niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Chcemy starych podziałów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 sierpnia 2002, 20:03

Radni gminy Niemce i Adamowa nie mogą się dogadać w sprawie podziału okręgów wyborczych. Kwestie rozstrzygnie wojewoda. W jaki sposób? Sam podzieli okręgi na terenie tych gmin. Spory są też w innych rejonach. Jedynie w Chełmie udało się już zakończyć pracę nad ustaleniem okręgów wyborczych.

Nowa ordynacja wyborcza radykalnie zmniejszyła liczbę radnych, których wybierać będziemy w najbliższych wyborach samorządowych. Zmiany najdotkliwiej dotknęły powiaty i miasta np. skład Rady Powiatu w Lubartowie zmniejszył się z 35 członków do 21, Rady Miasta Chełma z 36 do 23, a Lublina z 55 do 31. Cięcia nie ominęły również Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dotychczasowy 50-osobowy skład został okrojony do 33 osób. Najmniejsze cięcia dotknęły gminy. W takich, jak np. Rokitno czy Rossosz, gdzie dotychczas skład rady był 15-osobowy, czyli najmniej liczny, nic się nie zmieniło.
Na opracowanie nowych okręgów wyborczych, samorządowe rady miały czas do 10 lipca. – Gdyby nie gmina Niemce, to sprawę okręgów mielibyśmy zamkniętą – podsumowuje sędzia Marek Sagan, komisarz wyborczy w Lublinie.
O co chodzi? W połowie lipca niemieccy radni przyjęli uchwałę w sprawie podziału okręgów. Ten podział natychmiast został zaskarżony. – M.in. przez mieszkańców miejscowości Pólko i Stoczek Kolonia, którzy nie zgadzają się na przyłączenie ich do Nasutowa – tłumaczy Mieczysław Waśkowicz, wójt Niemiec. – Domagają się utrzymania starego podziału – dodaje wójt. Tajemnicą poliszynela jest, że w tle trwa bój o samorządowe stołki. Nowy podział oznacza, że Nasutów straci jeden mandat na rzecz Dysa.
Jednak zdaniem komisarza Sagana utrzymanie starego podziału jest niemożliwe. – Bo znajduje się w kolizji z przepisem nowej ordynacji wyborczej, który mówi, że sołectwo stanowi jeden okręg wyborczy. Dlatego nie miałem wyjścia, musiałem uchylić uchwałę rady w tej sprawie – tłumaczy.
Niemieccy radni dostali nowy termin na ustalenie okręgu wyborczego. I pod koniec lipca ponownie przyjęli „stary” podział. – Dlatego wystąpię do wojewody lubelskiego o ponownie uchylenie tej uchwały. Jednocześnie o dokonanie zastępczego podziału – zapowiedział wczoraj komisarz Sagan.
Zastępczy okręg wyborczy ustali także wojewoda na terenie gminy Adamów. – W tej sprawie właśnie wysyłam pismo – poinformowała nas Anna Chrzan, dyrektor zamojskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. – Chodzi o połączenie miejscowości Jacnia z Potoczkiem w jeden okręg, co nie podoba się radnym.
Ustalanie okręgów wyborczych nadal trwa w Białej Podlaskiej. – Czekamy na decyzję w sprawie skarg, jakie na postanowienia bialskiego komisarza wpłynęły z miejscowości Kąkolewnica Wschodnia i Wohyń – mówią w bialskim biurze. Na tym terenie też nie obyło się bez interwencji wojewody. Ten ostatecznie uciął spory radnych i powołał zastępcze okręgi wyborcze w gminach Borki i Kąkolewnica.
Jedynie w Chełmie udało się zakończyć pracę nad ustaleniem okręgów wyborczych. – Mamy 313 okręgów do rad gmin plus cztery w samym mieście w Chełmie. Poza tym 13 okręgów do powiatów – tłumaczą w chełmskim biurze wyborczym.

Skarżą komisarza

Jak dotychczas do Państwowej Komisji Wyborczej trafiło siedem skarg na decyzję komisarzy wyborczych z terenu Lubelszczyzny. Najwięcej, bo aż cztery, na lubelskiego. Trzy z nich pochodzą
z terenu Lubartowa, Trzydnika Dużego oraz Wąwolnicy i już zostały rozpatrzone. Wszystkie dotyczyły podziału okręgów i w każdym przypadku PKW podzieliła opinię lubelskiego komisarza. Na rozpatrzenie czeka jeszcze skarga, która wpłynęła z Zakrzówka. W tym przypadku spór dotyczy przysługującego terminu na złożenie skargi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!