niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Ciekawe znalezisko przy Jeziuckiej

  Edytuj ten wpis

Afisze Teatru Makowskiego, bilety do kinoteatru, fotografie a nawet losy na loterię znaleźli robotnicy pracujący we wnętrzu Starego Teatru.

To dopiero początek odkryć. Nad pozornym sklepieniem mogą znajdować się ukryte przez właścicieli pozostałości po pierwszym w Polsce muzeum teatralnym. Chodzi o gromadzone od 1857 roku przez Julię z Rodakiewiczów Makowską, jej synów, wnuków i prawnuków portrety aktorskie, afisze, element dekoracji, kostiumy, listy aktorów. -Zbiory wywieziono na śmietnik w czasach PRL-u, ale być może część udało się schować w teatrze - mówi Romuald Andrzej Makowski, syn Jerzego Makowskiego, ostatniego właściciela teatru.

Wczoraj robotnicy pracujący we wnętrzu zabytkowego budynku znaleźli kolejne pamiątki.
- W momencie, gdy zaczęliśmy demontować klatki schodowe i widownię natrafiliśmy na mocno zniszczone afisze, plakaty, przedwojenne zdjęcia na nawet bilety - mówi Jerzy Bernat, kierownik budowy z firmy Arcus, która od sierpnia prowadzi prace zabezpieczające.
Od dwóch dni pod Starym Teatrem stoją wywrotki, które wywożą gruz spod wykopów, zmurszałe elementy konstrukcji widowni. Przody teatralnych lóż zostały zabezpieczone i czekają na konserwację. Ponieważ pod teatrem zaplanowano dwukondygnacyjne piwnice, w miejscu starych fundamentów pojawią się nowe, siedmiometrowe ściany z żelbetonu. W tej chwili wykonywane sa kontrolne szybiki. Pod sceną odkryto kilkumetrowe piwnice. Według legendy w tym miejscu mają znajdować się podziemia kościołka szarytek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
historyk
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

historyk
historyk (17 października 2007 o 01:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pamiętajmy że ta sama firma ARCUS zajmująca się konserwacją Teatru Lalki i Klasztoru niecałe rok temu próbowała wyrzucić na śmietnik ważne dla historii Lublina dokumenty, listy i rachunki z początku roku 1900. Może się po tym czegoś nauczyli jak ich przyłapano na tamtym procederze !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!