Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2013 r.
9:05
Edytuj ten wpis

Co czwarte dziecko z nieprawego łoża

0 20 A A

Najwięcej dzieci w nieformalnych związkach rodzi się w powiecie chełmskim i włodawskim, czyli tam gdzie jest najwięcej bezrobotnych. Bo ludzie wiedzą, że samotni rodzice mogą liczyć na większe wsparcie od państwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według autorów raportu „Urodzenia pozamałżeńskie w Polsce”, w powiecie chełmskim i włodawskim co czwarte dziecko przychodzi na świat w nieformalnych związku. Liderem ogólnopolskiego rankingu jest powiat gryficki, gdzie w wolnym związku rodzi się co drugie dziecko. Bardzo wysoki odsetek nieślubnych dzieci mają także powiaty: wałbrzyski (46,4 proc.), słubicki (46 proc.) i słupski (42,8 proc.). Z kolei najmniej rodziców żyjących na tzw. kocią łapę mieszka w powiecie janowskim (6,3 proc.).

Autor dokumentu, Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego uważa, że obecne zachowania jeszcze 25-30 lat temu zostałyby uznane za patologiczne.

– Ale w dzisiejszych czasach ludzie doskonale wiedzą, co trzeba zrobić, żeby uzyskać dodatkowe pieniądze od państwa. Trzeba pamiętać o tym, że w województwach, gdzie ciężej jest o pracę, uzyskane w ten sposób środki są bardzo ważne dla domowych budżetów – tłumaczy Piotr Szukalski. I dodaje: – To wina systemu, który zachęca ludzi do tego typu działań.

Po porównaniu wyliczeń naukowców z danymi GUS okazuje się, że najwięcej nieślubnych dzieci rodzi się w regionach, w których trudno o stałą pracę. W powiecie chełmskim stopa bezrobocia to 19,4 proc., a we włodawskim aż 23,6 proc. (stan na koniec października 2013.).

– Z tymi większymi szansami na pomoc dla samotnych matek bym nie przesadzała – mówi Lucyna Kozaczuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie. – Z mojego doświadczenia wynika, że częstsze przyczyny życia na kocią łapę, to brak mieszkania, czy animozje między rodzinami partnerów. Spotykałam się też z wieloma innymi przypadkami zawiłości losowych, których skutkiem było to, że partnerzy wspólnie wychowujący swoje dzieci nie mogli stanąć na ślubnym kobiercu.

Według Szukalskiego dzieci urodzonych w wolnych związkach będzie przybywać. – Smutne to, czy nie, ale największy wzrost liczby potomstwa z pozamałżeńskich związków czeka województwo lubelskie. W regionach południowo-wschodnich takie zmiany demograficzne postępują szybciej niż w bogatszych regionach kraju czy stolicy – dodaje demograf.

– Zdajemy sobie sprawę, że wiele dzieci na naszym terenie wychowuje się w niepełnych lub niezalegalizowanych rodzi-nach – mówi Paweł Ciechan, starosta chełmski. – Duży procent spośród nich to tzw. eurosieroty. Bywa, że jeden z rodziców wyjeżdża za chlebem za granicę, po czym zaciera za sobą wszelkie ślady. Na szczęście większość dzieci o których jest mowa w raporcie jest wychowywana przez oboje rodziców, mimo że nie zamierzają brać ślubu.

Odsetek urodzin pozamałżeńskich w poszczególnych powiatach w 2012 r.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2013 o 19:01

toż  wszystko dookoła bzyka się na potegę , dziewczyna jak nie zaliczy czterech bojkow na dyskotece uważa że to stracona noc

Avatar
:/ / 3 grudnia 2013 o 12:23

znowu sie księży jechowcy przyczepiaja a co oni sami to ze soba robią? są kur.. które z nimi robią te dzieci i czesć, no chyba,że na siłe księżą to robią w takim przypadku to przestępstwo

Avatar
IREK / 2 grudnia 2013 o 21:55

Oto dowód, że ksiądz Irek spłodził syna. Są wyniki badań DNA

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/oto-dowod-ze-ksiadz-irek-spodzil-syna-sa-wyniki-badan-dna_368658.html

Ksiądz Waldemar Irek miał więcej dzieci?! Kubuś ma starsze rodzeństwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ksiadz-waldemar-irek-mial-wiecej-dzieci-kubus-ma-starsze-rodzenstwo_367784.html

Oto dowód, że ksiądz Irek spłodził syna. Są wyniki badań DNA

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/oto-dowod-ze-ksiadz-irek-spodzil-syna-sa-wyniki-badan-dna_368658.html

Ksiądz Waldemar Irek miał więcej dzieci?! Kubuś ma starsze rodzeństwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ksiadz-waldemar-irek-mial-wiecej-dzieci-kubus-ma-starsze-rodzenstwo_367784.html

rozwiń
Avatar
czs / 2 grudnia 2013 o 21:19

Wspaniały sukces sukienkowych którzy 20 lat nauczają religi w szkołach i co panowie czarni ? Dobrze żeście sie sprawili ...

