środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Chcą żeby umorzyć dług osobom z mieszkań komunalnych. ZNK: "To złe rozwiązanie"

Dodano: 28 sierpnia 2016, 21:05
Autor: Dominik Smaga

17 sierpnia 2015, ulica Piekarska w Lublinie. Jedna z pierwszych eksmisji, oprotestowanych przez Lubelską Akcję Lokatorką
17 sierpnia 2015, ulica Piekarska w Lublinie. Jedna z pierwszych eksmisji, oprotestowanych przez Lubelską Akcję Lokatorką

Tego, by całkowite umorzenie długu stało się jedną z form pomocy najemcom mieszkań komunalnych chce Lubelska Akcja Lokatorska. Tego oczekuje po programie oddłużeniowym, którym radni zajmą się jesienią. Chce też, by miasto dopłacało najuboższym do rachunków

Zaległości lokatorów mieszkań komunalnych zamiast maleć, stale rosną. – Aktualnie wynoszą około 200 mln zł wraz z odsetkami – przyznaje Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Zadłużone jest co drugie miejskie mieszkanie, a rekordzista zalega z czynszem pół miliona złotych. O ile jednak zadłużenie jest realne, o tyle mało realne jest odzyskanie pieniędzy przez ZNK. Im bardziej rośnie dług, tym bardziej maleją szanse, że ktoś wyjmie z portfela całą kwotę lub dociskany odsetkami uzbiera ją w przewidywalnym czasie.

– Dlatego w niektórych przypadkach byłoby uzasadnione całkowite umorzenie zaległości – mówi Kinga Kulik z Lubelskiej Akcji Lokatorskiej. To grupa ludzi, o której zrobiło się głośno podczas zeszłorocznych protestów przeciw eksmisjom zleconym firmie z Wrocławia. Pod naciskiem tej samej grupy wiosną bieżącego roku prezydent wycofał z Rady Miasta projekt uchwały wprowadzającej program oddłużeniowy dla lokatorów mieszkań komunalnych.

Zdaniem LAL program w pierwotnym kształcie byłby nieskuteczny, bo np. przy długu w wysokości 100 tys. zł. miesięczna rata wynosiłaby, w zależności od wariantu, albo 1000, albo ponad 3000 zł. – Lokatorzy nie byliby w stanie spłacić zadłużenia – ocenia Kulik. Stąd pomysł, by jedną z możliwości było umorzenie długu.

– Uważamy to za złe rozwiązanie – podkreśla rzecznik ZNK. – Może ono prowadzić do patologicznej sytuacji, że czynsz przestaną płacić nawet te osoby, które do tej pory regularnie go opłacały.

ZNK nie podoba się też rekomendowane przez Lubelską Akcję Lokatorską wprowadzenie dopłat do rachunków za opłaty licznikowe, jak np. prąd, gaz, wodę, czy ogrzewanie. – Trzeba by się tym dopłatom przyjrzeć pod kątem naruszenia dyscypliny finansów publicznych, bo taki zarzut może się z tym niestety wiązać – twierdzi Bilik.

Ostateczny projekt uchwały wprowadzającej program oddłużeniowy jeszcze nie jest gotowy, ale powinien być znany już niebawem. – Zależy nam na tym, aby jak najszybciej był on skierowany do Rady Miasta – zapewnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Możliwe, że projekt trafi do rady jeszcze we wrześniu, takie było założenie.

sam
gosc
Użytkownik niezarejestrowany
(45) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sam
sam (15 września 2016 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Masz rację.NIby dlaczego mam płacic za kogoś? Pan S.z ulicy Piekarskiej "balował" przez kilkanaście lat i nie przyszło mu do łba(bo niby kiedy,skoro większość tego czasu był nagięty!),że za mieszkanie trzeba płacić.Nawet takie po rodzicach.Nie zamierzam płacić za ochlapusa.Ja na swoje ciężko pracowałem przez 20 lat.Nikt mi nie umorzył nawet złotówki.
Rozwiń
gosc
gosc (29 sierpnia 2016 o 15:24) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
brawo ja napisał:
wg napisał:
Obowiązki też przyjmiesz? Czy tylko pensja cię interesuje?
Obowiązki również. Żadna filozofia z takim tabunem zastępców i sztabem ludzi za biurkami pode mną...
Próbuj, kolejne wybory niedługo pokaż jak się je wygrywa. 
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 14:26) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Niepłacenie za mieszkanie jest zwykłym złodziejstwem i tak powinno być traktowane.
Rozwiń
ddd
ddd (29 sierpnia 2016 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
niech umożą odsetki i dla każdego prace społeczne na poczet kapitału a reszta w ratach. i po problemie, kompromis w takich przypadkach najlepiej sie sprawdza bo inaczej nikomu nie dogodzisz
Nie da się umożyć odsetek, bo znk też płaci rachunki prąd woda czy podatki od nieruchomości i tam jeden dzień zwłoki to nie parę złotych, a grube tysiące...
Rozwiń
to takie proste
to takie proste (29 sierpnia 2016 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinni przeprowadzić kilka eksmisji, może kilkanaście lub kilkadziesiąt i nagle by sie okazało, że wielu zadłuzonych lokatorów: - zaczęłoby dobrowolnie spłacać długi mieszkaniowe, - wynegocjowałoby warunki spłaty, możliwe do zrealizowania, - zaczęłoby przyjmować prace społeczne w zamian za zmniejszenie zadłużenia, itp... To takie proste. Wielu z nas ciężko pracuje żeby spłacać swoje zobowiązania, bo wiemy co nam grozi jesli nie będziemy ich regulować. Anulowanie zadłuzenia - zasadne tylko w jednostkowych, wyjątkowych sytuacjach życiowych.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (45)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!