niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Centrum Spotkania Kultur: Architekt chce więcej pieniędzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 czerwca 2011, 20:50
Autor: Dominik Smaga

 (Archiwum)
(Archiwum)

Projektant Centrum Spotkania Kultur pozwał do sądu samorząd województwa. Za wykonaną pracę domaga się dodatkowych czterech milionów złotych.

Konkurs na przygotowanie dokumentacji projektowej Centrum Spotkania Kultur (teraz Teatr w Budowie) oraz modernizacji Teatru Muzycznego i filharmonii w Lublinie wygrała pracownia architektoniczna z Lublina Stelmach i Partnerzy.

Dokumentacja miała być gotowa w sierpniu ub. roku. Nie była. Spór poszedł o koszty modernizacji teatru i filharmonii. Samorząd mówił, że ma na to 30 mln zł. Projektanci wyliczyli z kolei, że modernizacja będzie dwa razy droższa.

Termin dostarczenia gotowego opracowania minął w sierpniu 2010 roku.

– Projekty przekazano nam 15 marca br., ale zawierały wady i mieliśmy do nich zastrzeżenia. 4 maja Zarząd Województwa wezwał pracownię do usunięcia wad w ciągu 15 dni.

Poprawione dokumenty dostał dopiero 27 maja – mówi Beata Górka, rzecznik marszałka województwa.

Teraz architekci domagają się od samorządu większej zapłaty. Twierdzą, że wykonali więcej pracy. Oprócz ustalonej pierwotnie kwoty 7,9 mln zł, chcą dodatkowych blisko 4 mln zł.

– Zarówno zakres umowy, jak i kwota 30 milionów złotych na modernizację obiektów, była znana projektantom, zanim podjęli się zlecenia. Zgodzili się na takie warunki. Żadne dodatkowe wymagania nie pojawiły się też w trakcie realizacji umowy – mówi Górka.

Samorząd nie przystał na żądania architektów, a ci skierowali sprawę do sądu. – Sprawa dotyczy ustalenia treści umowy – mówi Jędrzej Kondek z warszawskiej kancelarii prawnej Barylski, Olszewski, Brzozowski. Szczegółów pozwu ujawniać nie chce.

– Mamy taką zasadę, że nie komentujemy postępowań toczących się przed sądem.
Urzędnicy marszałka w nieoficjalnych rozmowach twierdzą, że w ten sposób architekci próbują uniknąć kar umownych za nieterminowe wykonanie projektów.

Wiadomo już, że praktycznie nie ma szans, żeby Centrum Spotkania Kultur było gotowe w pierwotnie ustalonym terminie, czyli w 2013 r. Bardziej realny jest teraz rok 2015.

Architekt w sądzie
Jak napisała "Gazeta Wyborcza Lublin” wobec właściciela pracowni Stelmach i Partnerzy, toczy się sprawa sądowa o zaniżanie podatków. Bolesława S. został skazany przez sąd na 7,5 tys. zł grzywny.

Rzecz dotyczyła podawania nieprawdy w deklaracjach podatkowych, przez co spółka mogła nie zapłacić państwu ponad 600 tys. złotych. Adwokat Bolesława S. złożył sprzeciw, proces ma ruszyć we wrześniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
JP
Gość
klin kilnem
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

JP
JP (18 czerwca 2011 o 06:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak dla mnie Stelmach może projektować co najwyżej betonowe bunkry. Jego dzieła jakoś nie zachwycają, zaś sam ,,partner'' ma jakieś wielkie przeświadczenie o swojej nieomylnej osobie.
Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2011 o 06:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Spór poszedł o koszty modernizacji Teatru i Filharmonii.
Samorząd mówił, że ma na to 30 mln zł.
Projektanci wyliczyli z kolei, że modernizacja będzie dwa razy droższa.

Architekci domagają się od samorządu większej zapłaty. Twierdzą, że wykonali więcej pracy.
Oprócz ustalonej pierwotnie kwoty 7,9 mln zł, chcą dodatkowych blisko 4 mln zł"


... prawie 12 milionów PLN za dokumentację techniczną jednego szarego bunkra ?

To ile będzie kosztowało samo dokończenie jego budowy (ciągnącej się od 37 lat - rok 1974) ? Miliard ?
Rozwiń
klin kilnem
klin kilnem (17 czerwca 2011 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to było raczej do przewidzenia Lubelski Park Technologiczny dzieło Pana Stelmacha do dziś nie ma dziłającego dobrze systemu wentylacji i brak tam klimatyzacji - ludzie się tam kiszą, odbiór p.poż robiony był na słowo honoru i za to ktoś powinien być pociągnięty do odpowiedzialności.... ale nie u nas
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!