środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Co będzie na Placu Śmierci? Dziś rozwiązanie konkursu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 listopada 2009, 21:25
Autor: (mb)

Skromny pomnik, duża instalacja artystyczna, mini-muzeum. Co znajdzie się w miejscu, z którego w czasie wojny hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady 28 tys. Żydów? Dziś, w rocznicę likwidacji getta na Majdanie Tatarskim, poznamy wyniki konkursu na zagospodarowanie lubelskiego Placu Śmierci.

Chodzi o teren dawnej Rzeźni Miejskiej przy ulicy Turystycznej. W 1942 roku Niemcy deportowali stamtąd ok. 28 tys. Żydów lubelskich do obozu zagłady w Bełżcu.

Po wojnie plac popadł w ruinę. W 2002 r. umieszczono tam jedynie pamiątkową tablicę, a obok ułożono wycięty fragment toru ze zlikwidowanej bocznicy kolejowej. Przez skomplikowaną sytuację własnościową terenu próby upamiętnienia tego miejsca upadały.

Aż wreszcie latem tego roku władze miasta i Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN ogłosiły wspólny konkurs na zagospodarowanie tego terenu.

– Stan miejsca, z którego wywieziono na śmierć tylu obywateli tego miasta, uwłacza naszej godności. To nie do zaakceptowania – mówił wiceprezydent Lublina Włodzimierz Wysocki, ogłaszając konkurs. – Fakt, że udało się pozyskać grunt przy ul. Zimnej (przy której jest Plac Śmierci – red.) i ogłosić ten konkurs jest zakończeniem bardzo przykrego dla nas rozdziału.

Regulamin został tak skonstruowany, żeby nie narzucać, jaka ma być forma projektu, który może tam powstać. To miało zależeć tylko od autorów.

W siedzibie Ośrodka Brama Grodzka poznamy wszystkie konkursowe prace i tę zwycięską, która doczeka się realizacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Obywatel
Obywatel
obserwator
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Obywatel
Obywatel (11 listopada 2009 o 22:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby nie ci szmalcownicy dziś może nie byłoby Cię na świecie. Ludzie narażali życie swoje i swoich rodzin (tylko w okupowanej Polsce była kara śmierci za przechowywanie Żydów), gdy np. Francuzi masowo wysyłali swoich żydowskich sąsiadów na śmierć. Chwała tym, którzy mogli czynić to bezinteresownie, ale zanim użyjesz "szmalcownicy" w pejoratywnym sensie, pomyśl ilu Żydów uratowało się właśnie z tak "niskich" pobudek... Z relacji ich samych wiem, że sporo. Tak, że bez łatek. A, że lubelską "kulturą" od nastu lat kręci i to w jedną stronę kilku koleżków to też fakt.
Rozwiń
Obywatel
Obywatel (11 listopada 2009 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
obserwator napisał:
Czyżby to forum było okupowane tylko i wyłącznie przez potomków szmalcowników?

Gdyby nie ci szmalcownicy dziś może nie byłoby Cię na świecie. Ludzie narażali życie swoje i swoich rodzin (tylko w okupowanej Polsce była kara śmierci za przechowywanie Żydów), gdy np. Francuzi masowo wysyłali swoich sąsiadów na śmierć. Chwała tym, którzy mogli czynić to bezinteresownie, ale zanim użyjesz "szmalcownicy" w pejoratywnym sensie, pomyśl ilu Żydów uratowało się właśnie z tak "niskich" pobudek... Z relacji ich samych wiem, że sporo. Tak, że bez łatek. A, że lubelską "kulturą" od nastu lat kręci i to w jedną stronę kilku koleżków to też fakt.
Rozwiń
obserwator
obserwator (9 listopada 2009 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby to forum było okupowane tylko i wyłącznie przez potomków szmalcowników?
Rozwiń
~KOLKA~
~KOLKA~ (9 listopada 2009 o 15:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cIEKAWY JESTEM ILU ŻYDÓW ZAMIESZKUJE OBECNIE LUBLIN BO TERENU ZAJMUJĄ NIESAMOWICIE WIELE I JAK WIDZĘ TEN AREAŁ CIĄGLE SIĘ POWIĘKSZA.CZYŻBY TO WIĄZAŁO SIĘ Z JAKIMIŚ PLANAMI O KTÓRYCH MIESZKAŃCY LUBLINA NIC NIE WIEDZĄ?
Rozwiń
rab
rab (9 listopada 2009 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powinni wybudować drugi market Plazza, podobnie jak to uczynili przy ul. Lipowej, tylko tam nie było atracji z paliżowaniem ruchu kołowego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!