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 o 19:53

zamiast czepiać się LUDZI czas najwyższy wziąć za D'U'PY księżuli - po ostatniej PEDO AFERZE zrobił sie jeden wielki smiech.

Społeczeństwo czeka na procenty NIEŚLUBYCH DZIECI KSIĘZULKOW - z NIEPORAWEGO ŁOŻA RÓWNIEŻ!

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 o 18:18

 jak nie stać na dzieci to się nie rodzi, pozabierać ta darmową forsę, bo tylko patologia się rozmnaża

Avatar
Ksiądz Proboszcz / 2 grudnia 2013 o 18:07

jak pójdziecie do łóżka bez papierka to z nieprawego łoża macie papierek i dacie 800 zł co łaska to już jest ok

I pamiętajcie jeszcze, że jak współżycie, to tylko "bo Bożemu", czyli "na Misjonarza" - inaczej to Grzech !

Amen.

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 o 17:13

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
beti / 2 grudnia 2013 o 17:06

Autorze artykułu. Zanim coś napiszesz zasięgnij języka ILE TO  NASZE państwo dokłada dla samotnych rodziców i dlaeczego naprawdę rodzi się więcej dzieci z nieformalnych związków !!!

Kpina - państwo daje 170 zł z tytułu samotnego wychowywania na 1 dziecko.

W pełnej rodzinie niezależnie czy jest ślub czy go nie ma - oraz w zalezności od zarobków. Na 1 dziecko dostaje się od 90 zł do 130.

I to jest powód że rodzą się nieślubne dzieci

Samotnie wychowuję dziecko - i nie dla tych ochłapów od państwa taką podjęłam decyzję.

Dziś pracuję i nieźle zarabiam a pieniądze od państwa nie należą mi się już.i dobrze

Powiem tak : Zawsze był to dodatkowy grosz ale żeby z tego się utrzymać i płodzić dla tego kolejne dzieci to jest patologia.

Te 170 zł to była kwota wystarczająca do opłaty pańswowego żłobka i WIO do roboty - bo z nieba nikomu nie kapią pieniądze.

Widzę,że Panią tez zirytował ten artykuł o pomocy Państwa i jak można na tym zarobić(hahaha!). Po co pisać takie brednie? Ktoś najwidoczniej nie ma pojęcia o realiach.

Widzę,że Panią tez zirytował ten artykuł o pomocy Państwa i jak można na tym zarobić(hahaha!). Po co pisać takie brednie? Ktoś najwidoczniej nie ma pojęcia o realiach.

rozwiń
Avatar
beti / 2 grudnia 2013 o 17:01

" Bo ludzie wiedzą, że samotni rodzice mogą liczyć na większe wsparcie od państwa". Co to znaczy? Chętnie skorzystam z tego wsparcia (hehehe ;/ ).Znam też kilka rodzin i matek samotnie wychowujących dziecko, które są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Na pewno przyda im się ta ... "pomoc". Proszę nie ośmieszać się tym artykułem.

Avatar
Gość / 6 grudnia 2013 o 19:01

toż  wszystko dookoła bzyka się na potegę , dziewczyna jak nie zaliczy czterech bojkow na dyskotece uważa że to stracona noc

Avatar
:/ / 3 grudnia 2013 o 12:23

znowu sie księży jechowcy przyczepiaja a co oni sami to ze soba robią? są kur.. które z nimi robią te dzieci i czesć, no chyba,że na siłe księżą to robią w takim przypadku to przestępstwo

Avatar
IREK / 2 grudnia 2013 o 21:55

Oto dowód, że ksiądz Irek spłodził syna. Są wyniki badań DNA

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/oto-dowod-ze-ksiadz-irek-spodzil-syna-sa-wyniki-badan-dna_368658.html

Ksiądz Waldemar Irek miał więcej dzieci?! Kubuś ma starsze rodzeństwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ksiadz-waldemar-irek-mial-wiecej-dzieci-kubus-ma-starsze-rodzenstwo_367784.html

Oto dowód, że ksiądz Irek spłodził syna. Są wyniki badań DNA

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/oto-dowod-ze-ksiadz-irek-spodzil-syna-sa-wyniki-badan-dna_368658.html

Ksiądz Waldemar Irek miał więcej dzieci?! Kubuś ma starsze rodzeństwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ksiadz-waldemar-irek-mial-wiecej-dzieci-kubus-ma-starsze-rodzenstwo_367784.html

rozwiń
Avatar
czs / 2 grudnia 2013 o 21:19

Wspaniały sukces sukienkowych którzy 20 lat nauczają religi w szkołach i co panowie czarni ? Dobrze żeście sie sprawili ...

