środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Co dalej z większą strefą płatnego parkowania w Lublinie?

Autor: Dominik Smaga

Dopiero w listopadzie rozstrzygną się losy nowej strefy płatnego parkowania. Rada Miasta nie zajmie się tą sprawą na zaplanowanym na czwartek posiedzeniu. Choć jeszcze niedawno urzędnicy mówili, że w listopadzie chcą już ogłaszać przetarg na operatora strefy

Przetarg wyłonić ma operatora strefy, której granice określić może wyłącznie uchwała Rady Miasta. Także w drodze uchwały samorząd musi ustalić stawki opłat za parkowanie. A właśnie te dwie informacje: granice strefy i stawki są kluczową sprawą dla firm interesujących się przetargiem, bo ich wynagrodzeniem ma być określony procent od wpływów z płatnego parkowania.

Uchwał jeszcze nie ma, a tymczasem z końcem czerwca przyszłego roku wygaśnie umowa z obecnym operatorem strefy. Do tej pory trzeba nie tylko przeprowadzić przetarg na nowego operatora, ale też dać mu czas na zakup, zainstalowanie i uruchomienie parkomatów w nowych granicach strefy.

Do czerwca czasu jest sporo, ale przy założeniu, że wszystko przebiegnie sprawnie, a nie ma gwarancji, że tak będzie. Nie było tak w roku 2012, gdy miasto musiało wręcz przesunąć termin wprowadzenia strefy z kwietnia na październik. Gdyby tego nie zrobiło, to przez pewien czas postój w centrum byłby zupełnie darmowy.

– Uchwała trafi na listopadową sesję Rady Miasta – zapowiada Karol Kieliszek z lubelskiego Ratusza. I zapewnia, że nie ma ryzyka, że miasto nie zdąży wybrać nowego operatora. – Do końca roku chcemy ogłosić przetarg, żeby do końca marca zawrzeć umowę z nowym podmiotem. To bezpieczny termin, bo operatorowi zostaną jeszcze trzy miesiące na to, żeby logistycznie się do wszystkiego przygotował.

Według zapowiedzi magistratu, wokół istniejącej strefy powstanie nowa. Ceny w niej będą takie same, jak w obecnej strefie, a w tej już istniejącej opłaty za parkowanie miałyby pójść w górę. Takimi właśnie propozycjami radni mają się zająć w listopadzie.

Granice płatnej strefy miałyby przebiegać al. Solidarności, ul. Lubomelską, Czechowską, Leszczyńskiego, al. Długosza, ul. Łopacińskiego, Akademicką, Obrońców Pokoju, Ofiar Katynia, Lipową, al. Piłsudskiego, rzeką Bystrzycą, al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia. Z szacunków Zarządu Dróg i Mostów wynika, że w obszarze tym znalazłoby się od 2400 do 2500 miejsc parkingowych.

Proponowane stawki

Strefa centralna (w granicach obecnej strefy): pierwsza godzina 3 zł, druga 3,60 zł, trzecia 4,30 zł, każda kolejna 3 zł. Bilet 24-godzinny 20 zł.

Strefa zewnętrzna: pierwsza godzina 2 zł, druga 2,40 zł, trzecia 2,80 zł, każda kolejna 2 zł. Bilet 24-godzinny 15 zł. Proponowane granice strefy:

Al. Solidarności • ul. Lubomelska • Czechowska • Leszczyńskiego • al. Długosza • ul. Łopacińskiego • Akademicka • Obrońców Pokoju • Ofiar Katynia • Lipowa
• al. Piłsudskiego • Bystrzyca • al. Unii Lubelskiej • al. Tysiąclecia

Gość
Nobel
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 października 2015 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co mają zrobić pracownicy, którzy parkuja w tych strefach swoje samochody? Codziennie płacić po 3 zł za każda godzinę? Niedługo na każdym kroku za wszystko będzie trzeba płacić. Kompletna bzdura
Rozwiń
Nobel
Nobel (20 października 2015 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Głosowaliście na żuka to w nagrodę bedziecie mieć większą strefę i bedziecie płacić więcej. Prezydent i PO pamietaja o swoich wyborcach i taką dostaniecie nagrodę.

Ty to pewnie do łużka swoim złomem byś wjechał jak by ci stara pozwoliła.Żuk powinien podnosić ceny i powiększać strefę bo po woli miasto dochodzi do momentu piechotą szybciej niż samochodem.

Rozwiń
Gość
Gość (20 października 2015 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głosowaliście na żuka to w nagrodę bedziecie mieć większą strefę i bedziecie płacić więcej. Prezydent i PO pamietaja o swoich wyborcach i taką dostaniecie nagrodę.
Rozwiń
Gość
Gość (20 października 2015 o 14:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już widzę te strefę na Zamojskiej, Mościckiego czy Rusałce.....tamtejsze "elementy" pozbawione dziennego dochodu szybko "przeniosą" te strefę pod RATUSZ !!!! PS. Szkoda Mi pracowników kontrolujących opłaty !!!!
Rozwiń
Gość
Gość (20 października 2015 o 13:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a nie taniej postawić szlabany na rogatkach? albo lepiej zapory przeciwczołgowe? bo na parkingi "Park & Go" nie ma co liczyć

pierwsze parkingi park&ride już powstają, "szukajcie(w sieci) a znajdziecie"

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!