środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

CBA kontra Palikot. Do sądu trafiły nowe dowody

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 czerwca 2012, 20:46
Autor: Rafał Panas

Maria Nowińska twierdzi, że Palikot tuż przed rozwodem wyprowadził część majątku i ukrył w firmach z
Maria Nowińska twierdzi, że Palikot tuż przed rozwodem wyprowadził część majątku i ukrył w firmach z

Do sądu trafiły nowe dowody w sprawie majątkowej kontrowersyjnego posła Janusza Palikota.

Wśród dowodów w sprawie o podział majątku między Januszem Palikotem a jego byłą żoną znalazł się raport CBA uderzający w kontrowersyjnego posła. Biuro podejrzewa, że nie płacił wszystkich podatków.

Przed lubelskim sądem od sześciu lat trwa proces o ponowny podział majątku między posłem Januszem Palikotem a jego byłą żoną Marią Nowińską. Kontrowersyjny polityk zapewnia, że majątkiem podzielił się uczciwie: b. żona dostała 30 mln zł w gotówce, nieruchomościach i dziełach sztuki.

Tymczasem Nowińska żąda jeszcze od 40 mln zł do 60 mln zł, w zależności od wyceny papierów wartościowych. Twierdzi, że Palikot tuż przed rozwodem wyprowadził część majątku i ukrył w firmach zarejestrowanych w innych krajach, tzw. rajach podatkowych. Pieniądze miały wrócić do niego w formie pożyczek, których nie spłacał.

Nowe materiały dowodowe sąd dostał na wczorajszej rozprawie. To m.in. 18- stronicowy raport Centralnego Biura Antykorupcyjnego z września 2010 roku. Służba prześwietliła oświadczenia majątkowe posła oraz inne dokumenty, np. z urzędów skarbowych. Wynik kontroli jest bardzo zły dla polityka.

Palikot sprzedał w 2006 roku papiery wartościowe na sumę 31,6 mln zł. – Ustalenia CBA potwierdzają moje wcześniejsze ustalenia dotyczące wyprowadzenia wspólnych akcji i ich późniejszej sprzedaży – mówi Maria Nowińska.

CBA nie znalazło informacji o rozliczeniu części podatku od tego dochodu i podejrzewa, że mogło dojść do nieprawidłowego rozliczenia podatku dochodowego Palikota w latach 2006–2007. Np. agenci nie znaleźli potwierdzenia, że zgłosił fiskusowi 18,9 mln zł wynagrodzenia za sprzedaż w 2006 roku akcji Jabłonnej SA.

Agenci ustalili również, że poseł brał potężne pożyczki od różnych firm i nie wpisywał ich do poselskich oświadczeń majątkowych. Np. ponad 16 mln zł pożyczonych w latach 2005–2006 od firmy Carey Agri International. Nie znaleźli dokumentów świadczących o spłaceniu tych zobowiązań. Nie wykazał również 5,4 mln euro pożyczek od Decleora, firmy zarejestrowanej na Cyprze.

– Raport CBA powinien być uwzględniony, ale może też wylądować w koszu, tak jak to było w przypadku prokuratury. Pomimo sześciu lat spędzonych w sądach chcę wierzyć, że sędzia będzie miał odwagę ocenić materiał dowodowy zgodnie z poczuciem sprawiedliwości, nie kierując się względami pozamerytorycznymi – ocenia Nowińska.

Warszawska prokuratura na początku roku umorzyła śledztwo w sprawie wyrządzenia przez Palikota znacznej szkody w małżeńskim majątku. Nieprawdę w oświadczeniach majątkowych złożyli jednak na karb "niedbalstwa” polityka. Raport CBA śledczy przekazali skarbówce.

Sprawę dochodów i podatków Palikota wyjaśniał od 2010 roku III Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście. Nie wiadomo, z jakim rezultatem. Skarbówka nie udziela informacji o postępowaniach toczonych wobec podatników.

Palikot nie odpowiedział na nasze pytania o raport CBA. Wcześniej przekonywał dziennikarzy, że zarzuty są bezpodstawne, a kontrolę jego oświadczeń majątkowych przeprowadzono bez poszanowania prawa i procedur.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kolo
Aneta niezadowolona
kolo
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kolo
kolo (15 czerwca 2012 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Aneta niezadowolona' timestamp='1339754112' post='639340']
Zaczynam mieć wątpliwości czy żyję w demokratycznym kraju.Polikot nie lize Tuska wiec Palikot do sądu, Kora mowi, że popala trawkę, kora zatrzymana... A pisiorków się boją, rydzyka nie tkną...Oto sprtawiedliwość polska
[/quote].......
.......... Jeszcze to że odrzucili ustawę o finansowaniu czarnych !!!
Rozwiń
Aneta niezadowolona
Aneta niezadowolona (15 czerwca 2012 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaczynam mieć wątpliwości czy żyję w demokratycznym kraju.Polikot nie lize Tuska wiec Palikot do sądu, Kora mowi, że popala trawkę, kora zatrzymana... A pisiorków się boją, rydzyka nie tkną...Oto sprtawiedliwość polska
Rozwiń
kolo
kolo (15 czerwca 2012 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie chciał bym mieć takiej Teściowej
Rozwiń
gość
gość (14 czerwca 2012 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='RkS' timestamp='1339684132' post='639099']
Każdy oszust ma dyżurnych przydupasów które będą go bronić ale to nic nie pomoże temu pajacowi i nieudacznikowi. Komisja przyjazne państwo - niewypał, zdjęcie krzyża - niewypał, zapalenie jointa - niewypał. Kompletne zero.
[/quote]Żal ci d*u*p*ę ściska,że nie masz tego co Palikot.................prawda?
Rozwiń
koszalinianin
koszalinianin (14 czerwca 2012 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kontrowersyjny [font=Tahoma][size=2]to jest Dziennik Wschodni spadkobierca Sztandaru Ludu (organu prasowego Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Lublinie).[/size][/font]
[color=#000000][left][background=rgb(255, 255, 255)]
[/background][/left][/color]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!