wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Były ksiądz sprzedaje kurs przedmałżeński za 200 zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2012, 20:17
Autor: Anna Kowalska

Przed działalnością "duchownego” przestrzega też lubelskie Radio eR i strona internetowa archidiece
Przed działalnością \"duchownego” przestrzega też lubelskie Radio eR i strona internetowa archidiece

W ogłoszeniach przedstawia się jako ksiądz i magister nauk teologicznych. Za 200 zł oferuje zaświadczenia o odbyciu kursów przedmałżeńskich. Chętnych nie brakuje. Lubelska kuria ostrzega: Te zaświadczenia są nic nie warte!

– Ścigam go już od dwóch lat. Wcześniej działał w Warszawie – mówi ks. Wojciech Lipka, kanclerz kurii warszawsko-praskiej. – Teraz przeniósł się na południe Polski. To jest postać z piekła rodem. O jego działalności wiemy od oszukanych przez niego osób. Jest ich kilkadziesiąt. Dopiero my im uświadomiliśmy, że dokumenty, które wystawił są nieważne.

Przed działalnością "duchownego” przestrzega też lubelskie Radio eR i strona internetowa archidiecezji lubelskiej. Wszystko dlatego, że podający się za księdza Adam Cz. zaczął umieszczać oferty w popularnej gazecie ogłoszeniowej ukazującej się w naszym województwie. Proponuje tam wystawienie zaświadczenia ukończenia kursów przedmałżeńskich i przygotowujących do sakramentu bierzmowania.

Dzwonimy pod podany numer. Szybko okazuje się, że na kursy chodzić nie trzeba. Wystarczy zapłacić 200 zł. – To jest kurs prywatny, a wystawiony dokument jest ważny w całej Polsce – przekonuje Adam Cz., który przedstawia się jako magister nauk teologicznych i każe tytułować się "księdzem”. Mężczyzna wydaje szczegółowe instrukcje. – Proszę mówić, że byliście na kursie weekendowym w Zakopanem.
Czy ksiądz wystawiał już takie zaświadczenia? – Wielokrotnie – odpowiada.

Potem tłumaczy, żeby mailem wysłać mu dane osobowe, miejsce zameldowania i adres właściwej parafii. Po dostarczeniu zaświadczenia oczekuje wpłaty pieniędzy.

– To nie jest nasz ksiądz – ucina ks. Ryszard Podpora, dyr. Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej.


– Zaświadczenia wydane przez tego mężczyznę nie będą honorowane – dodaje ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii. – Druk dotyczący kursów przedmałżeńskich można dostać w parafii, ale potrzebna jest też pieczątka i podpis księdza. Informacje podane na takim zaświadczenia łatwo więc zweryfikować.

Według danych z diecezji warszawsko-praskiej, Adam Cz. działał wcześniej w Bractwie Kapłańskim im. św. Cyryla i Metodego. Jednak w lipcu ub. roku został zawieszony w obowiązkach kapłana i usunięty z bractwa. Rozmawialiśmy z nim jeszcze raz. Tym razem informując, że dzwonimy z Dziennika Wschodniego. Mężczyzna nie wycofał oferty. Nie widzi też w niej nic złego.

Czy ludzie, którzy wpłacili mu pieniądze zostali oszukani? – Tego typu zaświadczenia nie są dokumentami urzędowymi – mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej policji. – Nieprawdę poświadczają również osoby starające się o takie zaświadczenie, nie uczestnicząc w naukach. Obciążone są więc dwie strony. Czy to kwalifikuje się do ścigania? Na razie trudno ocenić.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Grzesiek
Inge
Kowalski
(39) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Grzesiek
Grzesiek (5 stycznia 2014 o 21:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zawracanie gitary z tym kursem przedmałżeńskim. Nie mam na to czasu bo pracuje. Mam nienormowany czas pracy i muszę prosić się w pracy o wolny weekend - bo kurs plus 100 zeta od osoby. Tu plać tam płać - za wszystko kasa. Kościół sam utrudnia ludziom życie a potem narzeka że mało się małżeństw zawiera. To powinno być odgórnie przez episkopat narzucone żeby ułatwić ten ślub kościelny bez płacenia za to grosza.  Już miałem w domu z moją mażeczoną sprzeczke o ten cały kurs.

Rozwiń
Inge
Inge (14 lutego 2012 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Kazimierz a Gubina' timestamp='1329210061' post='596410']
wieksza bieda,wieksze bezrobocie z miesiaca na miesiac,brak perspektyw na przyszlosc,korupcja,wyzysk pracodawcow,ucieczka za chlebem naszej wyksztalconej mlodziezy na zachod,pazerstwo kleru na kazdym kroku,mozna wymieniac w nieskonczonosc.Jezeli to sa te laski ktore daje mi slub koscielny,to ja przez reszte zycia pozostane z moja cudowna malzonka w zwiazku cywilnym.
[/quote]

Wypowiadasz się nie na temat. Co ma bezrobocie czy brak perspektyw do ślubu kościelnego? Jeżeli złożył przed ołtarzem przysięgę miłości aż do śmierci to stracisz pracę i perspektywy na przyszłość?
Rozwiń
Kowalski
Kowalski (14 lutego 2012 o 13:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='c' timestamp='1329205108' post='596367']
poznaje po owocach.
[/quote]

Odwołujesz się Pisma Św? Nawiedzony dewot jestes czy co?
Rozwiń
Kazimierz a Gubina
Kazimierz a Gubina (14 lutego 2012 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='kinga' timestamp='1329166337' post='596261']
Ludzie!!!! skąd w was tyle pychy!! Boga poprawiać będziecie? sądzicie, że Pan Bóg się pomylił podnosząc małżenstwo do rangi sakramentu??? Gdybyście mieli świadomość ile łask Was omija poprzez brak ślubu kościelnego...
[/quote]

wieksza bieda,wieksze bezrobocie z miesiaca na miesiac,brak perspektyw na przyszlosc,korupcja,wyzysk pracodawcow,ucieczka za chlebem naszej wyksztalconej mlodziezy na zachod,pazerstwo kleru na kazdym kroku,mozna wymieniac w nieskonczonosc.Jezeli to sa te laski ktore daje mi slub koscielny,to ja przez reszte zycia pozostane z moja cudowna malzonka w zwiazku cywilnym.
Rozwiń
c
c (14 lutego 2012 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Kowalski' timestamp='1329204586' post='596365']
Znasz mnie? Nie przypominam sobie żebym znał jakiegoś "c". Skad wiesz, że jestem nawiedzonym dewotem?
[/quote]


poznaje po owocach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (39)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!