Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 stycznia 2016 r.
19:38

Chcą odbudować kościół farny na Starym Mieście

0 52 A A
Z wysokiej wieży fary można by podziwiać wspaniałą panoramę Lublina – mówi Ryszard Montusiewicz
Z wysokiej wieży fary można by podziwiać wspaniałą panoramę Lublina – mówi Ryszard Montusiewicz

Odbudowa XIII-wiecznego kościoła farnego św. Michała Archanioła na lubelskim Starym Mieście to cel powołanego przed kilkoma dniami stowarzyszenia Lubelska Fara.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Naszym głównym celem jest przywrócenie w świadomości lublinian obecności fary. Chcemy przypomnieć, że był taki znamienity obiekt, który koncentrował życie miasta w wielu wymiarach. Ale zależy nam przede wszystkim na tym, żeby odbudować farę, aby służyła Lublinowi i regionowi – mówi Ryszard Montusiewicz, prezes stowarzyszenia.

Jak dodaje, nie chodzi tylko o to, aby w mieście przybyło kolejne miejsce kultu religijnego. – Chcemy, żeby odbudowana fara pełniła różne funkcje, tak jak to było w historii. Tutaj była szkoła muzyczna, której studenci wędrowali do Akademii Krakowskiej, albo do Włoch. Odbywały się tu też ceremonie miejskie. Z wysokiej wieży można by podziwiać wspaniałą panoramę Lublina – wylicza Montusiewicz.

Fara została rozebrana w połowie XIX wieku. Jak informują przewodniki, powodem był fatalny stan obiektu. Obecnie w tym miejscu znajdują się jedynie zrekonstruowane fundamenty dawnej świątyni i jej makieta.

– To bardzo prowizoryczne i tymczasowe upamiętnienie, nie do końca wierne samemu obiektowi. Tu kiedyś było cmentarzysko, które zostało ekshumowane, ale część kości pozostała w tym miejscu. Organizowanie tu imprez rozrywkowych czy gastronomicznych jest naganne, bo wykazuje elementarny brak szacunku, wynikający z pewnej niewiedzy i braku świadomości –twierdzi Montusiewicz.

Pomysłodawcy odbudowy fary na razie nie mówią o kosztach inwestycji i o ewentualnych sposobach jej sfinansowania. Wątpliwości co do pomysłu nie kryje Dariusz Kopciowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

– Pomysł jest kuszący, bo budynek z XIII wieku był bardzo ważnym komponentem, który dopełniał staromiejską panoramę – mówi Kopciowski, ale dodaje, że przywrócenie świątyni w oryginalnym kształcie może być niemożliwe. Głównie ze względu na przepisy prawa budowlanego. – Odległość do pierzei zabudowań wzdłuż części ul. Archidiakońskiej, które powstały po wyburzeniu fary, mogłaby być zbyt mała. Poza tym podczas prac mogłyby zostać zniszczone oryginalne fundamenty znajdujące się pod warstwą gruntu. Po trzecie, brakuje pieniędzy na odbudowę istniejących zabytków… – wylicza konserwator.

Sonda: Czy kościół farny na Starym Mieście w Lublinie powinien zostać odbudowany?

Liczba głosów: 565
83.36%
Nie
16.64%
Tak

Komentarze 52

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 maja 2017 o 22:37
Pomysł chyba trochę mało realny i nazbyt ambitny. Wątpię by udało się pokonać wszystkie przeciwności. Natomiast odbudowa jakże malowniczej wieży ciśnień na Placu Wolności byłby moim zdaniem znacznie lepszym i łatwiejszym do realizacji pomysłem.
Avatar
egz / 31 stycznia 2016 o 12:21

Moze jeszcze cerkiew na Placu Litewskim ktoś odbuduje i wieże ciśnień na Pl. Wolności. Kamienice na starówce są w opłakanym stanie a debile chcą odbudować coś co już nie istnieje od ponad 100 lat. Słodownia Vetterów niedługo się zawali. Ratujmy to co jeszcze stoi a nie to co już dawno nie istnieje !! Pomysł idiotyczny zważywszy, że Plac Ku Farze jest tarasem widokowym na zamek i przestrzenią wolną, której brakuje na Starym Mieście.

Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 23:05
Od ceremonii jest ratusz. Proszę nie mieszać religii z życiem miasta. A pieniążki przeznaczyć na szpital!
Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 17:53
A nikt nie chce odbudowac Odlewni Lublin?
Avatar
BellaKoza / 23 stycznia 2016 o 11:59

Przede wszystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp


Przede wszystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp

Uspokój się - no i naucz się czytać ze zrozumieniem..."cwaniaczku".