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 o 19:53

zamiast czepiać się LUDZI czas najwyższy wziąć za D'U'PY księżuli - po ostatniej PEDO AFERZE zrobił sie jeden wielki smiech.

Społeczeństwo czeka na procenty NIEŚLUBYCH DZIECI KSIĘZULKOW - z NIEPORAWEGO ŁOŻA RÓWNIEŻ!

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 o 18:18

 jak nie stać na dzieci to się nie rodzi, pozabierać ta darmową forsę, bo tylko patologia się rozmnaża

Avatar
Ksiądz Proboszcz / 2 grudnia 2013 o 18:07

jak pójdziecie do łóżka bez papierka to z nieprawego łoża macie papierek i dacie 800 zł co łaska to już jest ok

I pamiętajcie jeszcze, że jak współżycie, to tylko "bo Bożemu", czyli "na Misjonarza" - inaczej to Grzech !

Amen.

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 o 17:13

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
beti / 2 grudnia 2013 o 17:06

Autorze artykułu. Zanim coś napiszesz zasięgnij języka ILE TO  NASZE państwo dokłada dla samotnych rodziców i dlaeczego naprawdę rodzi się więcej dzieci z nieformalnych związków !!!

Kpina - państwo daje 170 zł z tytułu samotnego wychowywania na 1 dziecko.

W pełnej rodzinie niezależnie czy jest ślub czy go nie ma - oraz w zalezności od zarobków. Na 1 dziecko dostaje się od 90 zł do 130.

I to jest powód że rodzą się nieślubne dzieci

Samotnie wychowuję dziecko - i nie dla tych ochłapów od państwa taką podjęłam decyzję.

Dziś pracuję i nieźle zarabiam a pieniądze od państwa nie należą mi się już.i dobrze

Powiem tak : Zawsze był to dodatkowy grosz ale żeby z tego się utrzymać i płodzić dla tego kolejne dzieci to jest patologia.

Te 170 zł to była kwota wystarczająca do opłaty pańswowego żłobka i WIO do roboty - bo z nieba nikomu nie kapią pieniądze.

Widzę,że Panią tez zirytował ten artykuł o pomocy Państwa i jak można na tym zarobić(hahaha!). Po co pisać takie brednie? Ktoś najwidoczniej nie ma pojęcia o realiach.

Widzę,że Panią tez zirytował ten artykuł o pomocy Państwa i jak można na tym zarobić(hahaha!). Po co pisać takie brednie? Ktoś najwidoczniej nie ma pojęcia o realiach.

rozwiń
Avatar
beti / 2 grudnia 2013 o 17:01

" Bo ludzie wiedzą, że samotni rodzice mogą liczyć na większe wsparcie od państwa". Co to znaczy? Chętnie skorzystam z tego wsparcia (hehehe ;/ ).Znam też kilka rodzin i matek samotnie wychowujących dziecko, które są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Na pewno przyda im się ta ... "pomoc". Proszę nie ośmieszać się tym artykułem.

Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Budżet obywatelski w Lublinie. Co czwarty pomysł nie przeszedł oceny formalnej

Budżet obywatelski w Lublinie. Co czwarty pomysł nie przeszedł oceny formalnej 0 0

Zakończyło się sprawdzanie projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Co czwarty pomysł nie przeszedł oceny formalnej, co oznacza, że nie może być poddany pod głosowanie

Polska - Kolumbia. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

Polska - Kolumbia. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 1 0

Reprezentacja Polski zawiodła na całej linii w meczu z Senegalem, ale ciągle może wyjść z grupy. W niedzielę o godz. 20 Biało-Czerwoni zmierzą się w Kazaniu z Kolumbią. Dla obu zespołów to będzie mecz o życie, a kto przegra praktycznie będzie mógł już pakować walizki i żegnać się z mundialem. Transmisję przeprowadzi TVP 1 oraz TVP Sport. W internecie mecz będzie można zobaczyć na stronie sport.tvp.pl

Zgłosił nielegalne składowisko, takiej reakcji urzędników się nie spodziewał
film

Zgłosił nielegalne składowisko, takiej reakcji urzędników się nie spodziewał 0 2

Mieszkaniec Pakości wskazał urzędnikom nielegalne składowisko beczek. Postawa obywatelska dla lokalnych władz okazała się nie lada problemem.

To miasto stawia na ekologię. Solary, kotły na biomasę

To miasto stawia na ekologię. Solary, kotły na biomasę 0 0

Lubartów inwestuje w odnawialne źródła energii. Do końca października w mieście będą 142 instalacje fotowoltaiczne w prywatnych domach. Kończy się też montaż 180 instalacji solarnych i 40 kotłów na biomasę. Stopniowo wymieniane są piece węglowe na ekologiczne kotły

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 1

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 8

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 4

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 47 8

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 2

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 32

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 31 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!