niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Chemiczna bomba siedzi w wózeczku

  Edytuj ten wpis

Uwaga rodzice, w materiałach z których produkowane są wózki dla dzieci wykryto szkodliwe, rakotwórcze substancje. Spacerówki przebadane na zlecenie niemieckiej fundacji można kupić w naszych sklepach.

W badaniach laboratoryjnych zleconych przez niemiecką fundację Warentest wyszło na jaw, że elementy dziesięciu z piętnastu badanych spacerówek zawierają szkodliwe substancje.
- Eksperci znaleźli w materiałach, z których wykonano wózki, zmiękczacze zwane ftalanami, policykliczne węglowodory aromatyczne (PAK) i organiczne związki cyny - mówi Joanna Wosińska z redakcji miesięcznika "Świat Konsumenta”, który opublikował wyniki testu fundacji Warentest.

W lubelskich sklepach z artykułami dziecięcymi można kupić co najmniej trzy modele kwestionowanych wózków: Chicco ct 0.1, Bebe Confort Allegro Plus oraz ABC Designe Starline Profecto Plus - które znalazły się na liście wózków ze szkodliwymi substancjami. Dwa pierwsze modele zawierają ftalany, czyli zmiękczacze mogące uszkadzać nerki, system rozrodczy i wątrobę. W materiałach, z którego zbudowano ostatni wózek, eksperci znaleźli organiczne związki cyny.
Sprawdziliśmy także, że w ciągu trzech dni od złożenia zamówienia rodzice czy dziadkowie malucha mogą dostać wózek Hauck Jet 6 h-sport orange - w którego częściach znajdują się policykliczne węglowodory aromatyczne (PAK) uznane za substancje rakotwórcze.

- W materiałach, z których wykonano niektóre wózki znajdowało się nawet po kilka trucizn. Szkodliwe związki chemiczne wykryto w elementach często dotykanych i lizanych przez dzieci - tłumaczy Wosińska.
Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że ftalanów znalezionych w dziewięciu testowanych wózkach nie można stosować przy produkcji zabawek. Rada Ministrów wydała rozporządzenie nakazujące wycofanie z rynku zabawek i artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci zawierających te związki.
Co mają robić rodzice, którzy właśnie przymierzają się do zakupu wózka?
- Przede wszystkim nie kupować modeli, których testy wypadły niepomyślnie. Znalezione substancje są z całą pewnością szkodliwe. Całą sprawą powinien zainteresować się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - mówi dr Kazimiera Ludwicka z Państwowego Zakładu Higieny.
Co na to urząd?
- Jeżeli konsument poniesie szkodę w związku z użytkowaniem wyrobu, ma prawo wystąpić do jego producenta o odszkodowanie na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Konsument musi wówczas wykazać związek między poniesioną szkodą i faktem, że produkt był niebezpieczny - mówi Aneta Styrnik z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.
Czy feralne wózki, dopuszczone do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej, mogą zostać wycofane z polskich sklepów?
- Gdy prezes UOKiK stwierdzi, że produkt stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników, może - w drodze decyzji - nałożyć na jego producenta lub dystrybutora określone obowiązki, m.in. zakazać wprowadzania produktu na rynek lub wycofanie produktu z rynku - dodaje Aneta Styrnik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!