Uspokój się - no i naucz się czytać ze zrozumieniem..."cwaniaczku".

rozwiń
Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 10:26
jest za ladny widok na panorane miasta fundamety sa czescia miasta a odbudowa z kanieni dzisiejszych to tylko pic
Avatar
Mieszkaniec / 22 stycznia 2016 o 20:45

A kto będzie pracował w tej fabryce ??? Skoro "bycie na zasiłku" jest bardziej atrakcyjnym zajęciem niż praca ? Praca jest -tylko kto chce pracować? Rozmawiałem z wieloma ludźmi, którzy mają różne swoje firmy w Lublinie lub pobliżu -i powiedzieli mi wprost: "Znalezienie lojalnego pracownika w dzisiejszych czasach graniczy z cudem". Sam zresztą wiem po sobie, że gdy szukałem krawcowej, aby porobiła "przeróbki" ubrań dla mojej niepełnosprawnej żony (aby jakaś kobieta przyszła do nas do domu i pomierzyła centymetrem), to aż musiałem przez "znajomych, którzy mają znajomych" poszukać sobie krawcowej. Ogłaszanie w serwisie ogłoszeniowym na nic się zdało... Nie wierzę w bzdury typu"nie ma pracy, nie ma fabryk"! Kto chce, to pracę znajdzie. Nawet w nowo powstającej montowni Volkswagena (gdzieś tam w Polsce) nie będzie komu pracować -mówili o tym kilka dni temu w telewizji. Więc o jakich fabrykach ty tu bredzisz ???!

Przede wszystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp

zystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp

rozwiń
Avatar
ptak_dodo / 22 stycznia 2016 o 20:39

Proszę zwrócić się o dane do ratusza, ile razy w Teatrze Starym występowała wątpliwej jakości artystka, której każdy występ kosztował 75 tys. zł, dlaczego miasto wydało ponad 600 tys. zł na rzekomą promocję Lublina w cholernie nudnym serialu "Wszystko przed nami", gdzie zamiast miejskich obiektów pokazywano kawiarniane intrygi i łóżkowe zdrady, ile kosztowała budowa i ile kosztuje utrzymanie Centrum Spotkania Kultur z neonową tęczą i komu ono właściwie służy, kogo promuje? Jeśli ktoś tu mówi o oszczędnościach i marnotrawstwie, to może najpierw odpowie na te pytania. Wojciech Górski.

Panie Górski, weź pan się już odpier**l od Krystyny Jandy. nudne to już jest, te same teksty tutaj, na facebooku i piorun wie gdzie jeszcze. jakiś uraz? autografu raz nie dała czy co?

CSK też przeszkadza, bo krzyża nie ma na ścianie?

Panie Górski, weź pan się już odpier**l od Krystyny Jandy. nudne to już jest, te same teksty tutaj, na facebooku i piorun wie gdzie jeszcze. jakiś uraz? autografu raz nie dała czy co?

CSK też przeszkadza, bo krzyża nie ma na ścianie?

rozwiń
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 20:39
hahaha u Palikota na podwórku :)
Avatar
Andrzej / 22 stycznia 2016 o 20:37

Ile tych kościołów jest? Policzyłeś? Bo ja tak, W obrębie Starego Miasta jest tylko jeden kościół i to zakonny - dominikanów.

A nie można pójść do Katedry? Jest tuż przy Starym Mieście obok Bramy Trynitarskiej i tłoku tam nie ma. 200 m dalej na Królewskiej jest kościół Jezuitów itp itd

Avatar
Gość / 7 maja 2017 o 22:37
Pomysł chyba trochę mało realny i nazbyt ambitny. Wątpię by udało się pokonać wszystkie przeciwności. Natomiast odbudowa jakże malowniczej wieży ciśnień na Placu Wolności byłby moim zdaniem znacznie lepszym i łatwiejszym do realizacji pomysłem.
Avatar
egz / 31 stycznia 2016 o 12:21

Moze jeszcze cerkiew na Placu Litewskim ktoś odbuduje i wieże ciśnień na Pl. Wolności. Kamienice na starówce są w opłakanym stanie a debile chcą odbudować coś co już nie istnieje od ponad 100 lat. Słodownia Vetterów niedługo się zawali. Ratujmy to co jeszcze stoi a nie to co już dawno nie istnieje !! Pomysł idiotyczny zważywszy, że Plac Ku Farze jest tarasem widokowym na zamek i przestrzenią wolną, której brakuje na Starym Mieście.

Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 23:05
Od ceremonii jest ratusz. Proszę nie mieszać religii z życiem miasta. A pieniążki przeznaczyć na szpital!
Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 17:53
A nikt nie chce odbudowac Odlewni Lublin?
Avatar
BellaKoza / 23 stycznia 2016 o 11:59

Przede wszystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp


Przede wszystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp

Uspokój się - no i naucz się czytać ze zrozumieniem..."cwaniaczku".

