niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Chciał być radnym w PRL

  Edytuj ten wpis

Andrzej Pruszkowski, ponownie ubiegający się o fotel prezydenta miasta, karierę polityczną rozpoczął już w czasach Polski Ludowej.
W 1988 roku startował na radnego Wojewódzkiej
Rady Narodowej w Lublinie.
Dawną przeszłość polityczną prezydent pomija w swoim życiorysie

- Idee chrześcijańsko-demokratyczne oraz Katolicka Nauka Społeczna zawsze mnie interesowały - tłumaczył nam wczoraj prezydent. - Z tych przyczyn wstąpiłem do Polskiego Związku Katolicko-Społecznego.
Jako reprezentant tego stowarzyszenia w 1988 roku Pruszkowski wystartował do WRN. - PZKS był organizacją, która powstała w 1981 roku na fali odnowy. Należeli do niej m.in. Roman Bartoszcze czy Henryk Goryszewski, późniejszy wicepremier - mówi Pruszkowski. - W tamtych czasach była jedyną organizacją w Sejmie, która nie poparła stanu wojennego i głosowała przeciwko delegalizacji NSZZ "Solidarność”.
Wybory do WRN odbyły się 19 czerwca 1988 roku. Kandydat na radnego Andrzej Pruszkowski ("lat 28, socjolog, Usługowo-Produkcyjna Spółdzielnia Pracy "Rynek” w Lublinie”) wystartował z komitetu osiedlowego "Kalinowszczyzna”. Wyniki wyborów ogłoszono 23 czerwca, m.in. na łamach "Sztandaru Ludu”. Andrzej Pruszkowski dostał 2024 głosy, za mało, by zostać radnym.
Informacji o działalności politycznej prezydenta sprzed 1989 roku nie znaleźliśmy na jego stronie www. Ta rozpoczyna się dopiero w 1991 roku, kiedy Pruszkowski współtworzy Radę Krajową Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji. A dlaczego nie ma ani słowa o PZKS?
- Należałem do wielu organizacji. Mam bardzo bogaty życiorys - tak prezydent tłumaczy, dlaczego nie wpisał niektórych danych na swój temat, wśród nich przynależności do PZKS.
Po 1989 roku Pruszkowski był m.in. członkiem zespołu koordynacyjnego AWS Regionu Środkowowschodniego, szefem wojewódzkiego sztabu wyborczego AWS, przewodniczącym Zarządu Miejskiego RS AWS i członkiem "Solidarności”. Teraz bezpartyjny. W wyborach samorządowych startuje z komitetu wyborczego "Prawo i Rodzina”, powołanego przez posłów Elżbietę Kruk (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Mańka (Liga Polskich Rodzin).
- Wiedziałam, że prezydent Pruszkowski startował w 1988 roku na radnego - powiedziała nam wczoraj Kruk. - Moim zdaniem nie ma to żadnego znaczenia. Po pierwsze - to było dawno, po drugie - kandydował z PZKS, a po trzecie - przez ostatnie cztery lata sprawdził się jako prezydent - tak posłanka uzasadnia, dlaczego poparła prezydenta.

Działalność prezydenta

Katolicki działacz społeczny, publicysta i autor artykułów i książek
z dziedziny spraw społecznych
i socjalnych, delegat Archidiecezji Lubelskiej do Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, wiceprzewodniczący Rady Duszpasterskiej Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, uczestnik Ruchu
"Światło Życie”, członek NSZZ "Solidarność”, inicjator reaktywowania Lubelskiego Towarzystwa Dobroczynności
(ze strony internetowej prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!