poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Centrum Kultur nie dla kolegium

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 grudnia 2007, 18:09

Władze miasta na gwałt szukają miejsca dla Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów.

Z dotychczasowej siedziby w Teatrze w Budowie szkoła będzie musiała się wyprowadzić.

Wszystko przez plany dotyczące dokończenia budowy budynku Teatru w Budowie i zorganizowania w nim Centrum Spotkania Kultur. To jeden z głównych celów rządzącej w województwie koalicji PO-PiS. Pieniądze na inwestycję (łącznie ponad 32 mln euro) wyłoży Unia Europejska oraz samorząd województwa. Centrum ma być gotowe do końca 2012 roku.
Na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję architektoniczną obiektu. Potem zostanie przygotowany projekt budowy. Prace budowlane mają ruszyć w 2009 roku. - Do tego czasu słuchacze i władze kolegium mogą spać spokojnie - mówi Dorota Goluch, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, który zarządza budynkiem.
To jednak tylko teoria. Bo w praktyce przeprowadzka grozi kolegium w każdej chwili. - Władze województwa zdecydowały o wynajęciu kolegium pomieszczeń na kolejne trzy lata. Umowa może jednak zostać rozwiązana w każdym momencie, z miesięcznym wypowiedzeniem - dodaje Goluch.
Żeby z dnia na dzień kolegium nie znalazło się na bruku, władze miasta na gwałt rozpoczęły poszukiwania nowego lokalu. - W grę wchodziły m.in. pomieszczenia po VII Liceum przy ul. Farbiarskiej, które miało zostać przeniesione na Czuby - mówi nam jeden z miejskich radnych. Ratusz jednak zaprzecza. - Powody powstania koncepcji o przeniesieniu szkoły nie były związane z kolegium - zapewnia Iwona Blajerska, rzecznik prezydenta Lublina.
Ostatecznie Adam Wasilewski zdecydował, że VII LO zostaje przy ul. Farbiarskiej, a poszukiwania nowej siedziby dla uczelni trwają nadal. - To powinno być miejsce w okolicach centrum miasta - tłumaczy Blajerska.
Z kolei szefowie kolegium woleliby przenieść placówkę do nowobudowanego obiektu. - Tu potrzeba strategicznych decyzji - mówi dr Włodzimierz Osadczy, kanclerz EKPiUU. - Przecież przez cały czas dążymy do przygotowania zaplecza formalnego, które umożliwiłoby powołanie polsko-ukraińskiego uniwersytetu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
leniak
chart
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

leniak
leniak (17 grudnia 2007 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zamknąć?
a może jeszcze Palikotu pomnik postawić?
za durne pomysły...
Rozwiń
chart
chart (17 grudnia 2007 o 01:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Siedem lat temu, gdy Kolegium powstało nieliczni mądrzy ludzie ostrzegali, że jest to kolejna z licznych "szlachetnych inicjatyw na hurra", bez zaplecza finansowego, prawnego i organizacyjnego, a co najważniejsze bez planu. Przez ten czas się nic w tym zakresie nie zmieniło: nie ma uniwersytetu, nie ma na wet projektu ustawy sejmowej o jego utworzeniu, nie ma pieniędzy, ani lokali. Skoro przedsięwzięcie nie wypaliło to w tak zwanym normalnym kraju już dawno podjęto by jedyną logiczną i możliwą decyzję i Kolegium po prostu zostało by zamknięte. U nas jednak nikt takiej oczywistości nie powie, bo przecież "cel jest słuszny!". Jest czy nie jest - ale wszystkiego nie zastąpi. Zamknąć, zamiast przedłużać agonię.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!