Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lutego 2017 r.
11:45

Chcą referendum w sprawie reformy edukacji. "Będziemy działać w szkołach i wśród rodziców"

156 17 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Czy jest Pani/Pan przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku? – tak brzmi pytanie, które chce zadać wszystkim Polakom Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz partie organizacje i stowarzyszenia przeciwne zmianom w oświacie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żeby referendum zostało zorganizowane potrzeba co najmniej 500 tys. podpisów. Będą one zbierane m.in. w szkołach. Wczoraj w Warszawie oraz we wszystkich wojewódzkich oddziałach ZNP spotkały się komitety referendalne.

– Na Lubelszczyźnie komitet powołaliśmy razem z przedstawicielami PO, PSL, SLD i Razem – mówi Adam Sosnowski, prezes lokalnego oddziału ZNP. – Będziemy działać w szkołach i wśród rodziców. Członkowie partii będą to robić przez własne struktury.

Cel to zebranie do końca marca pół miliona podpisów. Jeśli się to uda, uchwałę w sprawie referendum podejmie Sejm większością głosów. Związkowcy mają nadzieję, że referendum uda się zorganizować przed 1 września 2017 r. kiedy reforma edukacji ma się stać faktem.

– To szkodliwa, chaotyczna i nieprzemyślana reforma – podkreślali podczas wczorajszej konferencji prasowej członkowie komitetu protestacyjnego. – Celem zmian jest upolitycznienie szkoły, a nie dobro dzieci. Jesteśmy przekonani, że jest jeszcze czas żeby to szaleństwo zatrzymać.

Innego zdania jest premier Beata Szydło. Według szefowej rządu, próba zorganizowania referendum w sytuacji gdy reforma już się rozpoczęła to „sianie chaosu”.

Nauczyciele nie zaprzestają też działań związanych z wejściem w spór zbiorowy. – W tej chwili dochodzimy do etapu mediacji – informuje Celina Stasiak, szefowa ZNP w Lublinie. – Jeśli nie przyniosą one efektu to 22 lutego zarząd podejmie uchwałę o przeprowadzeniu referendum strajkowego.

Następnie pracownicy poszczególnych szkół w całym kraju zagłosują, czy będą chcieli włączyć się w strajk. Wszystko wskazuje na to, że mógłby się on rozpocząć między 10 a 14 marca.

Więcej informacji o akcji zbierania podpisów pod ogólnopolskim referendum na stronie www.referendum-szkolne.pl

Jesienią nowa rzeczywistość

Jeśli inicjatywy ZNP nie przyniosą skutku to już we wrześniu rozpocznie się likwidacja gimnazjów. Stopniowo zastępować będzie je 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum lub 5-letnie technikum. Z kolei szkoły zawodowe zostaną zastąpione szkołami branżowymi pierwszego i drugiego stopnia. Reforma wymusi też m.in. zmianę programów nauczania oraz okręgów szkół podstawowych. Dla wielu uczniów podstawówek może oznaczać też przeniesienie do innego budynku, niż ten, w którym uczyli się dotychczas.

Sonda: Czy jest Pani/Pan przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?

