niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Centrum UNESCO na Politechnice Lubelskiej?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2012, 20:38

Centrum UNESCO dla Europy Środkowo-Wschodniej mieściłoby się we Wschodnim Centrum Architektury, któr
Centrum UNESCO dla Europy Środkowo-Wschodniej mieściłoby się we Wschodnim Centrum Architektury, któr

Politechnika Lubelska chce, by powstające Wschodnie Centrum Architektury działało pod szyldem UNESCO. Pierwsze rozmowy już się odbyły, ale do sukcesu jeszcze długa droga. – Najtrudniej będzie przekonać naszych wschodnich sąsiadów – przyznają naukowcy.

Senat PL na ostatnim posiedzeniu poparł pomysł, z którym wyszedł dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury. Prof. Bogusław Szmygin jest szefem komitetu ds. dziedzictwa UNESCO przy ministrze kultury.

Przez ostatnich 10 lat uczestniczył w grupie ekspertów oceniających dobra kultury do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa. – Te doświadczenia zainspirowały mnie, by podjąć starania o utworzenie Centrum UNESCO w Lublinie – mówi prof. Szmygin.

W Polsce jest jedno centrum pod auspicjami tej organizacji – Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii w Łodzi (ma tylko regionalny zasięg). Lubelska instytucja zajęłaby się ochroną dziedzictwa zabytków architektury, czyli obszarem, z którego wpisywane są dobra na listę UNESCO.

– W Europie działają trzy centra o podobnym charakterze: w Norwegii, Hiszpanii i we Włoszech. Te we Włoszech i Norwegii mają charakter regionalny, natomiast centrum w Hiszpanii jest ogólnoświatowe – wyjaśnia dziekan. – Nasze obejmowałoby Europę Środkowo-Wschodnią, ze szczególnym ukierunkowaniem na kraje za wschodnią granicą.

Ale najpierw trzeba do tego pomysłu przekonać wiele osób w kraju i za granicą.– Szczególnie trudne może być uzyskanie zgody naszych sąsiadów – zaznacza prof. Szmygin. – Potrzebny jest szeroki lobbing międzynarodowy i pośpiech. Wiemy, że taki pomysł pojawił się też w Rosji.

Lobbing już się rozpoczął. – Jestem po rozmowach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Kultury i w samym UNESCO. W Paryżu dokonaliśmy pewnych ustaleń z naszą ambasadą przy UNESCO oraz z urzędnikami odpowiedzialnymi za Europę – wylicza dziekan.

– To są dopiero nieoficjalne i półoficjalne ustalenia, więc przed nami jeszcze długa droga – podkreśla Szmygin. – W marcu ponownie spotykam się z dyrektorem UNESCO ds. Europy. Właśnie przygotowujemy dokumenty, które chcę mu przedstawić.

Na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO z naszego regionu znalazło się tylko Stare Miasto w Zamościu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
poznaniak z korzeniami Lb
Karr
Michał Basiński
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

poznaniak z korzeniami Lb
poznaniak z korzeniami Lb (17 stycznia 2012 o 22:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Życzę powodzenia Politechnice Lubelskiej trzymam kciuki
Rozwiń
Karr
Karr (17 stycznia 2012 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zajebisty pomysł na stworzenie takiego centrum!! Trzymam kciuki
Rozwiń
Michał Basiński
Michał Basiński (17 stycznia 2012 o 19:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
UNESCO to także program Man and the Biosphere -czyli rezerwaty biosfery. Mamy już taki międzynarodowy na Polesiu a drugi mam nadzieję niedługo powstanie na Roztoczu. Na otrzymanie statusu zabytku UNESCO mają również perspektywy drewniane świątynie pogranicza m. in.: Tomaszów Lubelski, Hrebenne. Wspierajmy takie inicjatywy, wyrózniają one nasz region w świecie i mogą przyczynić się do rozwoju turystyki, nauki i kultury.
Pozdrawiam
Michał Basiński
LOT Roztocze
Rozwiń
eh
eh (17 stycznia 2012 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobra inicjatywa, życze powodzenia:D
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!