, że jestem nawiedzonym dewotem?
[/quote]


poznaje po owocach.
Avatar
Kowalski / 14 lutego 2012 o 08:29
[quote name='c' timestamp='1329202246' post='596348']
Ręce opadają jak się czyta wypowiedzi takich nawiedzonych dewotów. Zrozum, że nikt nie kwestionuje potrzeby bierzmowania (wtedy twojej wywody byłby usprawiedliwione) ale sens towarzyszącej temu wydarzeniu biurokracji i mniej lub bardziej zaostrzonych wymagań. A to jak najbardziej można kwestionować. Być może cię to zdziwi ale "zwykli" ludzie też są Kościołem, tworzą go (być może o tym nie wiesz?) i mają prawo w kwestiach nie objętych dogmatami do swojego zdania.
[/quote]

Znasz mnie? Nie przypominam sobie żebym znał jakiegoś "c". Skad wiesz, że jestem nawiedzonym dewotem? (nawet nie wiesz co to znaczy).
Nikt nie kwestionuje potrzeby bierzmowania? Znam co najmniej 10 osób, które to kwestionują (wszystkie są niewierzęce albo tzw. wierzące niepraktykujące)
Potraktujcie kosciół katolicki jako instytucję do której przynależność nie jest obowiązkowa. Nie trzeba miec chcrztu, bierzmowania, komunii, małżeństwa, ostatniego namaszczenia - skończą się wtedy narzekania, że trzeba chodzić do kościoła, do spowiedzi, że trzeba płacić.
A jak ktoś się decyduje żeby należeć to niech nie oczekuje, że mu się wszystko należy. Uczestnictwo w kościele jest związane z wysiłkiem - i stąd też konieczność spełnienia pewnych wymagań. O bierzmowaniu mówi się, że jest to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej - przystępujący do niego mają pokazać, że chcą je przyjąć. A skoro chcą to niech pokażą, że naprawde im na tym zależy.
[quote name='c' timestamp='1329202246' post='596348']
Ręce opadają jak się czyta wypowiedzi takich nawiedzonych dewotów. Zrozum, że nikt nie kwestionuje potrzeby bierzmowania (wtedy twojej wywody byłby usprawiedliwione) ale sens towarzyszącej temu wydarzeniu biurokracji i mniej lub bardziej zaostrzonych wymagań. A to jak najbardziej można kwestionować. Być może cię to zdziwi ale "zwykli" ludzie też są Kościołem, tworzą go (być może o tym nie wiesz?) i mają prawo w kwestiach nie objętych dogmatami do sw... rozwiń
Avatar
Piotr / 14 lutego 2012 o 08:04
[quote name='nauczycielka' timestamp='1329158223' post='596204']
Uczę w gimnazjum. Moi wychowankowie (trzecia klasa) pokazali mi niedawno "książeczki zaliczeń" (nazwa moja), które przez cały czas nauki w gimnazjum muszą uzupełniać uczniowie przygotowujący się do sakramentu bierzmowania. Po lekturze tych dzienniczków ciśnie się na usta jedno słowo: zgroza!!! Jest to nic innego, jak znana choćby ze studiów, pracy, czy wojska, tzw. "obiegówka". Są tam "zaliczenia" określonej ilości: spowiedzi, mszy św. , rorat, nabożeństw różańcowych i majowych, rekolekcji, i tp. Sami uczniowie twierdzą, że tylko dla tych podpisów uczestniczą w praktykach religijnych. Po bierzmowaniu, rzadko który z nich pokaże się w kościele. Co Wy na to?...
[/quote]
Jak będziemy mieli dobrą młodzież jak mamy takich głupich nauczycieli.
[quote name='nauczycielka' timestamp='1329158223' post='596204']
Uczę w gimnazjum. Moi wychowankowie (trzecia klasa) pokazali mi niedawno "książeczki zaliczeń" (nazwa moja), które przez cały czas nauki w gimnazjum muszą uzupełniać uczniowie przygotowujący się do sakramentu bierzmowania. Po lekturze tych dzienniczków ciśnie się na usta jedno słowo: zgroza!!! Jest to nic innego, jak znana choćby ze studiów, pracy, czy wojska, tzw. "obiegówka". Są tam "zaliczenia" określon... rozwiń
Avatar
c / 14 lutego 2012 o 07:50
[quote name='Kowalski' timestamp='1329167857' post='596284']
A co? Bierzmowanie jest obowiązkowe? Chcą być bierzmowani w kościele katolickim to muszą spełnić warunki, które kościół narzuca. Nie chcą to nie przystępują do bierzmowania, albo szukają sobie instytucji, która bedzie im pasowała.

