poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Co będzie w Centrum Kultury? Kuśmirowski wymyślił OHP

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 czerwca 2013, 18:57
Autor: Dominik Smaga

Jest nowy pomysł na wykorzystanie piwnic odnowionego Centrum Kultury. Miasto chce m.in. od Norwegów zdobyć pieniądze na nowe pracownie, w których młodzi artyści będą mogli pokazać, co potrafią.

Nowy ośrodek miałby powstać w piwnicach klasztoru powizytkowskiego przy ul. Peowiaków. Remont budynku dobiega końca. – Pomieszczenia są odnowione i mają duży potencjał, nie muszą stać się magazynem – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta Lublina odpowiedzialna za kulturę.

– Student kierunku artystycznego w trakcie nauki korzysta z oparcia, które ma w uczelni. Ale później, brakuje mu miejsca, w którym mógłby się prezentować, zanim stanie na własne nogi – wyjaśnia Mieczkowska-Czerniak. Takim właśnie miejscem mają być nowe pracownie w CK. – To duża przestrzeń, około 10 tys. mkw. – informuje Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Mowa nie tylko o części zajmowanej niegdyś przez klub Hades, ale też o innych pomieszczeniach, które stały puste.

Do opracowania pomysłu na wykorzystanie piwnic miasto zaprosiło lubelskiego artystę Roberta Kuśmirowskiego. – Wymyśliłem formułę, która w przewrotny sposób będzie się nazywała OHP. W rozwinięciu brzmi to Only Hand Production – mówi Kuśmirowski. Ma tu być m.in. pracownia introligatorska wykorzystująca stare techniki, będą pracownie określone przez Kuśmirowskiego jako "brudne”, czyli np. pracownia rzeźby, ale i "czyste”, np. fotografii laboratoryjnej. Ponadto swoje prace mają tu prezentować także osoby niepełnosprawne.

W najbliższy czwartek okaże się, czy radni poprą prezydencki pomysł i zagłosują za uchwałą zabezpieczającą (w latach 2014-16) na ten cel 5,2 mln zł z miejskiej kasy. Taka uchwała jeszcze do niczego nie zobowiązuje, ale dla miasta jest niezbędną "podkładką” w staraniach o dotację na ten cel. – A właśnie pojawiła się szansa na dofinansowanie projektu z tzw. funduszu norweskiego – mówi Mieczkowska-Czerniak.

Co ma powstać w piwnicach CK
• Studio edukacji multimedialnej
• Ośrodek Sztuki Dźwięku
(studio nagraniowo-realizacyjne)
• Laboratorium Muzyczne (przestrzeń muzycznych eksperymentów i warsztatów)
• Atelier Designu (warsztat rzemieślniczy)
• Atelier Artystyczne
•Atelier Działań Technicznych
• Atelier Rzeźby i Scenografii
• Atelier Grafiki, Malarstwa i Rysunku
• Atelier Filmu, Animacji i Fotografii Tradycyjnej
• Studio Akustyki Analogowej oraz Przestrzeń Artystyczno-Społeczna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!