czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Chcesz pieniądze, pokaż kwitek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 maja 2002, 21:02

Skończyły się kolejki z PIT-ami, zaczęły się kolejki po zaświadczenia do zasiłków. Urzędy skarbowe w regionie znów przeżywają najazd petentów.

Od 1 czerwca będą obowiązywały nowe zasady przyznawania zasiłków. Zaświadczeń z urzędów skarbowych, w miejsce dotychczasowych oświadczeń o dochodach zażądał minister pracy i polityki społecznej. Urzędy skarbowe nie wydają ich od ręki. Trzeba najpierw wypełnić podanie o wydanie zaświadczenia. Jeśli ktoś ubiega się o zasiłek rodzinny i inne świadczenie płacone przez ZUS (np. alimenty), musi wypełnić dwa podania.
– Nowy minister pracy wyraźnie poszukuje złodzieja wśród biorących zasiłki z ZUS – mówią ludzie z kolejki w Urzędzie Skarbowym w Biłgoraju.
Zaświadczenia powinny być wydane w ciągu 7 dni, co jest praktycznie niemożliwe. W urzędach skarbowych nawet po kilkadziesiąt osób pracuje na dwie zmiany sprawdzając dochody osób ubiegających się o zaświadczenia. – Robimy wszystko, by zdążyć na czas – deklaruje Jan Wójcik, zastępca naczelnika I US w Lublinie.
Urząd Skarbowy w Zamościu 13 maja przyjął rekordową liczbę 6290 podań i wydał 3500 zaświadczeń. Codziennie nadal zgłasza się po nie po 800–1000 osób. – Nikt nie wie, ilu jeszcze klientów po ten kwit przyjdzie – powiedział Tomasz Jagielski, naczelnik US w Zamościu.
– Mam 40 zł zasiłku i muszę chodzić z podaniami o zaświadczenie. Demokracja panowała u nas krótko. Teraz znów chce się ją zastąpić biurokracją – mówi zirytowany Jan Skorek, stojący po zaświadczenie w II US w Lublinie.
W najgorszej sytuacji są klienci ZUS w Biłgoraju. – Jeśli nie otrzymamy zaświadczeń ostatecznie do 17 maja, wstrzymana zostanie wypłata świadczeń za czerwiec – stwierdził Ryszard Piebiak, dyrektor ZUS w Biłgoraju. – Chodzi o ponad 3 tys. świadczeń, nie licząc rent i emerytur. Także emeryci, którzy mają terminy płatności w dniach 1–5 każdego miesiąca, a nie złożyli dokumentów do 10 maja, w czerwcu nie dostaną swoich pieniędzy – tłumaczy dyrektor Piebiak.
Zastępująca go Stanisława Woźnica powiedziała, że zaświadczenia o dochodach będą wymagane także od wszystkich rencistów i emerytów. W przypadku byłego woj. zamojskiego chodziłoby dodatkowo o ok. 28 tys. klientów ZUS i ok. 22 tys. klientów KRUS. Centrala ZUS w Warszawie nie potwierdza jednak takich wymogów.

Mirosława Witka - rzecznik prasowy lubelskiego ZUS

Zaświadczenia wprowadzono w miejsce oświadczeń, by bardziej rygorystycznie kontrolować wypływ pieniędzy z budżetu. Obowiązujące dotychczas oświadczenia nie były bowiem przez nikogo weryfikowane. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!