piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Cenne za bezcen

Dodano: 13 maja 2007, 18:57

Tylko 10 złotych ma kosztować wykupienie na własność mieszkania lokatorskiego. A jeszcze niedawno trzeba było za nie zapłacić 15-25 tysięcy. Korzystne dla lokatorów zmiany przegłosowali posłowie.

- Nie mam zamiaru przegapić takiej okazji - cieszy się Lech Klimkowski mieszkający w lokatorskim mieszkaniu na lubelskim Czechowie. Jego euforii nie podziela Barbara Misztal, emerytka z Lublina. - To nielogiczne i niesprawiedliwe. By wykupić swoje mieszkanie w latach 90. wzięłam duży kredyt, zapożyczyłam się u rodziny i przyjaciół - mówi rozżalona. - I po co to robiłam, skoro dziś rozdają mieszkania za darmo?
W czwartek w nocy posłowie przegłosowali w Sejmie nowelizację Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nowe prawo umożliwi przekształcenie mieszkań lokatorskich w odrębną własność, po wpłaceniu do spółdzielni nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach 70. i 80., czyli kilkudziesięciu złotych. Jedna z poprawek do ustawy zakładała, że osoby, które w poprzednich latach wykupiły mieszkania za kilkanaście tysięcy zł, zostałyby na pewien czas zwolnione z opłat na fundusz remontowy. Jednak Sejm poprawkę odrzucił.

- Rozumiem rozżalenie tych osób i mam świadomość, że do sprawy trzeba będzie wrócić - mówi Gabriela Masłowska, poseł z Lubelszczyzny, członek komisji zajmującej się pracami nad nowelizacją ustawy.
- Dla wielu osób będzie to szansa na własne cztery kąty, ale nie wszyscy będą w stanie z nowego prawa skorzystać - mówi Tadeusz Rakowicz, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Centrum” w Lublinie. - Np. mieszkania przeznaczone do wykupu będą musiały mieć uregulowane czynsze, a to dla niektórych rodzin oznacza wpłacenie kilku tysięcy złotych.

Na wprowadzenie nowego prawa czeka 980 tys. osób - tyle jest w Polsce spółdzielczych mieszkań lokatorskich. Jak obliczyliśmy, w Lublinie jest blisko 11 tysięcy.
Kiedy ustawa wejdzie w życie? - Jeszcze przed wakacjami. Teraz trafi do Senatu i jeżeli nie będzie poprawek, na biurko prezydenta - tłumaczy poseł Masłowska.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!