czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Lublin

Chcesz pieniądze, pokaż kwitek

Dodano: 15 maja 2002, 21:02

Skończyły się kolejki z PIT-ami, zaczęły się kolejki po zaświadczenia do zasiłków. Urzędy skarbowe w regionie znów przeżywają najazd petentów.

Od 1 czerwca będą obowiązywały nowe zasady przyznawania zasiłków. Zaświadczeń z urzędów skarbowych, w miejsce dotychczasowych oświadczeń o dochodach zażądał minister pracy i polityki społecznej. Urzędy skarbowe nie wydają ich od ręki. Trzeba najpierw wypełnić podanie o wydanie zaświadczenia. Jeśli ktoś ubiega się o zasiłek rodzinny i inne świadczenie płacone przez ZUS (np. alimenty), musi wypełnić dwa podania.
– Nowy minister pracy wyraźnie poszukuje złodzieja wśród biorących zasiłki z ZUS – mówią ludzie z kolejki w Urzędzie Skarbowym w Biłgoraju.
Zaświadczenia powinny być wydane w ciągu 7 dni, co jest praktycznie niemożliwe. W urzędach skarbowych nawet po kilkadziesiąt osób pracuje na dwie zmiany sprawdzając dochody osób ubiegających się o zaświadczenia. – Robimy wszystko, by zdążyć na czas – deklaruje Jan Wójcik, zastępca naczelnika I US w Lublinie.
Urząd Skarbowy w Zamościu 13 maja przyjął rekordową liczbę 6290 podań i wydał 3500 zaświadczeń. Codziennie nadal zgłasza się po nie po 800–1000 osób. – Nikt nie wie, ilu jeszcze klientów po ten kwit przyjdzie – powiedział Tomasz Jagielski, naczelnik US w Zamościu.
– Mam 40 zł zasiłku i muszę chodzić z podaniami o zaświadczenie. Demokracja panowała u nas krótko. Teraz znów chce się ją zastąpić biurokracją – mówi zirytowany Jan Skorek, stojący po zaświadczenie w II US w Lublinie.
W najgorszej sytuacji są klienci ZUS w Biłgoraju. – Jeśli nie otrzymamy zaświadczeń ostatecznie do 17 maja, wstrzymana zostanie wypłata świadczeń za czerwiec – stwierdził Ryszard Piebiak, dyrektor ZUS w Biłgoraju. – Chodzi o ponad 3 tys. świadczeń, nie licząc rent i emerytur. Także emeryci, którzy mają terminy płatności w dniach 1–5 każdego miesiąca, a nie złożyli dokumentów do 10 maja, w czerwcu nie dostaną swoich pieniędzy – tłumaczy dyrektor Piebiak.
Zastępująca go Stanisława Woźnica powiedziała, że zaświadczenia o dochodach będą wymagane także od wszystkich rencistów i emerytów. W przypadku byłego woj. zamojskiego chodziłoby dodatkowo o ok. 28 tys. klientów ZUS i ok. 22 tys. klientów KRUS. Centrala ZUS w Warszawie nie potwierdza jednak takich wymogów.

Mirosława Witka - rzecznik prasowy lubelskiego ZUS

Zaświadczenia wprowadzono w miejsce oświadczeń, by bardziej rygorystycznie kontrolować wypływ pieniędzy z budżetu. Obowiązujące dotychczas oświadczenia nie były bowiem przez nikogo weryfikowane. •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24