poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Co dalej ze Strażą Miejską w Lublinie? Radni będą dyskutować

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 maja 2013, 17:50
Autor: Dominik Smaga

W uzasadnieniu projektu, Ruch Palikota wylicza, że rocznie wydatki na utrzymanie Straży Miejskiej, c
W uzasadnieniu projektu, Ruch Palikota wylicza, że rocznie wydatki na utrzymanie Straży Miejskiej, c

Czy zlikwidować Straż Miejską? W czwartek na ten temat będzie dyskutować Rada Miasta rozpatrując obywatelski projekt uchwały

Do tego, by Rada Miasta musiała zająć się obywatelskim pomysłem potrzeba 1000 podpisów poparcia.

– Zebraliśmy około 1500 podpisów – mówi Przemysław Bobrowicz z Ruchu Palikota. To właśnie w tej partii powstał projekt, który został włączony do porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta. Zakłada on, że do końca roku Straż Miejska zostanie zlikwidowana.

– Jeśli radni rozpatrzą projekt pod kątem politycznym, wtedy na pewno nie zyska poparcia, bo został zgłoszony przez Ruch Palikota. Ale jeśli zajmą się nim merytorycznie, to powinni go poprzeć – mówi Bobrowicz. – Wielkim sukcesem byłaby już sama dyskusja o tym, w jakim stopniu Straż Miejska jest potrzebna w mieście, a jakie obowiązki może przekazać policji – dodaje.

W uzasadnieniu projektu, Ruch Palikota wylicza, że rocznie wydatki na utrzymanie Straży Miejskiej, czyli kwotę 8 mln zł, można by spożytkować na zwiększenie liczby policyjnych patroli i wyposażenie komisariatów. – Oprócz tego, co robi policja, jest też wiele kwestii dotyczących porządku. Jesteśmy zadowoleni z pracy nowego komendanta Straży, który przedstawił szereg nowych inicjatyw – komentuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

– To niedobry pomysł. Psuje to, co jest dobre – uważa Wojciech Krakowski, szef klubu radnych PO. – Gdyby nie było Straży Miejskiej, to jej zadaniami trzeba by obciążyć policję.

Przeciw propozycji Ruchu Palikota jest też opozycyjny PiS. – To bardzo zły projekt. Nie poprę go – zapowiada Sylwester Tułajew, szef klubu PiS.

– Straż Miejska jest potrzebna. Należy się tylko zastanowić, czy należycie wypełnia swoje zadania. Czy zamiast robić zdjęcia fotoradarem nie powinna wrócić do tego, do czego została powołana, czyli do dbania o czystość i porządek.

Co na to sami zainteresowani? – Nie chcemy być sędzią we własnej sprawie, ale straż już się wkomponowała w służby dbające o bezpieczeństwo zajmując się tymi sprawami, którymi policja się nie zajmuje. Po naszej likwidacji te sprawy nie znikną – komentuje Ryszada Bańka, rzecznik Straży Miejskiej.

Pięc lat temu Straż Miejską zlikwidowała Stalowa Wola. To największe z miast, które zdecydowało się na taki krok. Ostatnio zrobił to ozorków w woj. łódzkim. Tam strażników miejskich nie ma od kwietnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
renat-ka24
Mac 1
Siwek
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

renat-ka24
renat-ka24 (26 maja 2013 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najciekawsze wydarzenia w Lublinie

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html
Rozwiń
Mac 1
Mac 1 (25 maja 2013 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Pieszy' timestamp='1368787907' post='771211']
Straż Miejska jest potrzebna.
[/quote]Tu popieram bo policja na pewno teraz nie wypełni obowiązków jakie spadły na SM ... bo sami do tego doprowadzili
Rozwiń
Siwek
Siwek (25 maja 2013 o 20:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@ SkinheadBlackMetal .... po prostu baba ci rogi przyprawia i kopci się z kimś z Łodzi i dlatego tam wykroczenie popełniła - a tak w kwestii wyjaśnienia to Straż od razu mandatu nie wysyła tylko zawiadomienie o popełnionym wykroczeniu ale tłumoki nie potrafią odróżnić wezwania od mandatu
Rozwiń
SkinheadBlackMetal
SkinheadBlackMetal (20 maja 2013 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mandat przysłali pocztą. Sięm zastanawiam skąd łódzka SM ma nasz adres.
Rozwiń
SkinheadBlackMetal
SkinheadBlackMetal (20 maja 2013 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moja żona dostała parę dni temu mandat w Łodzi. Tymczasem w ogóle w ostatnich miesiącach nie była w tym mieście. I co Wy na to? Zlikwidować tę bandę nierobów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!