Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 maja 2013 r.
17:50
Edytuj ten wpis

Co dalej ze Strażą Miejską w Lublinie? Radni będą dyskutować

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 34 A A
W uzasadnieniu projektu, Ruch Palikota wylicza, że rocznie wydatki na utrzymanie Straży Miejskiej, c
W uzasadnieniu projektu, Ruch Palikota wylicza, że rocznie wydatki na utrzymanie Straży Miejskiej, c

Czy zlikwidować Straż Miejską? W czwartek na ten temat będzie dyskutować Rada Miasta rozpatrując obywatelski projekt uchwały

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do tego, by Rada Miasta musiała zająć się obywatelskim pomysłem potrzeba 1000 podpisów poparcia.

– Zebraliśmy około 1500 podpisów – mówi Przemysław Bobrowicz z Ruchu Palikota. To właśnie w tej partii powstał projekt, który został włączony do porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta. Zakłada on, że do końca roku Straż Miejska zostanie zlikwidowana.

– Jeśli radni rozpatrzą projekt pod kątem politycznym, wtedy na pewno nie zyska poparcia, bo został zgłoszony przez Ruch Palikota. Ale jeśli zajmą się nim merytorycznie, to powinni go poprzeć – mówi Bobrowicz. – Wielkim sukcesem byłaby już sama dyskusja o tym, w jakim stopniu Straż Miejska jest potrzebna w mieście, a jakie obowiązki może przekazać policji – dodaje.

W uzasadnieniu projektu, Ruch Palikota wylicza, że rocznie wydatki na utrzymanie Straży Miejskiej, czyli kwotę 8 mln zł, można by spożytkować na zwiększenie liczby policyjnych patroli i wyposażenie komisariatów. – Oprócz tego, co robi policja, jest też wiele kwestii dotyczących porządku. Jesteśmy zadowoleni z pracy nowego komendanta Straży, który przedstawił szereg nowych inicjatyw – komentuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

– To niedobry pomysł. Psuje to, co jest dobre – uważa Wojciech Krakowski, szef klubu radnych PO. – Gdyby nie było Straży Miejskiej, to jej zadaniami trzeba by obciążyć policję.

Przeciw propozycji Ruchu Palikota jest też opozycyjny PiS. – To bardzo zły projekt. Nie poprę go – zapowiada Sylwester Tułajew, szef klubu PiS.

– Straż Miejska jest potrzebna. Należy się tylko zastanowić, czy należycie wypełnia swoje zadania. Czy zamiast robić zdjęcia fotoradarem nie powinna wrócić do tego, do czego została powołana, czyli do dbania o czystość i porządek.

Co na to sami zainteresowani? – Nie chcemy być sędzią we własnej sprawie, ale straż już się wkomponowała w służby dbające o bezpieczeństwo zajmując się tymi sprawami, którymi policja się nie zajmuje. Po naszej likwidacji te sprawy nie znikną – komentuje Ryszada Bańka, rzecznik Straży Miejskiej.

Pięc lat temu Straż Miejską zlikwidowała Stalowa Wola. To największe z miast, które zdecydowało się na taki krok. Ostatnio zrobił to ozorków w woj. łódzkim. Tam strażników miejskich nie ma od kwietnia.

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
renat-ka24 / 26 maja 2013 o 18:46
Najciekawsze wydarzenia w Lublinie

