środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Chcą referendum w sprawie reformy edukacji. "Będziemy działać w szkołach i wśród rodziców"

Dodano: 1 lutego 2017, 11:45

(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Czy jest Pani/Pan przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku? – tak brzmi pytanie, które chce zadać wszystkim Polakom Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz partie organizacje i stowarzyszenia przeciwne zmianom w oświacie.

Żeby referendum zostało zorganizowane potrzeba co najmniej 500 tys. podpisów. Będą one zbierane m.in. w szkołach. Wczoraj w Warszawie oraz we wszystkich wojewódzkich oddziałach ZNP spotkały się komitety referendalne.

– Na Lubelszczyźnie komitet powołaliśmy razem z przedstawicielami PO, PSL, SLD i Razem – mówi Adam Sosnowski, prezes lokalnego oddziału ZNP. – Będziemy działać w szkołach i wśród rodziców. Członkowie partii będą to robić przez własne struktury.

Cel to zebranie do końca marca pół miliona podpisów. Jeśli się to uda, uchwałę w sprawie referendum podejmie Sejm większością głosów. Związkowcy mają nadzieję, że referendum uda się zorganizować przed 1 września 2017 r. kiedy reforma edukacji ma się stać faktem.

– To szkodliwa, chaotyczna i nieprzemyślana reforma – podkreślali podczas wczorajszej konferencji prasowej członkowie komitetu protestacyjnego. – Celem zmian jest upolitycznienie szkoły, a nie dobro dzieci. Jesteśmy przekonani, że jest jeszcze czas żeby to szaleństwo zatrzymać.

Innego zdania jest premier Beata Szydło. Według szefowej rządu, próba zorganizowania referendum w sytuacji gdy reforma już się rozpoczęła to „sianie chaosu”.

Nauczyciele nie zaprzestają też działań związanych z wejściem w spór zbiorowy. – W tej chwili dochodzimy do etapu mediacji – informuje Celina Stasiak, szefowa ZNP w Lublinie. – Jeśli nie przyniosą one efektu to 22 lutego zarząd podejmie uchwałę o przeprowadzeniu referendum strajkowego.

Następnie pracownicy poszczególnych szkół w całym kraju zagłosują, czy będą chcieli włączyć się w strajk. Wszystko wskazuje na to, że mógłby się on rozpocząć między 10 a 14 marca.

Więcej informacji o akcji zbierania podpisów pod ogólnopolskim referendum na stronie www.referendum-szkolne.pl

Jesienią nowa rzeczywistość

Jeśli inicjatywy ZNP nie przyniosą skutku to już we wrześniu rozpocznie się likwidacja gimnazjów. Stopniowo zastępować będzie je 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum lub 5-letnie technikum. Z kolei szkoły zawodowe zostaną zastąpione szkołami branżowymi pierwszego i drugiego stopnia. Reforma wymusi też m.in. zmianę programów nauczania oraz okręgów szkół podstawowych. Dla wielu uczniów podstawówek może oznaczać też przeniesienie do innego budynku, niż ten, w którym uczyli się dotychczas.

SONDA
Liczba głosów: 506

Czy jest Pani/Pan przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?

63.04 %
Tak
36.96 %
Nie
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 lutego 2017 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No dobrze że jest sonda przynajmniej tu ZNPowcy, Kodowcy, nowoczesne Ryśki mogą się wyżyć :)
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może czas zrozumieć ,że szkoła nie jest dla nauczycieli tylko dla uczniów. Więc każdy się martwi o miejsca pracy ale w tym przypadku najważniejsze są dzieci. Ja wiem ,że państwo z ZNP chcą "żeby było jak było" ale czas na zmiany i czas brać się za uczenie dzieci a nie spędzanie czasu w szkołach łatwo , miło i spokojnie.
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żadnego chaosu w tym projekcie nie ma! Stasiakowa broni stary układ! Niech Stasiakowa w końcu zrozumie. że gros społeczeństwa jest za likwidacją gimnazjów! My chcemy powrotu do starego systemu, który się sprawdzał - 8 letnia podstawówka, 4 letnie LO, 5 letnie technikum i dobre zawodówki! Stasiakowa niech już pójdzie na emeryturę i przestanie mieszać w oświatowym kotle! Swoje dzieci obsadziła na dobrych posadach - starczy! Teraz pora na zasłużoną emeryturę.
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
System 8+4 będzie lepszy
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobrze że wygaszają gimnazja
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!