czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Chcą kupić i zburzyć kamienicę w centrum Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2012, 18:14
Autor: Dominik Smaga

Archiwum Państwowe rozważa kupno tej nieruchomości (Maciej Kaczanowski)
Archiwum Państwowe rozważa kupno tej nieruchomości (Maciej Kaczanowski)

Nowego gospodarza może doczekać się niechciana miejska nieruchomość przy ul. Radziwiłłowskiej 3. Działką interesuje się Archiwum Państwowe, które może postawić tu nowy gmach.

– Na tej nieruchomości są dwa budynki. Jeden jest w bardzo złym stanie i jest wyłączony z użytkowania. Drugi też nie spełnia naszych oczekiwań. Dlatego chcemy je wyburzyć – mówi Piotr Dymmel, dyr. Archiwum Państwowego w Lublinie. – Wystąpiliśmy do Urzędu Miasta o wydanie warunków zabudowy. Chcemy się dowiedzieć, czy możemy na tej działce postawić nowy budynek.

Dopiero po otrzymaniu takiego dokumentu archiwum zdecyduje, czy będzie się starać o nieruchomość. Miasto już kilkakrotnie próbowało sprzedać tę działkę, ale bezskutecznie.

Opis głównego budynku nie zachęcał do zakupu: niekorzystny układ pomieszczeń, zawilgocone ściany i stropy, dach do remontu, podobnie instalacja elektryczna, wodociągowa i kanalizacyjna, sieć c.o. do całkowitej wymiany, tak samo jak wszystkie okna. Nie pomagały obniżki cen.

– W tym roku ponownie została oszacowana wartość posesji. Obecnie to dwa miliony zł – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Zeszłoroczne przetargi zaczęły się od ceny wywoławczej 3 mln zł, później obniżonej do 2,8 i 2,5 mln zł. Chętnego nie było. – Będziemy podejmować kolejne próby sprzedaży.

Dyrekcja archiwum zdecydowała się przyjrzeć działce, bo niedługo będzie potrzebować więcej miejsca. Nowy budynek miałby służyć do przechowywania, opracowywania i konserwacji archiwaliów.

– Przy ul. Jezuickiej posiadamy prawie 10 km akt i ten zasób mamy gdzie przechowywać. Co roku przyjmujemy jednak nowe materiały. Obliczamy, że w ciągu najbliższych lat trafi do nas prawie 29 km następnych akt i musimy być przygotowani na tę sytuację – dodaje Dymmel.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
dabiss
Elka
Maciek
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dabiss
dabiss (28 sierpnia 2012 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Maciek' timestamp='1346143602' post='668257']
Tylko dlaczego w ścisłym centru??zabudować wszystko bankami i archiwami w centrum to dopiero będziemy mieli miasto inspiracji...z wymarłym centru
[/quote]

no no, dokładnie! bo tych archiwów w centrum zatrzęsienie! więcej niż banków nawet!! a teraz jeszcze kolejne chcą w centrum dowalić!

Rozwiń
Elka
Elka (28 sierpnia 2012 o 11:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram dobry pomysł! Skoro jedna siedziba jest na Jezuickiej to jak najbardziej dobra lokalizacja zwłaszcza dla korzystających z tej instytucji. Bliskość uczelni to kolejny argument za budową tu Archiwum, studenci i profesorowie będą zadowoleni a i genealodzy też się ucieszą.
Rozwiń
Maciek
Maciek (28 sierpnia 2012 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko dlaczego w ścisłym centru??zabudować wszystko bankami i archiwami w centrum to dopiero będziemy mieli miasto inspiracji...z wymarłym centru
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!