Liczba głosów: 506
63.04%
Tak
36.96%
Nie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 lutego 2017 o 10:41
No dobrze że jest sonda przynajmniej tu ZNPowcy, Kodowcy, nowoczesne Ryśki mogą się wyżyć :)
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 19:03
Może czas zrozumieć ,że szkoła nie jest dla nauczycieli tylko dla uczniów. Więc każdy się martwi o miejsca pracy ale w tym przypadku najważniejsze są dzieci. Ja wiem ,że państwo z ZNP chcą "żeby było jak było" ale czas na zmiany i czas brać się za uczenie dzieci a nie spędzanie czasu w szkołach łatwo , miło i spokojnie.
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 19:02
Żadnego chaosu w tym projekcie nie ma! Stasiakowa broni stary układ! Niech Stasiakowa w końcu zrozumie. że gros społeczeństwa jest za likwidacją gimnazjów! My chcemy powrotu do starego systemu, który się sprawdzał - 8 letnia podstawówka, 4 letnie LO, 5 letnie technikum i dobre zawodówki! Stasiakowa niech już pójdzie na emeryturę i przestanie mieszać w oświatowym kotle! Swoje dzieci obsadziła na dobrych posadach - starczy! Teraz pora na zasłużoną emeryturę.
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 19:02
System 8+4 będzie lepszy
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 19:02
Bardzo dobrze że wygaszają gimnazja
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 22:06
Najśmieszniejsze jest to że jak zwykle wypowiadają się ludzie którzy niewiele wiedzą. Chcecie dla waszych dzieci powrotu do dawnych czasów komuny PRL-u? Powodzenia tempaki, kiedy zrozumiecie swój błąd będzie z późno. To nie nauczyciele chcą pozostawienia gimnazjów tylko mądrzy, myślący rodzice, ci którzy trochę się orientują i chcą dobra swoich dzieci. PiS to nie większość tylko jakiś skrawek tempaków!
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 17:50
Żadnego chaosu w tym projekcie nie ma! Stasiakowa broni stary układ! Niech Stasiakowa w końcu zrozumie. że gros społeczeństwa jest za likwidacją gimnazjów! My chcemy powrotu do starego systemu, który się sprawdzał - 8 letnia podstawówka, 4 letnie LO, 5 letnie technikum i dobre zawodówki! Stasiakowa niech już pójdzie na emeryturę i przestanie mieszać w oświatowym kotle! Swoje dzieci obsadziła na dobrych posadach - starczy! Teraz pora na zasłużoną emeryturę.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 17:44
Może czas zrozumieć ,że szkoła nie jest dla nauczycieli tylko dla uczniów. Więc każdy się martwi o miejsca pracy ale w tym przypadku najważniejsze są dzieci. Ja wiem ,że państwo z ZNP chcą "żeby było jak było" ale czas na zmiany i czas brać się za uczenie dzieci a nie spędzanie czasu w szkołach łatwo , miło i spokojnie.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 16:30
Mili państwo w zasadzie macie racje, ZNP protestuje i wzywa do strajku, odejścia od szkoły i bawienie się w politykę, najlepiej poprzez referendum utrzymać gimnazja, tylko mam tytanie KTO UTRZYMA TE GIMNAZJA przy tak małej liczbie dzieci? dlaczego nie strajkowali jak za czasów PO PSL likwidowano gimnazja???? gdzie był pan Broniarz i sp. z.o.o. czyli jego dyrektorzy. mój wniosek jest prosty bez nauczycieli zrzeszonych w ZNP Pan przewodniczący nie będzie aż tyle zarabiał . I to jest jego bolączką.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 16:10
Towarzysz Broniarz pyskował przy okazji poprzedniej reformy. Teraz pyskuje, jak likwidowane są gimnazja. ZNP chodzi TYLKO O WŁASNE STOŁKI, a nie o dobro naszych dzieci. Strajkujący powinni zostać zwolnieni dyscyplinarnie - przecież na ich miejsce będą następni chętni, bo po likwidacji gimnazjów jest nadmiar nauczycieli (no i nadmiar dyrektorów, wicedyrektorów i sekretarek, "niestety").
Avatar
Gość / 4 lutego 2017 o 10:41
No dobrze że jest sonda przynajmniej tu ZNPowcy, Kodowcy, nowoczesne Ryśki mogą się wyżyć :)
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 19:03
Może czas zrozumieć ,że szkoła nie jest dla nauczycieli tylko dla uczniów. Więc każdy się martwi o miejsca pracy ale w tym przypadku najważniejsze są dzieci. Ja wiem ,że państwo z ZNP chcą "żeby było jak było" ale czas na zmiany i czas brać się za uczenie dzieci a nie spędzanie czasu w szkołach łatwo , miło i spokojnie.
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 19:02
Żadnego chaosu w tym projekcie nie ma! Stasiakowa broni stary układ! Niech Stasiakowa w końcu zrozumie. że gros społeczeństwa jest za likwidacją gimnazjów! My chcemy powrotu do starego systemu, który się sprawdzał - 8 letnia podstawówka, 4 letnie LO, 5 letnie technikum i dobre zawodówki! Stasiakowa niech już pójdzie na emeryturę i przestanie mieszać w oświatowym kotle! Swoje dzieci obsadziła na dobrych posadach - starczy! Teraz pora na zasłużoną emeryturę.
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 19:02
System 8+4 będzie lepszy
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 19:02
Bardzo dobrze że wygaszają gimnazja
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 22:06
Najśmieszniejsze jest to że jak zwykle wypowiadają się ludzie którzy niewiele wiedzą. Chcecie dla waszych dzieci powrotu do dawnych czasów komuny PRL-u? Powodzenia tempaki, kiedy zrozumiecie swój błąd będzie z późno. To nie nauczyciele chcą pozostawienia gimnazjów tylko mądrzy, myślący rodzice, ci którzy trochę się orientują i chcą dobra swoich dzieci. PiS to nie większość tylko jakiś skrawek tempaków!
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 17:50
Żadnego chaosu w tym projekcie nie ma! Stasiakowa broni stary układ! Niech Stasiakowa w końcu zrozumie. że gros społeczeństwa jest za likwidacją gimnazjów! My chcemy powrotu do starego systemu, który się sprawdzał - 8 letnia podstawówka, 4 letnie LO, 5 letnie technikum i dobre zawodówki! Stasiakowa niech już pójdzie na emeryturę i przestanie mieszać w oświatowym kotle! Swoje dzieci obsadziła na dobrych posadach - starczy! Teraz pora na zasłużoną emeryturę.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 17:44
Może czas zrozumieć ,że szkoła nie jest dla nauczycieli tylko dla uczniów. Więc każdy się martwi o miejsca pracy ale w tym przypadku najważniejsze są dzieci. Ja wiem ,że państwo z ZNP chcą "żeby było jak było" ale czas na zmiany i czas brać się za uczenie dzieci a nie spędzanie czasu w szkołach łatwo , miło i spokojnie.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 16:30
Mili państwo w zasadzie macie racje, ZNP protestuje i wzywa do strajku, odejścia od szkoły i bawienie się w politykę, najlepiej poprzez referendum utrzymać gimnazja, tylko mam tytanie KTO UTRZYMA TE GIMNAZJA przy tak małej liczbie dzieci? dlaczego nie strajkowali jak za czasów PO PSL likwidowano gimnazja???? gdzie był pan Broniarz i sp. z.o.o. czyli jego dyrektorzy. mój wniosek jest prosty bez nauczycieli zrzeszonych w ZNP Pan przewodniczący nie będzie aż tyle zarabiał . I to jest jego bolączką.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 16:10
Towarzysz Broniarz pyskował przy okazji poprzedniej reformy. Teraz pyskuje, jak likwidowane są gimnazja. ZNP chodzi TYLKO O WŁASNE STOŁKI, a nie o dobro naszych dzieci. Strajkujący powinni zostać zwolnieni dyscyplinarnie - przecież na ich miejsce będą następni chętni, bo po likwidacji gimnazjów jest nadmiar nauczycieli (no i nadmiar dyrektorów, wicedyrektorów i sekretarek, "niestety").