środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Były prezes Zakładów Tytoniowych w Lublinie za kratami. Chodzi o malwersacje finansowe

Dodano: 17 maja 2015, 14:26

(fot. Maciej Kaczanowski/Archiwum)
(fot. Maciej Kaczanowski/Archiwum)

Lubelscy policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali pięć osób podejrzanych o działanie na szkodę Zakładów Tytoniowych S.A. w Lublinie. Wśród nich jest Iman E. – były prezes i główny udziałowiec ZTL. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

W sprawie chodzi o malwersacje finansowe i działania na szkodę wierzycieli spółki. Długi ZTL liczone są w dziesiątkach milionów złotych. Działalności firmy i związanej z nią Fermentowni Tytoniu Krasnystaw od miesięcy przyglądali się policjanci z CBŚ. Efekt to ubiegłotygodniowe zatrzymania. Iman E., były prezes ZTL i główny akcjonariusz spółki, jako jedyny został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że wśród czworga pozostałych zatrzymanych są m.in. Dariusz W. – były prezes ZTL oraz Andrzej W. i Tomasz K. – kierujący Fermentownią Tytoniu Krasnystaw.

Centralne Biuro Śledcze Policji informuje jedynie, że zatrzymani to osoby, które były zobowiązane do zajmowania się sprawami gospodarczymi spółki i dbania o jej interesy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Lublinie. Szczegóły postępowania pozostają tajemnicą. Wiadomo, że wobec 4 podejrzanych prokurator zastosował dozory policji. Śledczy podkreślają, że sprawa jest rozwojowa oraz „ma bardzo skomplikowany i wielowątkowy charakter”.

W marcu tego roku sąd postawił ZTL w stan upadłości, dając jednak spółce możliwość zawarcia układu z wierzycielami. Szanse na to od początku były iluzoryczne. Długi firmy szacowane są na grubo ponad 50 mln zł. Skąd spółka miałaby wziąć pieniądze na spłatę zobowiązań? Nieoficjalnie mówiło się, że pieniądze miał przekazać Imam E. To właśnie prezes ZTL szefował jednocześnie francuskiej spółce Biosyntec, do której należą ZTL.

Zakłady zatrudniają obecnie ok. 100 osób. Z początkiem roku firma miała przejściowe kłopoty z wypłatą pensji. Z naszych ustaleń wynika jednak, że stale nie przekazuje należnych składek do ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy. Zalega również z innymi podatkami. Doprowadziło to do cofnięcia firmie zgody na prowadzenie składu celnego. W rezultacie ZTL straciły możliwość produkcji na rynek krajowy. To uniemożliwiło zarobienie na spłatę długów.

ZTL trafiły w ręce Biosyntec w 2011 r. Iman E. kupił państwową wówczas fabrykę za 32 mln zł. Obiecywał 100 mln zł inwestycji i uruchomienie produkcji specjalnych filtrów do papierosów. Już po roku okazało się, że zamiast inwestować w produkcję, Biosyntec chce na fabrycznym terenie postawić akademiki. Nowy udziałowiec zaciągał również zobowiązania na konto firmy. Jako pierwsi pisaliśmy wówczas o milionowych długach ZTL wobec różnych wierzycieli. Dariusz W. – ówczesny prezes ZTL – nie chciał odpowiadać na nasze pytania. Już wówczas alarmowaliśmy, że firma jest na równi pochyłej i grozi jej bankructwo.

WIDEO

jasiek
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jasiek
jasiek (12 września 2015 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ktoś dąży do tego aby zlikwidować wszytkie polskie firmy-nie patrząc na to jakie szkody przynosi to lokalnej społeczności. Czy to jest wygaszanie Polski?????. Co dalej nas czeka??. Nie wszyscy są zdrajcami.Liczę na to i na sprawiedliwość też.

Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2015 o 19:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak zobaczyłem pierwszy raz tego pana który kupił tę firmę,to intuicja podpowiedziała mi że to już koniec.Facet w dżinsach przechadzał się po placu,podobnie jak handlarze pod targiem.Pewnie człowiek ''SŁUP''.Szkoda firmy z tradycją.Lublin umiera na naszych oczach.Rządy PO będziemy długo wspominali - .na stadionie przy Cukrowni.
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2015 o 16:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszędzie gdzie nie spojrzeć to SAME kliki. CZY BĘDZIE KOMOR CZY DUDA TO BĘDĄ TE SAME CUDA tylko w innych kieszeniach,a my dalej będziemy BIEDĘ klepać.
Rozwiń
qwerty
qwerty (18 maja 2015 o 07:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

w końcu...każdy średnio inteligentny widział co zrobiono z zakładem

Tak samo należy POstąpić z Bul-Komorowskim,każdy widzi co zrobił i do czego doprowadził naszą ojczyznę, raz sierpem a raz młotem !!!!!!!!!!!!!

Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2015 o 23:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sprawdźcie na stronie ZT S.A. galerię zdjęć, bo są tam osoby publiczne z naszego miasta w towarzystwie prezesa fundacji i firmy, która objęta jest specjalnym postępowaniem w USA. Tylko w sprawach związanych ze zalecaniem inwestycji w polską spółkę tytoniową(ZT S.A.) doszło tam do ugody w/s 48 milionów USD odszkodowania . CBŚ powinna wziąć również pod swoją lupę tych, którzy parafowali list intencyjny w/s rzekomej współpracy UMCS z New York University, ktora miała być finansowana przez jedną z fundacji założonych przez Iman E.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!