Ze ślubem jest podobnie. Narzekają, że nauki, że spowiedź, że ksiądz tyle kasy wziął.... A po co Wam to? Przecież ludzie piszą, że mają tylko ślub cywilny i jest dobrze. Chcesz mieć ślub katolicki to masz spełnić warunki ustalone przez ten kościoł. Nie pasuje ci to idź gdzie indziej
[/quote]


Ręce opadają jak się czyta wypowiedzi takich nawiedzonych dewotów. Zrozum, że nikt nie kwestionuje potrzeby bierzmowania (wtedy twojej wywody byłby usprawiedliwione) ale sens towarzyszącej temu wydarzeniu biurokracji i mniej lub bardziej zaostrzonych wymagań. A to jak najbardziej można kwestionować. Być może cię to zdziwi ale "zwykli" ludzie też są Kościołem, tworzą go (być może o tym nie wiesz?) i mają prawo w kwestiach nie objętych dogmatami do swojego zdania.
[quote name='Kowalski' timestamp='1329167857' post='596284']
A co? Bierzmowanie jest obowiązkowe? Chcą być bierzmowani w kościele katolickim to muszą spełnić warunki, które kościół narzuca. Nie chcą to nie przystępują do bierzmowania, albo szukają sobie instytucji, która bedzie im pasowała.

Ze ślubem jest podobnie. Narzekają, że nauki, że spowiedź, że ksiądz tyle kasy wziął.... A po co Wam to? Przecież ludzie piszą, że mają tylko ślub cywilny i jest dobrze. Chcesz mieć ślub katolicki to masz spełnić... rozwiń
Avatar
Kowalski / 13 lutego 2012 o 22:17
[quote name='nauczycielka' timestamp='1329158223' post='596204']
Uczę w gimnazjum. Moi wychowankowie (trzecia klasa) pokazali mi niedawno "książeczki zaliczeń" (nazwa moja), które przez cały czas nauki w gimnazjum muszą uzupełniać uczniowie przygotowujący się do sakramentu bierzmowania. Po lekturze tych dzienniczków ciśnie się na usta jedno słowo: zgroza!!! Jest to nic innego, jak znana choćby ze studiów, pracy, czy wojska, tzw. "obiegówka". Są tam "zaliczenia" określonej ilości: spowiedzi, mszy św. , rorat, nabożeństw różańcowych i majowych, rekolekcji, i tp. Sami uczniowie twierdzą, że tylko dla tych podpisów uczestniczą w praktykach religijnych. Po bierzmowaniu, rzadko który z nich pokaże się w kościele. Co Wy na to?...
[/quote]

A co? Bierzmowanie jest obowiązkowe? Chcą być bierzmowani w kościele katolickim to muszą spełnić warunki, które kościół narzuca. Nie chcą to nie przystępują do bierzmowania, albo szukają sobie instytucji, która bedzie im pasowała.

Ze ślubem jest podobnie. Narzekają, że nauki, że spowiedź, że ksiądz tyle kasy wziął.... A po co Wam to? Przecież ludzie piszą, że mają tylko ślub cywilny i jest dobrze. Chcesz mieć ślub katolicki to masz spełnić warunki ustalone przez ten kościoł. Nie pasuje ci to idź gdzie indziej
[quote name='nauczycielka' timestamp='1329158223' post='596204']
Uczę w gimnazjum. Moi wychowankowie (trzecia klasa) pokazali mi niedawno "książeczki zaliczeń" (nazwa moja), które przez cały czas nauki w gimnazjum muszą uzupełniać uczniowie przygotowujący się do sakramentu bierzmowania. Po lekturze tych dzienniczków ciśnie się na usta jedno słowo: zgroza!!! Jest to nic innego, jak znana choćby ze studiów, pracy, czy wojska, tzw. "obiegówka". Są tam "zaliczenia" określon... rozwiń
Avatar
kinga / 13 lutego 2012 o 21:52
Ludzie!!!! skąd w was tyle pychy!! Boga poprawiać będziecie? sądzicie, że Pan Bóg się pomylił podnosząc małżenstwo do rangi sakramentu??? Gdybyście mieli świadomość ile łask Was omija poprzez brak ślubu kościelnego...
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 41 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 20 21

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra