środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Centrum naukowe w Lublinie: Najpierw rezonans, potem mury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 grudnia 2012, 20:56

Przedłuży się budowa centrum naukowego u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi w Lublinie. Wszystko przez najnowocześniejszy w Polsce rezonans. A właściwie jego brak.

W budowanym od jesieni ub. roku Centrum Analityczno-Programowym Ecotech-Complex mają pracować najlepsi naukowcy z Lublina i Rzeszowa.

Do swojej dyspozycji dostaną laboratoria z najnowocześniejszym sprzętem. Ma się tu znaleźć m.in. rezonans magnetyczny – jedyny taki w Polsce i jeden z kilku na świecie.

– Dzięki niemu będziemy mogli prowadzić zaawansowane badania, szczególnie z zakresu funkcjonowania mózgu. Będzie można wykryć przyczyny czy mechanizmy chorób, których do tej pory nie mogliśmy diagnozować – tak o możliwościach rezonansu opowiadał nam prof. Tomasz Trojanowski, szef Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie:

Ogłoszony na początku roku przetarg na dostarczenie sprzętu zakończył się jednak fiaskiem. – Jedyna oferta, która wpłynęła, opiewała na kwotę o kilkanaście milionów wyższą, niż możemy wydać – mówi Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS, który jest koordynatorem projektu.

Założono, że rezonans będzie kosztować ok. 33 mln zł. Siemens chciał znacznie więcej.

– Na świecie są trzy firmy produkujące taki sprzęt. Z przedstawicielami wszystkich przeprowadziliśmy rozmowy negocjacyjne. Za kilka tygodni ogłosimy nowy przetarg – zapowiada Śliwińska.

Oznacza to, że cała inwestycja się opóźni. Sprzęt jest tak duży, że trzeba go wstawić do budynku w trakcie jego budowy. O ile? – To zależy m.in. od tego, ile zwycięzca przetargu będzie potrzebował czasu na dostarczenie rezonansu – dodaje Śliwińska.

Pierwotnie cały kompleks miał być gotowy do końca 2013 r. Jego budowa ma kosztować
ok. 145 mln zł (40 mln zł dołoży UE).

Nowi partnerzy

Z projektu Centrum Analityczno-Programowym konsorcjum Ecotech-Complex wycofało się kilka uczelni, które go tworzyły (m.in. KUL, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska). Powód? Zbudowały własne laboratoria. Nadal w konsorcjum są: UMCS, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska oraz Instytut Agrofizyki PAN.

– Wolę przystąpienia do projektu wyraził też Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Siedlcach – mówi Aneta Śliwińska z UMCS. – Cały czas prowadzone są rozmowy z innymi jednostkami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!