niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Ceny wody w Lublinie mogą wzrosnąć. O ile więcej zapłacimy?

Autor: Dominik Smaga

 48 groszy może wzrosnąć od marca cena metra sześciennego wody – tak MPWiK szacuje skutki zmian w ustawie Prawo wodne. Od nowego roku wodociągi w całej Polsce będą obciążone większymi kosztami, które ostatecznie spadną na odbiorców wody

Metr sześcienny wody, który kosztuje w Lublinie 3,72 zł miałby zdrożeć do 4,20 zł, czyli o 48 groszy. To nie wszystko, bo o kolejne 2 grosze miałaby wrosnąć stawka za odprowadzenie metra sześciennego ścieków. Razem daje to 50 groszy na metrze sześciennym, bo w rozliczeniach obowiązuje zasada, że ścieków odprowadzamy tyle, ile pobraliśmy wody.

Skąd taka podwyżka? Obrazowo można to wyjaśnić tak: rachunki wystawiane przez wodociągi wzrosną, jeśli większa będzie opłata, którą same wodociągi muszą ponosić. – Taki byłby efekt zmiany naliczanych nam opłat za korzystanie ze środowiska – mówi Sławomir Matyjaszczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. – Jeśli Sejm przyjmie zmiany w prawie, a prezydent je podpisze, to nie będziemy mieli żadnego wyboru.

Najprościej da się to wyjaśnić tak: rachunki mieszkańców wzrosną, jeśli wzrośnie rachunek, który muszą płacić same wodociągi. Spółka oszacowała, że zamiast 2,2 mln zł musiałaby płacić 9,3 mln zł. – Przepisy zobowiązują nas do wliczenia tego w opłatę pobieraną od odbiorców – dodaje Matyjaszczyk.

Jak obciążyłoby to odbiorców? MPWiK szacuje, że w czteroosobowej rodzinie rachunek za wodę i ścieki miałby wzrosnąć o 73 złote rocznie, czyli 6 zł miesięcznie.

O wiele łagodniejsze dla portfeli wyliczenia podaje za to Ministerstwo Środowiska, które kilka dni temu ogłosiło projekt zmian w ustawie Prawo wodne. Resort przyznaje, że ceny pójdą w górę, ale nie aż tak bardzo. – Dla czteroosobowej rodziny jest to wzrost opłat za wodę o około 2,5 zł miesięcznie – szacuje w oficjalnym komunikacie Andrzej Szweda-Lewandowski, wiceminister środowiska.

Wczoraj możliwe skutki zmian w przepisach obliczała Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zrzeszająca firmy z całego kraju. – W największych aglomeracjach wzrost miesięcznego obciążenia w rachunku za wodę dla czteroosobowej rodziny wyniesie ok. 5 zł – informuje Mateusz Bogdanowicz, główny specjalista ds. analiz ekonomicznych. Ten największy wzrost dotyczyć miałby jednak wyłącznie miast powyżej 500 tys. mieszkańców, w których żyje 13 proc. ludności kraju.

Za tydzień sprawą cen wody ma się zająć Rada Miasta, która będzie głosować nad apelem do posłów, by nie wprowadzali zmian skutkujących wzrostem cen. – Byłaby to podwyżka o 13,5 proc. – mówi Michał Krawczyk, jeden z radnych Platformy Obywatelskiej, którzy proponują uchwalenie takiego apelu.

Jeśli rzeczywiście MPWiK będzie zmuszone do większej lub mniejszej podwyżki, to wejdzie ona w życie dopiero od 1 marca przyszłego roku, bo obecny cennik jest ważny do końca lutego.

Czytaj więcej o: Lublin MPWiK Woda
gogutz
mzly
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gogutz
gogutz (13 października 2016 o 07:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jak to jest, ze w takiej Wlodawie, gdzie wode trzeba dociagnac do kazdego domu, klientow duzo mniej, koszty stale duzo wyzsze, woda kosztuje 1/3 ceny wody w Lublinie?
A jak to jest że w takim Kurowie woda +ścieki jest o 1/3 droższa niż w Puławach
Rozwiń
mzly
mzly (13 października 2016 o 07:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jak to jest, ze w takiej Wlodawie, gdzie wode trzeba dociagnac do kazdego domu, klientow duzo mniej, koszty stale duzo wyzsze, woda kosztuje 1/3 ceny wody w Lublinie? w wielu przypadkach jest tak że samorząd zabiera jakiś % kasy dlatego że nazwa firmy zaczyna sie od "Miejskie Przedsiębiorstwo ..."
Rozwiń
Gość
Gość (13 października 2016 o 00:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powoli sami sie wykończą i elektorat pisiorów częściowo przejrzy ,ze rujnują Kraj : smolenskiem , podatkami handlem w niedziele ,aborcja ,chamstwem i generlanie debilizmem
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2016 o 21:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego w Lublinie najwyższa podwyżka wo dy?
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2016 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rothschild & Co. w akcji. Niewolnictwo XXI wieku.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!