Uspokój się - no i naucz się czytać ze zrozumieniem..."cwaniaczku".

rozwiń
Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 10:26
jest za ladny widok na panorane miasta fundamety sa czescia miasta a odbudowa z kanieni dzisiejszych to tylko pic
Avatar
Mieszkaniec / 22 stycznia 2016 o 20:45

A kto będzie pracował w tej fabryce ??? Skoro "bycie na zasiłku" jest bardziej atrakcyjnym zajęciem niż praca ? Praca jest -tylko kto chce pracować? Rozmawiałem z wieloma ludźmi, którzy mają różne swoje firmy w Lublinie lub pobliżu -i powiedzieli mi wprost: "Znalezienie lojalnego pracownika w dzisiejszych czasach graniczy z cudem". Sam zresztą wiem po sobie, że gdy szukałem krawcowej, aby porobiła "przeróbki" ubrań dla mojej niepełnosprawnej żony (aby jakaś kobieta przyszła do nas do domu i pomierzyła centymetrem), to aż musiałem przez "znajomych, którzy mają znajomych" poszukać sobie krawcowej. Ogłaszanie w serwisie ogłoszeniowym na nic się zdało... Nie wierzę w bzdury typu"nie ma pracy, nie ma fabryk"! Kto chce, to pracę znajdzie. Nawet w nowo powstającej montowni Volkswagena (gdzieś tam w Polsce) nie będzie komu pracować -mówili o tym kilka dni temu w telewizji. Więc o jakich fabrykach ty tu bredzisz ???!

Przede wszystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp

zystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp

rozwiń
Avatar
ptak_dodo / 22 stycznia 2016 o 20:39

Proszę zwrócić się o dane do ratusza, ile razy w Teatrze Starym występowała wątpliwej jakości artystka, której każdy występ kosztował 75 tys. zł, dlaczego miasto wydało ponad 600 tys. zł na rzekomą promocję Lublina w cholernie nudnym serialu "Wszystko przed nami", gdzie zamiast miejskich obiektów pokazywano kawiarniane intrygi i łóżkowe zdrady, ile kosztowała budowa i ile kosztuje utrzymanie Centrum Spotkania Kultur z neonową tęczą i komu ono właściwie służy, kogo promuje? Jeśli ktoś tu mówi o oszczędnościach i marnotrawstwie, to może najpierw odpowie na te pytania. Wojciech Górski.

Panie Górski, weź pan się już odpier**l od Krystyny Jandy. nudne to już jest, te same teksty tutaj, na facebooku i piorun wie gdzie jeszcze. jakiś uraz? autografu raz nie dała czy co?

CSK też przeszkadza, bo krzyża nie ma na ścianie?

Panie Górski, weź pan się już odpier**l od Krystyny Jandy. nudne to już jest, te same teksty tutaj, na facebooku i piorun wie gdzie jeszcze. jakiś uraz? autografu raz nie dała czy co?

CSK też przeszkadza, bo krzyża nie ma na ścianie?

rozwiń
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 20:39
hahaha u Palikota na podwórku :)
Avatar
Andrzej / 22 stycznia 2016 o 20:37

Ile tych kościołów jest? Policzyłeś? Bo ja tak, W obrębie Starego Miasta jest tylko jeden kościół i to zakonny - dominikanów.

A nie można pójść do Katedry? Jest tuż przy Starym Mieście obok Bramy Trynitarskiej i tłoku tam nie ma. 200 m dalej na Królewskiej jest kościół Jezuitów itp itd

Zobacz wszystkie komentarze 52

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Alba, biały tort i prezenty. Pierwsza Komunia to spory wydatek
MAGAZYN

Alba, biały tort i prezenty. Pierwsza Komunia to spory wydatek 0 0

Dzieci, które za kilka tygodni przystąpią do Pierwszej Komunii, biorą już udział w próbach. Rodzice zapinają zaś na ostatni guzik logistyczne wydarzenia tego dnia.

