wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Tylko 10 złotych ma kosztować wykupienie na własność mieszkania lokatorskiego. A jeszcze niedawno trzeba było za nie zapłacić 15-25 tysięcy. Korzystne dla lokatorów zmiany przegłosowali posłowie.

- Nie mam zamiaru przegapić takiej okazji - cieszy się Lech Klimkowski mieszkający w lokatorskim mieszkaniu na lubelskim Czechowie. Jego euforii nie podziela Barbara Misztal, emerytka z Lublina. - To nielogiczne i niesprawiedliwe. By wykupić swoje mieszkanie w latach 90. wzięłam duży kredyt, zapożyczyłam się u rodziny i przyjaciół - mówi rozżalona. - I po co to robiłam, skoro dziś rozdają mieszkania za darmo?
W czwartek w nocy posłowie przegłosowali w Sejmie nowelizację Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nowe prawo umożliwi przekształcenie mieszkań lokatorskich w odrębną własność, po wpłaceniu do spółdzielni nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach 70. i 80., czyli kilkudziesięciu złotych. Jedna z poprawek do ustawy zakładała, że osoby, które w poprzednich latach wykupiły mieszkania za kilkanaście tysięcy zł, zostałyby na pewien czas zwolnione z opłat na fundusz remontowy. Jednak Sejm poprawkę odrzucił.

- Rozumiem rozżalenie tych osób i mam świadomość, że do sprawy trzeba będzie wrócić - mówi Gabriela Masłowska, poseł z Lubelszczyzny, członek komisji zajmującej się pracami nad nowelizacją ustawy.
- Dla wielu osób będzie to szansa na własne cztery kąty, ale nie wszyscy będą w stanie z nowego prawa skorzystać - mówi Tadeusz Rakowicz, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Centrum” w Lublinie. - Np. mieszkania przeznaczone do wykupu będą musiały mieć uregulowane czynsze, a to dla niektórych rodzin oznacza wpłacenie kilku tysięcy złotych.

Na wprowadzenie nowego prawa czeka 980 tys. osób - tyle jest w Polsce spółdzielczych mieszkań lokatorskich. Jak obliczyliśmy, w Lublinie jest blisko 11 tysięcy.
Kiedy ustawa wejdzie w życie? - Jeszcze przed wakacjami. Teraz trafi do Senatu i jeżeli nie będzie poprawek, na biurko prezydenta - tłumaczy poseł Masłowska.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!