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html
Avatar
Mac 1 / 25 maja 2013 o 20:36
[quote name='Pieszy' timestamp='1368787907' post='771211']
Straż Miejska jest potrzebna.
[/quote]Tu popieram bo policja na pewno teraz nie wypełni obowiązków jakie spadły na SM ... bo sami do tego doprowadzili
Avatar
Siwek / 25 maja 2013 o 20:34
@ SkinheadBlackMetal .... po prostu baba ci rogi przyprawia i kopci się z kimś z Łodzi i dlatego tam wykroczenie popełniła - a tak w kwestii wyjaśnienia to Straż od razu mandatu nie wysyła tylko zawiadomienie o popełnionym wykroczeniu ale tłumoki nie potrafią odróżnić wezwania od mandatu
Avatar
SkinheadBlackMetal / 20 maja 2013 o 11:21
Mandat przysłali pocztą. Sięm zastanawiam skąd łódzka SM ma nasz adres.
Avatar
SkinheadBlackMetal / 20 maja 2013 o 11:21
Moja żona dostała parę dni temu mandat w Łodzi. Tymczasem w ogóle w ostatnich miesiącach nie była w tym mieście. I co Wy na to? Zlikwidować tę bandę nierobów.
Avatar
Kati / 19 maja 2013 o 20:06
zlikwidować !! Straż miejska jest tylko od wlepiania mandatów za parkowanie a jak są potrzebni to ich nie ma. Wszędzie psie kupy a oni nic nie robią! na miście ich spotkać graniczy z cudem a jak już są to piją kawę albo pałętają się bez celu.
Pieniądze ze straży przekazać na policję i zwiększyć ilośc etatów policji zamiast utrzymywać straż i wszystkich przełożonych straży.
Avatar
Toek / 17 maja 2013 o 13:06
połowę z tych 8 mln zł przeznaczyć na refundacje upadających firm ochroniarskich, gdzie chłopcy pracują za 4,20 zł/h i lepiej pilnowali by porządku niż sado maczo
Avatar
zzzz / 17 maja 2013 o 12:58
[quote name='tobiasz' timestamp='1368783677' post='771188']
Zdecydowanie zlikwidować!!!!Jest to przechowalnia ludzi "zasłużonych" np.komendant w policji emeryt, w Strazy komendant!!!
[/quote] SŁUSZNA UWAGA. POPIERAM W 100%. W policji nie mógł dłużej pracowac, ale jak otrzymał emeryturkę to już może pracować za następne wynagrodzenie?
Avatar
radny / 17 maja 2013 o 12:56
[quote name='Pieszy' timestamp='1368787907' post='771211']
Straż Miejska jest potrzebna.
[/quote]Tak ,jak pieprz do g.ó.w.n.a.
Avatar
Pieszy / 17 maja 2013 o 12:51
Straż Miejska jest potrzebna.
Avatar
renat-ka24 / 26 maja 2013 o 18:46
Najciekawsze wydarzenia w Lublinie

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html
Avatar
Mac 1 / 25 maja 2013 o 20:36
[quote name='Pieszy' timestamp='1368787907' post='771211']
Straż Miejska jest potrzebna.
[/quote]Tu popieram bo policja na pewno teraz nie wypełni obowiązków jakie spadły na SM ... bo sami do tego doprowadzili
Avatar
Siwek / 25 maja 2013 o 20:34
@ SkinheadBlackMetal .... po prostu baba ci rogi przyprawia i kopci się z kimś z Łodzi i dlatego tam wykroczenie popełniła - a tak w kwestii wyjaśnienia to Straż od razu mandatu nie wysyła tylko zawiadomienie o popełnionym wykroczeniu ale tłumoki nie potrafią odróżnić wezwania od mandatu
Avatar
SkinheadBlackMetal / 20 maja 2013 o 11:21
Mandat przysłali pocztą. Sięm zastanawiam skąd łódzka SM ma nasz adres.
Avatar
SkinheadBlackMetal / 20 maja 2013 o 11:21
Moja żona dostała parę dni temu mandat w Łodzi. Tymczasem w ogóle w ostatnich miesiącach nie była w tym mieście. I co Wy na to? Zlikwidować tę bandę nierobów.
Avatar
Kati / 19 maja 2013 o 20:06
zlikwidować !! Straż miejska jest tylko od wlepiania mandatów za parkowanie a jak są potrzebni to ich nie ma. Wszędzie psie kupy a oni nic nie robią! na miście ich spotkać graniczy z cudem a jak już są to piją kawę albo pałętają się bez celu.
Pieniądze ze straży przekazać na policję i zwiększyć ilośc etatów policji zamiast utrzymywać straż i wszystkich przełożonych straży.
Avatar
Toek / 17 maja 2013 o 13:06
połowę z tych 8 mln zł przeznaczyć na refundacje upadających firm ochroniarskich, gdzie chłopcy pracują za 4,20 zł/h i lepiej pilnowali by porządku niż sado maczo
Avatar
zzzz / 17 maja 2013 o 12:58
[quote name='tobiasz' timestamp='1368783677' post='771188']
Zdecydowanie zlikwidować!!!!Jest to przechowalnia ludzi "zasłużonych" np.komendant w policji emeryt, w Strazy komendant!!!
[/quote] SŁUSZNA UWAGA. POPIERAM W 100%. W policji nie mógł dłużej pracowac, ale jak otrzymał emeryturkę to już może pracować za następne wynagrodzenie?
Avatar
radny / 17 maja 2013 o 12:56
[quote name='Pieszy' timestamp='1368787907' post='771211']
Straż Miejska jest potrzebna.
[/quote]Tak ,jak pieprz do g.ó.w.n.a.
Avatar
Pieszy / 17 maja 2013 o 12:51
Straż Miejska jest potrzebna.
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 0

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 6

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 0

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 8

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 14

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 26

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 63

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 3

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina