niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Od dzisiaj mieszkańcy Lublina mogą szczegółowo poznać zasobność wybranych jesienią ubiegłego roku samorządowców. Dowiemy się jakie zgromadzili oszczędności, czy mają dom lub mieszkanie i czym jeżdżą. Oświadczenia można oglądać w biurze Rady Miejskiej w Lublinie.

– Są jawne. A to oznacza, że każdy obywatel naszego kraju, miasta ma prawo się wiedzieć co radny posiada – mówi Sławomir Janicki, przewodniczący Rady Miasta w Lublinie.
Formularze na ręce przewodniczącego złożyło 30 radnych. Oświadczenie przewodniczącego trafiło do wojewody.
Z ujawnieniem oświadczeń przewodniczący Janicki czekał prawie trzy tygodnie. Dlaczego? – Nie ma przepisów regulujących tryb, sposób i termin udostępniania oświadczeń – tłumaczy Janicki.
Przewodniczący przyznaje, że przejrzał wszystkie oświadczenia i sprawdził czy są poprawnie wypełnione. – Znudziły mnie – przyznaje Janicki. – Nie jestem ciekawy, który radny ma więcej, który mniej.
Krezusem wśród lubelskich radnych jest Dariusz Piątek z Porozumienia Lubelskiego. Oprócz oszczędności ( 11 tys. zł i 226 tys. euro) posiada m.in. 6 samochodów i 3 motocykle. – Ujawnianie majątków radnych to bzdura – mówi D. Piątek. – Gdybym przed wyborami wiedział, że będą musiał ujawnić co posiadam to zrezygnowałbym z kandydowania.
Zdaniem Piątka ujawnienie majątków to podpowiedź dla przestępców. – Po prostu dostają pełną informację gdzie „warto” przyjść – tłumaczy Piątek.
– Do wglądu jest tylko część oświadczeń, nie będą udostępniane informacje o położeniu, adresach domów czy firm – tłumaczy Janicki.
Zdaniem Janickiego, że zasobność lubelskich radnych odzwierciedla stan majątków naszego społeczeństwa. – Nie ma rzeczy szokujących. Są osoby, które można uznać za zamożne, ale nie przekracza to normalnych wyobrażeń – mówi Janicki.
Ponad 350 tys. zł (na koncie i w akcjach) ma Jan Madejek (Lubelskie Forum Samorządowe), a ponad 100 tys. zł Zbigniew Wojciechowski (Prawo i Rodzina). Oszczędności radnej Heleny Pietraszkiewicz to 20 tys. zł i 40 tys. zł w papierach wartościowych. – Nie posiadam auta, na razie chodzę na piechotę. Ale rozpoczęłam kurs prawa jazdy – mówi H. Pietraszkiewicz.
Siedmiu z 30 radnych podało, że nie ma oszczędności (Jan Błażukiewicz, Jacek Czerniak, Dariusz Jezior, Ryszard Setnik, Krzysztof Siczek, Roman Szot, Zbigniew Targoński, Monika Wac). Radna Wac ma ponadto do spłacenia 16 tys. zł kredytu studenckiego.
W ciągu kilku dni oświadczenia majątkowe radnych mają być dostępne na internetowych stronach Urzędu Miejskiego (www.um.lublin.pl).

Czego dowiemy się o radnych?

– oszczędności (w złotych i dewizach)
– dom, mieszkanie, gospodarstwo rolne, inne nieruchomości np. działka letniskowa (wielkość, wartość oraz forma własności)
– udziały w spółkach
– dochody m.in. wysokość pensji
– mienie ruchome np. samochody o wartości powyżej 10 tys. zł
– zobowiązania pieniężne np. kredyty powyżej 10 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!