sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Chcą w proch się obrócić

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2008, 21:28
Autor: Dominik Smaga

Wiosną ruszy w Lublinie budowa największego w województwie kolumbarium, w którym składane będą urny z prochami zmarłych.

- Dlaczego się skremuję? Podoba mi się cmentarz na Lipowej w Lublinie, a o inne miejsce tam ciężko - mówi Barbara Holenderska-Mames, która jako jedna z pierwszych zarezerwowała miejsce w kolumbarium. - Pod kwitnącym głogiem, numer 13, jak chciałam.

Pani Barbara jest jedną z 250 osób należących do Regionalnego Towarzystwa Zwolenników Kremacji, które ze składek członkowskich stawia kolumbaria. - Mamy obiekty na 464 pochówki - mówi prezes Jerzy Kiełbowicz.

Latem na miejskim cmentarzu przy ul. Białej Kiełbowicz zbuduje nisze na 640 urn. Nieopodal swój obiekt wzniesie kościół zarządzający nekropolią przy Lipowej. W listopadzie ub. roku kolumbarium doczekała się Biała Podlaska, w tym roku powstanie w Chełmie.

- Groby na urny są mniejsze, zajmują metr na metr i mieszczą cztery urny. Zwykły grób jest ponad dwa razy większy i mieści jedną trumnę. Chyba że się go pogłębi do czterech pokładów. Ale ileż można pogłębiać? - pyta Błażej Rakowski, kierownik cmentarza na Majdanku.

Zwolenników kremacji przybywa, choć daleko nam do stolicy, gdzie urnę chowa się nawet na co trzecim pogrzebie. - U nas to zaledwie ze 20 pochówków na 1500 rocznie - liczy Rakowski.

Dlaczego tak mało? Po pierwsze, tradycja. - Choć Kościół wcale nie zabrania kremacji - zaznacza ks. Ryszard Podpora z KUL.

Powód drugi? Brak spopielarni. - Na wschód od Wisły nasza jest jedyna. Dlatego mamy dużą kolejkę. Czeka się 10 dni - mówi Wiesława Okrasa, kierownik Cmentarza Północnego w Warszawie.

- To źle, że ciała trzeba wozić tak daleko, bo rozrywa się ciągłość pogrzebu. W Lublinie powinien powstać taki zakład, ale na pewno nie koło byłego obozu na Majdanku - mówi ks. Podpora.

A taką lokalizację zaproponowała ostatnio jedna z lubelskich firm pogrzebowych, co wzbudziło silne protesty organizacji żydowskich. Ratusz zapowiedział już, że nie zgodzi się na spalarnię w tym miejscu.

- W zamian proponujemy tereny w rejonie ul. Poligonowej - mówi Stanisław Fic, zastępca prezydenta Lublina. Właśnie tam powstanie nowy cmentarz, ale dopiero wtedy, gdy skończy się miejsce na Majdanku. - A miejsca wystarczy jeszcze na jakieś 10 lat - zapewnia Tomasz Radzikowski z Urzędu Miasta. - Miasto powinno pomóc w budowie spopielarni - stwierdza ks. Podpora.

Sam zabieg kremacji trwa około dwóch godzin. - Nowoczesnym piecem steruje komputer - zdradza Kazimierz Mikulski ze stołecznego zakładu. Z człowieka pozostaje zaledwie około 3 l popiołu. Koszt spopielenia zwłok to 760 zł.
(pab, pim, szer)

Inne koszty

Trumna kremacyjna
- ok. 300 zł
Transport w obie strony
- ok. 400 zł
Urna - od 140 do 1000 zł


Gdzie i za ile skremować ciało - poradnik w poniedziałek
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Fang
cerber
oli
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Fang
Fang (21 lutego 2008 o 13:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam pytanie do Prezydenta miasta Lublin.Czy urzędy w Lublinie powinny działać w ramach obowiązującego prawa.Jak ma się decyzja Pana Prezydenta do ustawy z dnia 7.05.1999r.o ochronie byłych hitlerowskich obozów zagłady/Dz.U nr 41 poz.412 z dnia 10.05.1999r/.Jest tam napisane że strefa ochronna dla takiego miejsca /wymieniony jest też Majdanek/ wynosi nie więcej niż 100m.
Rozwiń
cerber
cerber (21 lutego 2008 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Woleć to sobie możesz. Aktualne (i pewnie przyszłe) polskie prawo nie zezwala. N.p wsypanie do morza wymaga takich formalności, że się odechciewa. Rodzinie nie nieboszczykowi.
Rozwiń
oli
oli (21 lutego 2008 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja wolę mieć swoje prochy w domu a nie na cmentarzu w jakimś kolubrdium.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!