poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Co dalej z pedetem? Prezydent chce nowej uchwały

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 maja 2014, 21:30
Autor: Dominik Smaga

Ratusz chce, by w miejscu pedetu stanęła nowa galeria handlowa. O inwestycji, o którą od lat zabiega warszawska spółka urzędnicy mówią dziś, że jest "niezbędna. A prezydent prosi radnych o kolejną uchwałę w tej sprawie

Procedury w tej sprawie ciągną się już od kilku lat. Warszawski inwestor chciał wyburzyć PRL-owski budynek domu towarowego i zbudować nowy gmach, który zajmowałby również placyk znajdujący się przed obecnym pedetem. Plany te nie zachwyciły urzędników: wojewódzki konserwator zabytków sprzeciwiał się zabudowie placu, nie zgadzał się również na tak wysoki budynek.

Ostatecznie stanęło na tym, że dla tego terenu powstanie plan zagospodarowania przestrzennego. Taki dokument ostatecznie przesądza o tym, co może stanąć w danym miejscu, jakie funkcje mogą znaleźć się w budynku, jak powinien wyglądać dach, a nawet jakich materiałów można użyć na elewacji obiektu. - Trwają szczegółowe negocjacje dotyczące konkretnych rozwiązań, takich jak układ komunikacyjny i miejsca parkingowe, ale również kwestii architektonicznych, w tym wysokości budynku - mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Uchwała o rozpoczęciu prac nad planem zapadła już we wrześniu 2012 r., ale dokumentu nie ma do dziś, choć dotyczy tylko niewielkiego fragmentu ograniczonego Krakowskim Przedmieściem, ul. Kapucyńską, Narutowicza, Peowiaków i Kościuszki.

Planu nie można uchwalić, jeżeli byłby niezgodny z tym, co zapisane jest w innym dokumencie, zwanym "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”. Takie studium zostało uchwalone przez radnych już 14 lat temu i nie przewiduje, by w tym miejscu mógł powstać wielkopowierzchniowy obiekt handlowy. A właśnie tak musiałaby być zakwalifikowana ta inwestycja. Przesądza o tym powierzchnia sprzedaży przekraczająca 2 tys. mkw.

Teraz prezydent prosi Radę Miasta, by uruchomiła zmianę studium. Głosowanie jest planowane na 15 maja. - Bez takiej zmiany inwestycja nie będzie możliwa - potwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. - Zdecydowanie popieramy tę inwestycję. Uważamy, że jest niezbędna dla ożywienia śródmieścia jeśli chodzi o uciekający poza centrum ruch handlowy - dodaje.

Nawet jeśli radni zgodzą się z prezydentem i zagłosują za zmianami studium, do inwestycji droga będzie jeszcze daleka. Planiści będą potrzebowali kilku miesięcy na opracowanie takich zmian i nie jest pewne, że zostaną one zatwierdzone jeszcze w tym roku. Kolejnym krokiem będzie uchwalenie planu zagospodarowania, później inwestor będzie jeszcze musiał uzyskać pozwolenie na budowę.
  Edytuj ten wpis
android
Mieszkanka
Lublinianka
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

android
android (6 maja 2014 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 Czy kolejna galeria "rozmnoży" klientów czy tylko ich podzieli ?

każda galeria to nowe miejsca pracy więc raczej rozmnoży :))))

Rozwiń
Mieszkanka
Mieszkanka (6 maja 2014 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 Czy kolejna galeria "rozmnoży" klientów czy tylko ich podzieli ?

Rozwiń
Lublinianka
Lublinianka (6 maja 2014 o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co nas czeka przez czas budowania tej galerii w samym centrum Lublina? Kolejne utrudnienia w komunikacji nie tylko samochodowej, ale i pieszej! Prawda, że wszyscy przepadamy za ciągnącymi się latami "teatrami w budowie".?! To teraz wyobraźmy sobie kolejna galerię w budowie - jak nam będzie miło spacerować po lubelskim deptaku w towarzystwie toczącej się budowy - huku,hałasu utrudnień dla  mieszkańców i turystów.

A może zamiast galerii zaadoptować budynek PDT- u, który może spełniać wiele kulturalnych i twórczych funkcji - jest przecież w samym Centrum i w dodatku jest mistrzowsko wpisany w tę część przestrzeni miasta, ma też placyk,  który pozwala -  z perspektywą spojrzeć na odnowiony kościół powizytkowski i kamieniczki Krakowskiego Przedmieścia. Uchrońmy centrum  Lublina od kolejnego "Gargamela", który "udusi" to miejsce swoim gigantycznym formatem !

Pozostawmy to co jest w tym miejscu naprawdę "na swoim miejscu".

Rozwiń
niepatriota
niepatriota (6 maja 2014 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@ Beret- Genetric Patriot. Popieram, masz rację! Dziwię się, że urzędnicy miejscy tak łatwo pozwolili na dużą inwestycję obok Zamku, w miejscu dawnego Stawu Królewskiego a blokują inwestycję w centrum, które w przeciwieństwie do stawów, mokradeł i błoni zawsze i wszędzie (w całej historii cywilizacji, w tym i Lublina) było miejscem przeznaczonym dla handlu i usług. No ale cóż takie czasy, dzisiaj urzędnicy są mądrzejsi, a nasi lubelscy wyglądają na takich co już wszystkie rozumy pozjadali.
Rozwiń
schaboszczak
schaboszczak (6 maja 2014 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Im więcej marketów tym więcej bezrobotnych.

Zamiast marketu, trzeba tam postawić nowy kościół. Kościołów w Lublinie mamy za mało i dlatego mamy bezrobocie.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!