czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Lublin

Chorych na raka od dziś nie leczymy

Dodano: 8 maja 2003, 20:51

Pielęgniarka Bożena Wawruch z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej zakłada pacjentce kroplówkę po che
Pielęgniarka Bożena Wawruch z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej zakłada pacjentce kroplówkę po che

Szpital Kliniczny nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie wstrzymał przyjęcia chorych na nowotwory, wymagających chemioterapii. Co to oznacza dla pacjentów? - To wyrok - mówi prof. Franciszek Furmanik, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej.

Decyzje o wstrzymaniu przyjęć pacjentów podjął dyrektor szpitala. - Wykorzystaliśmy już limit za trzy kwartały - tłumaczy dr Marian Przylepa, dyrektor szpitala. - Nie jesteśmy w stanie dłużej kredytować Narodowego Funduszu Zdrowia.
Chemioterapię dostaną w szpitalu wyłącznie te osoby, które już rozpoczęły kurację. Pozostali będą musieli czekać. Co to oznacza dla chorych na raka? - Odsyłanie chorego z rakiem płuc w kolejkę za kilka miesięcy po prostu nie wchodzi w rachubę. Jesteśmy jedyną Kliniką Chirurgii Klatki Piersiowej w regionie i powinniśmy przyjmować wszystkich potrzebujących leczenia pacjentów - mówi prof. F. Furmanik.
Ten sam problem dotyczy Kliniki Gruźlicy i Chorób Płuc, Kliniki Hematoonkologii i Kliniki Chirurgii Ogólnej. Tam również przekroczono limity.
- Kasa chorych płaciła za wszystkie chemioterapie, więc w latach poprzednich nie było problemu. Natomiast Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił nam za chemioterapię w pierwszym kwartale 339 tys. złotych, a wnioskowaliśmy o znacznie więcej - mówi Marian Przylepa. - Tymczasem my w tym czasie wydaliśmy na ten cel o ponad 600 tys. zł więcej. Dyrektor lubelskiego oddziału funduszu zapowiedział, że nie będzie płacił za pacjentów przyjętych ponad limit. Nie możemy więc dalej zadłużać szpitala.
Dr Tomasz Kwiatkowski z lubelskiego oddziału NFZ potwierdza, że problem chemioterapii jest w oddziale znany. Dodaje jednak, że musi być załatwiony na poziomie centralnym. - Dyrektor oddziału Adam Borowicz jest właśnie w Warszawie i rozmawia m.in. na ten temat - powiedział nam wczoraj. - Jestem przekonany, że sprawa będzie wyjaśniona jeszcze w tym tygodniu - kończy.

Wstrząśnięci są pacjenci. Pani Iwona, chora na raka, ostatni cykl chemioterapii dostała w SPSK 4 na początku tego roku. Na razie ma dobre wyniki, ale ma świadomość, że może być różnie. - Jestem zszokowana tą informacją - mówi. - Wiem, co to znaczy rak i jak ważne jest odpowiednie leczenie. Nie wiem, co bym zrobiła, gdyby ktoś teraz odmówił mi przyjęcia. To jakiś absurd. Dla mnie to coś wręcz niewyobrażalnego.
- Nie ma więc mowy o przyjmowaniu nowych pacjentów - stwierdza dyr. Przylepa. - I tak musimy zlikwidować sporą część łóżek, szykują się zwolnienia. Wiem, że podjąłem decyzję drastyczną, ale nie mam już wyboru. My chętnie leczylibyśmy wszystkich, bo mamy i wolne miejsca, i świetną kadrę, i dobre zaplecze diagnostyczne. Ale za nasze usługi musimy dostawać pieniądze.

Wyjść na zero

Przez trzy lata działalności kas chorych SPSK 4 nie dostał z kasy 23 mln zł za innych pacjentów leczonych ponad limit. A szpital musi zacząć się bilansować, czyli wychodzić na zero.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24