sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Co dalej z pomnikiem Unii Lubelskiej?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 grudnia 2008, 19:02
Autor: (rp)

- Iglicę pomnika Unii Lubelskiej trzeba pomalować inną substancją - zaproponuje Lubelska Fundacja Odnowy Zabytków w piśmie do władz Lublina.

O złych efektach remontu zabytkowego obelisku z pl. Litewskiego piszemy
od końca listopada. W piątek miejscy urzędnicy i wojewódzki konserwator zabytków odmówili odbioru obiektu. Wykonawca remontu przyznał, że użył zbyt grubego piasku jako posypki między warstwami żywicy, którą pokryto pomnik. Magistrat zażądał wyjaśnień od LFOZ, która miała nadzór nad pracami.

- Wykonawca popełnił błędy, ale nie one są kluczowe. Pomnik pokryto niewłaściwą dla tego obiektu substancją, a wynikało to z błędów w programie prac konserwatorskich - stwierdza Andrzej Gumieniczek, prezes fundacji, do odpowiedzi dołączy ekspertyzy.

Gumieniczek zaproponuje zwołanie kolegium konserwatorskiego, które zadecyduje, jakiej technologii użyć do dokończenia remontu. Tymczasem przedstawiciel firmy Schomburg, producenta powłoki zastosowanej przy remoncie, zapewnia, że nadaje się ona do użycia na pomniku, trzeba ją tylko właściwie zastosować.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Czytelnik
J-k
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Czytelnik
Czytelnik (10 grudnia 2008 o 12:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na stronach internetowych firmy Schomburg znalazła się informacja że wycofała z rynku użyte dwa środki na obelisku pomnika Unii Lubelskiej. Zastąpiono je innymi preparatami. Przyczyn zmiany nie podano (jeśli były dobre dlaczego zostały wycofane?).
Rozwiń
J-k
J-k (9 grudnia 2008 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Schomburg? To producent bardzo dobrych produktów chemii budowlanej, ale akurat nie do metalu (chyba nie ma w swej ofercie produktów do malowania powierzchni metalowych i ich ochrony antykorozyjnej). Czytałem, że wykonawca zastosował do czyszczenia zbyt gruby piasek. A skąd to wiadomo? Nie sądzę aby miało to większe znaczenie dla obecnego wyglądu powłoki malarskiej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!