wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Co sądzisz o pomysłach na Błonia. Debata w Ratuszu

Dodano: 21 listopada 2015, 17:36
Autor: drs

Planom nowego urządzenia Błoni obok Zamku poświęcona ma być otwarta dla wszystkich zainteresowanych debata, która odbędzie się w poniedziałek w sali nr 2 lubelskiego Ratusza. Początek o godzinie 17

Punktem wyjścia do dyskusji mają być koncepcje wybrane w miejskim konkursie architektonicznym. Startujące w nim zespoły zajmowały się terenem rozciągającym się od Zamku wzdłuż al. Unii Lubelskiej aż do rejonu starego mostu w ciągu ul. Zamojskiej.

Zwycięska praca zakłada m.in. urządzenie oczka wodnego, ukształtowanie pagórków i znaczną wycinkę drzew, co nie wszystkim się podoba, a Ratusz już wprost zapowiedział, że nie pozwoli na tak radykalne cięcia zieleni.

Autorzy zwycięskiej pracy dostaną od miasta zlecenie na wykonanie projektu budowy parku obok Zamku. Projekt uwzględniać ma także sugestie mieszkańców oraz wskazane przez miasto pomysły z prac, które zajęły dalsze miejsca, bo Ratusz wszedł w posiadanie praw autorskich do tych koncepcji.

Gość
lublinianin
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 listopada 2015 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nieważne, jaki pogląd na tę sprawę mają władze i komisja - ważne, co na ten temat myślą mieszkańcy! Rozwiązania mają być funkcjonalne i trwałe. Oczko wodne - "oczkiem w głowie" komisji! Niech władze nie komplikują mieszkańcom i gościom normalnego funkcjonowania Placu Zamkowego, przeznaczając go przez 1/4 sezonu na estradę. Pan Żuk już jeden sondaż w tej gazecie ze mną przegrał - może przegrać i następny. Tylko że tu będzie miał zdecydowanie większą liczbę przeciwników, niż w mojej sprawie. Panie Dominiku, ludzie czekają na sondaż w tej sprawie! Wojciech Górski.
Rozwiń
lublinianin
lublinianin (22 listopada 2015 o 23:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Taki przemyślany projekt parku na Błoniach z amfiteatrem na 1000 widzów i z placem-sceną na miejscu zaznaczonych brukiem w trawie zburzonych domów dawnej ulicy Krawieckiej przedstawiła lubelska pracownia IDEA i nie dostała nawet złamanego wyróżnienia w tym pożal się Boże konkursie.

Projekt IDEI można zobaczyć w internecie na ich własnej stornie:  http://bloniapodzamkiem.blogspot.com

Polecam jego lekturę wszystkim prawdziwym miłośnikom Lublina!

Rozwiń
Gość
Gość (22 listopada 2015 o 19:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
+ dla Wojciecha Górskiego.
Rozwiń
Gość
Gość (22 listopada 2015 o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uwieńczeniem całej akcji przebudowy otoczenia Starego Miasta, byłoby utworzenie najpiękniejszego placu w Lublinie i w całej Polsce - na terenie obecnej Górki Świętoduskiej. Rozległy Plac pod ratuszem, kiedyś klasztorne ogrody, a później plac targowy jest przeznaczony pod zabudowę centrum handlowego Alchemia. Należy rozwiązać umowę z wykonawcą Arkadia, tym bardziej, że przez kilka lat inwestycja nie ruszyła, a pochyłość terenu można wykorzystać na rozległy skwer z fontannami, kaskadami, winnicami (winorośl jest w herbie miasta), ławeczkami i parasolami, ogólnie dostępnym parkiem miniatur obiektów, które były w Lublinie, a obecnie nie istnieją. Estetyczny plac, nazwany przeze mnie Placem 700-lecia Lublina, byłby połączony ze Starym Miastem deptakiem na ul. Lubartowskiej (od ul. Staszica - aż po Plac Katedralny). Komunikacja w kierunku Starego Miasta odbywałaby się na Plac katedralny i Plac Wolności, a od strony rzeki Czechówki - ulicą Świętoduską, z pętlą pod ratuszem (na miejscu obecnego parkingu). Ruch uliczny spod ratusza byłby poszerzoną ul. Świętoduską w dół, a następnie zjazdem - ul. Staszica do ul. Lubartowskiej i ul. Kowalskiej. W dalszej perspektywie można rozważyć budowę tunelu pod ul. Królewską i ul. Lubartowską, z wielkim podziemnym parkingiem pod Starym Miastem, windą towarową, którą małe pojazdy elektryczne dostarczałyby towar do poszczególnych obiektów na Starym Mieście. Podziemne parkingi i tunele są częstym rozwiązaniem komunikacyjnym w wielu miastach świata. Dlaczego Lublin, mający Stare Miasto na górce, otoczony głębokimi dolinami z trzech stron nie może mieć takich rozwiązań? Wojciech Górski.
Rozwiń
Gość
Gość (22 listopada 2015 o 11:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uzupełnieniem tej koncepcji jest zagospodarowanie placu po dworcu PKS. Obecne budy - zardzewiałe "szczęki" psują estetykę otoczenia zamku i całego miasta. (Z tymi budami - symbolem PRL-u Lublin chciał wygrać ESK?). Powinny powstać tam dwa długie, piętrowe pawilony handlowe z cegły - na wzór łódzkiej Manufaktury, z możliwością korzystnego wykupu lokali przez dotychczasowych handlarzy z bazaru pod zamkiem i z okolic dworca PKS. Między pawilonami handlowymi były estetyczny plac z ławeczkami oraz z odnowioną studnią - symbolem żydowskiego miasteczka Podzamcze. Dojazd do tego centrum handlowego byłby tunelem z Placu Zamkowego i z ul. Ruskiej. Pod centrum handlowym powinien powstać podziemny parking. Z drugiej strony dworca PKS otoczenie przystanku MPK powinno być przebudowane, gdyż obecny jego wygląd też szpeci miasto. Z ulicy Kowalskiej powinny być przeniesione sklepy żelazne, chemiczne, materiałów budowlanych, itp. W którym mieście zabytkowym w pobliżu Starego Miasta są obecnie takie sklepy. Funkcja Starego Miasta się zmieniła, więc te sklepy powinny być przeniesione w inne miejsce. Na ich miejscu powinna być gastronomia, hotele, luksusowe sklepy z odzieżą, itp. Wojciech Górski.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!