środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Co od 1 marca zmienia się w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 lutego 2012, 19:17

 (Archiwum)
(Archiwum)

Nowe rozkłady jazdy niektórych autobusów i trolejbusów. Droższa woda i ścieki, taksówki z powrotem na Starym Mieście. Takie zmiany czekają mieszkańców Lublina od dziś.

Dziś wchodzą w życie modyfikacje rozkładów wprowadzone przez Zarząd Transportu Miejskiego. Najważniejsza to uruchomienie nowej linii – z Poręby do szpitala przy ul. Chodźki. 926 powstała w odpowiedzi na wnioski pracowników Uniwersytetu Medycznego rozpoczynających pracę o godz. 5 rano.

– Poprzez przekształcenie ostatniego kursu linii nocnej N3, rozpoczynającego się z przystanku os. Poręba o godz. 4.08 – informuje Jakub Kozak z ZTM w Lublinie.

Autobus ruszy z Poręby o godz. 4.15 i od pętli "Węglin” pojedzie po trasie zbliżonej do trasy linii nr 26 tj.: os. Poręba–Jana Pawła II–al. Kraśnicka (Węglin)–Bohaterów Monte Cassino–Armii Krajowej–Jana Pawła II–os. Widok–Filaretów–Głęboka–Sowińskiego–Al. Racławickie–Krakowskie Przedmieście–3 Maja–Prusa–Jaczewskiego–Chodźki–Chodźki szpital.

ZTM zastrzega, że nowa linia zostaje uruchomiona na okres próbny. – W przypadku stwierdzenia nikłego zainteresowania kursem zostanie on ponownie przekształcony w kurs linii N3, a w przypadku potrzeby możliwe jest wydłużenie trasy w kierunku dzielnic Kalinowszczyzna i Tatary – podkreśla Kozak.

Inne zmiany obowiązujące od dziś: • 5 – opóźnienie kursu ze Zbożowej z 14.56 na 15.00 • 29 – przyspieszenie kursu z Paderewskiego z 5.09 na 5.00 • 151 – dodatkowe kursy o godz. 5.51 oraz 6.39 z przystanku Nałęczowska MPK 02 w kierunku Abramowic • 155 – dodatkowy kurs o godz. 7.34 z przystanku Nałęczowska MPK 02 w kierunku Mełgiewska FS • 158 – dodatkowe kursy o godz. 4.42 oraz 6.53 z przystanku Nałęczowska MPK 02 w kierunku Majdanka.

Woda w górę

Również od dziś wchodzi w życie nowa taryfa opłat za wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżkę wprowadza Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, tłumacząc to m.in. wzrostem kosztów eksploatacji i utrzymania miejskich sieci i urządzeń wodno-kanalizacyjnych.

Efekt? Do wczoraj za metr sześcienny wody płaciliśmy 3,20 zł. Od dziś jest o 12 groszy drożej. Z kolei odprowadzanie ścieków podrożeje o 22 grosze za metr sześcienny – z 4,31 zł do 4,53 zł. Łącznie za metr sześcienny wody i ścieków zapłacimy o 4,5 proc. więcej niż wcześniej. Nowe stawki będą obowiązywać do końca lutego przyszłego roku.

Taxi do lokalu

Jest też dobra wiadomość. Dziś wracają na Stare Miasto taksówki. To efekt decyzji Ratusza, który ustąpił po protestach staromiejskich restauratorów i mieszkańców dzielnicy. I złagodził zakaz wprowadzony w sierpniu ub. roku. Taksówki będą mogły wjechać od poniedziałku do soboty w godz. od 18 do 6, a także w niedziele i dni świąteczne.

– Dzięki temu każdy, kto ma taką potrzebę, będzie mógł dotrzeć taksówką na ślub, na mszę do kościoła dominikanów czy spektakl w Teatrze Starym – tłumaczy Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Oczywiście osoby niepełnosprawne, bądź mające kłopoty z chodzeniem mogą korzystać z taksówek bez żadnych przeszkód.

Taksówki nie będą jednak mogły parkować na Rynku czy placu Po Farze. – Mają tylko przywozić i odbierać pasażerów. Nie wolno im stać i blokować ulic – precyzuje Żuk. Ruch ma zostać ograniczony, kiedy na ulicach pojawią się kawiarniane ogródki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lbn83
Swój
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lbn83
lbn83 (1 marca 2012 o 08:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Taxi do lokalu
Jest też dobra wiadomość"-bo sukces G.W....,
godzina 18 to jeszcze wczesnie..
Rozwiń
Swój
Swój (1 marca 2012 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na podwyżki.
Widać w dzisiejszych czasach g*** jest w cenie...
..."nie dziwi nic"...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!