wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Co dalej z inwestycją Echo Investment na górkach czechowskich w Lublinie?

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Kielecka spółka Echo Investment, właściciel górek czechowskich, zaskarżyła do sądu decyzję Ratusza, który nie zgodził się na obniżenie podatku od nieruchomości za część górek.

Teraz miasto nalicza stawki takie jak za grunty zajęte pod działalność gospodarczą. Echo chce niższych stawek, twierdząc, że nie może inwestować na górkach "ze względów technicznych”. W ustawie takie pojęcie jest, ale nie jest wyjaśnione. Echo rozumie je inaczej, a miasto inaczej.

Spółka wyjaśnia, że skoro nie może zbudować na górkach centrum handlowego, bo nie pozwala na to plan zagospodarowania terenu, a radni tego planu nie chcą zmienić, to są to właśnie "względy techniczne”. Tak Echo uzasadniało swe prośby do Ratusza o korzystną interpretację podatkową.

Prośby były dwie, Ratusz dwa razy odmówił. Tłumaczył, że "względy techniczne” to np. skażenie terenu i podkreślał, że spółka kupując górki znała ich przeznaczenie. Zdaniem Ratusza, nie ma znaczenia, że ziemia leży odłogiem, bo ważne jest to, że Echo jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

Drugą odmowę spółka zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. – Czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy – informuje Iwona Kuźdub z Echo Investment. Do rozprawy może dojść w grudniu lub styczniu. – Trudno, będziemy się sądzić – mówi Adam Wasilewski, prezydent Lublina.

Echo twierdzi, że odkąd jest właścicielem górek, przepłaciło ponad milion złotych i zapowiada, że wystąpi do Ratusza o zwrot pieniędzy lub ich zaliczenie na poczet przyszłych podatków.

Co proponuje Echo?

Za 1 zł i 22 grosze Echo chce sprzedać miastu część górek, by właśnie tam, a nie na gruntach po cukrowni, magistrat zbudował stadion piłkarski. – Nie stawiam żadnych warunków wstępnych – zapewnia Krzysztof Kwapisz, prokurent spółki. – Liczycie, że miasto po takim prezencie zgodzi się tak zmienić plan górek, że będziecie mogli postawić centrum handlowe? – Na nic nie liczymy. Poza tym budowa stadionu przy Krochmalnej będzie nieracjonalna i kosztowna, bo teren jest podmokły i trzeba go będzie palować – dodaje Kwapisz.

– To propozycja, którą można było rozważać wcześniej – mówi Adam Wasilewski, prezydent Lublina. – Mamy już uzgodnienia z Krajową Spółką Cukrową, poza tym koncepcja budowy stadionu przy Krochmalnej jest lepsza pod względem komunikacyjnym.

Miasto na stadion ma dostać 70 mln zł unijnej dotacji, Ratusz podpisał już w tej sprawie wstępną umowę z marszałkiem województwa. Teraz musi się jeszcze dogadać z Krajową Spółką Cukrową co do wysokości odszkodowania za pozbawienie spółki prawa użytkowania wieczystego gruntu. – Porozumieliśmy się ze spółką co do sposobu ustalenia tego odszkodowania – mówi Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta. Nieoficjalnie mówi się o kwocie ok. 20 mln zł.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
haryski
Szymon
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 października 2009 o 19:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co kolejny stadion??? Stadion Piłkarski Lublinianka przy ul. Leszczyńskiego leży odłogiem i się niszczy, może lepiej go wyremontować, szkoda słów na władze :/ w Lublinie i w całej Polsce :/
Rozwiń
haryski
haryski (29 października 2009 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kwapisz z ECHA to cwaniak on decyduje w obcym miescie gdzie ma byc stadion-Wlodarze nie dajcie sie nabrac zatrudnic dobrego prawnika a z cwaniakami jechac za kolnierz
Rozwiń
Szymon
Szymon (29 października 2009 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wasyl napisał:
PO ch... wydawać 20 baniek jak można mieć grunt za zyla... Ale gospodarz z tego prezia


Ej nie rozpędzaj się kolego! Żaden stadion tam nie powstanie, bo to nie jest miejsce na tego typu obiekt! Jak będzie trzeba to wśród okolicznych mieszkańców zrobimy zbiórkę i odkupimy ten teren za 2 zł+VAT.
Rozwiń
wasyl
wasyl (29 października 2009 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PO ch... wydawać 20 baniek jak można mieć grunt za zyla... Ale gospodarz z tego prezia
Rozwiń
Cancer
Cancer (29 października 2009 o 09:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przed jakimkolwiek inwestowaniem na Górkach Czechowskich należy ogłosić konkurs na rozwiązanie gordyjskiego węzła drogowego łączącego al. Solidarności, ul. gen. Sikorskiego, ul. gen. Ducha, ul. Willową i nową Poligonową (łącznicą z obwodnicą miasta) wraz z przedłużeniem ul. Kompozytorów Polskich do nowej Poligonowej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!