Burzą amfiteatr, by go odbudować. Wszystkiego dogląda prezydent miasta

Burzą amfiteatr, by go odbudować. Wszystkiego dogląda prezydent miasta 1 0

W amfiteatrze w Kumowej Dolinie znika dotychczasowa scena i widownia. Z całego obiektu pozostaną jedynie zewnętrzne mury budynku zaplecza i stalowa konstrukcja zadaszenia sceny. Poza tym wszystko ma być nowe

Groźny pożar w wieżowcu na lubelskim Czechowie (zdjęcia)
galeria

Groźny pożar w wieżowcu na lubelskim Czechowie (zdjęcia) 2 0

Pożar w wieżowcu przy ulicy Lipińskiego 5 w Lublinie.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speed Car Motor [NA ŻYWO]

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speed Car Motor [NA ŻYWO] 9 0

O 16:15 lubelscy żużlowcy w pierwszym w tym sezonie meczu wyjazdowym Nice 1 Ligi Żużlowej zmierzą się ze Wybrzeżem Gdańsk

MKS Trzebinia – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Już byli w ogródku

MKS Trzebinia – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Już byli w ogródku 0 0

Duży pech piłkarzy Tomasza Złomańczuka. Podlasie w końcówce prowadziło na wyjeździe z MKS Trzebinia, ale w czwartej minucie doliczonego czasu gry samobójcze trafienie Mateusza Łakomego dało gospodarzom jeden punkt.

Do radiowozu podjechał przerażony mężczyzna. Policjanci ruszyli na pomoc

Do radiowozu podjechał przerażony mężczyzna. Policjanci ruszyli na pomoc 0 3

Policjanci z lubelskiej drogówki przez kilkanaście kilometrów eskortowali dzisiaj samochód z małym dzieckiem. Maluch prawdopodobnie czymś się zakrztusił, a jego ojciec poprosił funkcjonariuszy o pomoc.

Koncert kameralny w DK LSM
23 kwietnia 2018, 18:00

Koncert kameralny w DK LSM 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na 16. juz odsłonę cyklu muzycznego Bo piękno na to jest, by zachwycało… pod dyrekcją Teresy Księskiej-Falger. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 18.

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy
PROBLEM

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy 5 1

W ponad 40 gminach województwa lubelskiego wciąż brakuje urzędników wyborczych, którzy mają zająć się organizacją tegorocznych wyborów samorządowych. Problemu z naborem nie było jedynie na terenie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie

Pokazy spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w Osterwie

Pokazy spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w Osterwie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na pokazy spektaklu opartego na reportażach Pawła Piotra Reszki o "zwykłych - niezwykłych" mieszkańcach województwa lubelskiego - Diabeł i tabliczka czekolady.

300 złotych na wyprawkę czy niższy CIT. Wracamy do obietnic premiera
POLITYKA

300 złotych na wyprawkę czy niższy CIT. Wracamy do obietnic premiera 10 2

Niższy CIT i ZUS dla przedsiębiorców, fundusz budowy dróg lokalnych, 300 zł na wyprawkę dla każdego ucznia i zabezpieczenia emerytalne dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci - to niektóre z założeń "Piątki Morawieckiego". Zdaniem opozycji ma to na celu przykrycie zamieszania związanego z wysokimi nagrodami dla członków rządu. - Może chodzić o odbicie w sondażach - przyznaje politolog

Szedł ulicą, osunął się na chodnik. Policjanci uratowali mu życie, teraz im za to dziękuje

Szedł ulicą, osunął się na chodnik. Policjanci uratowali mu życie, teraz im za to dziękuje 18 1

Do komendanta hrubieszowskiej policji wpłynął niecodzienny list. 58-letni mężczyzna w ten sposób podziękował miejscowym funkcjonariuszom za uratowanie mu życia.

Koncert charytatywny w Nałęczowie
21 kwietnia 2018, 15:00

Koncert charytatywny w Nałęczowie 1 0

Co Gdzie Kiedy. 21 kwietnia o godz. 15 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (ul. Lipowa 6) odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

"Kolejka ciągnęła się poza drzwi wejściowe". Tłumy na otwarciu Wielokranu w CSK (zdjęcia)
galeria

"Kolejka ciągnęła się poza drzwi wejściowe". Tłumy na otwarciu Wielokranu w CSK (zdjęcia) 19 6

Oficjalnie otwarty jest już Wielokran Browaru Zakładowego w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. - Kolejka ciągnęła się długo poza drzwi wejściowe. Atmosfera była znakomita. Dzisiaj także spodziewamy się wielu gości - mówi jeden z pracowników.

Sporo atrakcji dla kibiców podczas meczu TBV Start - Miasto Szkła Krosno

Sporo atrakcji dla kibiców podczas meczu TBV Start - Miasto Szkła Krosno 2 0

Ostatni mecz sezonu, to tradycyjnie szansa dla kibiców, żeby spotkać się z zawodnikami. Sympatycy TBV Startu będą mieli taką okazję w niedzielę po zakończeniu zawodów z Miastem Szkła Krosno.

Czarne jest piękne, czyli nowy Opel Astra

Czarne jest piękne, czyli nowy Opel Astra 0 0

Opel astra po raz pierwszy jest dostępny również w wersji dwukolorowej — czarny lakier na dachu, bocznych lusterkach i obręczach kół z lekkiego stopu kontrastuje z resztą nadwozia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!