wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Co się zmieni w Instytucie Medycyny Wsi?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2013, 19:41

Alfred Owoc (Archiwum)
Alfred Owoc (Archiwum)

Rozmowa z dr hab. Alfredem Owocem, kandydatem na dyrektora Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.

• Jaka jest pana wizja funkcjonowania instytutu?

– Generalnie wyznaję zasadę, że należy rozwijać to, co jest dobre i odstąpić od tego, co źle funkcjonuje. Wolę nie zdradzać szczegółów, bo dopiero 25 lutego będzie posiedzenie rady naukowej instytutu i wtedy będziemy to omawiać. Nie chcę, żeby zabrzmiało to nieskromnie, ale będę bardzo szczęśliwy, jeśli zostanę dyrektorem. Bardzo identyfikuję się z lubelskim środowiskiem naukowym i nie ukrywam, że czuje się na siłach, żeby wziąć ten ciężar na plecy.

• Czy ważniejszym zadaniem będzie zarządzanie częścią naukową niż częścią medyczną instytutu? Ta pierwsza finansowo radzi sobie gorzej.

– Bardzo dużo czasu w życiu poświeciłem zarządzaniu różnymi instytucjami i wyznaję zasadę, że nie należy wyrażać takich opinii, dopóki nie weźmie się księgi rachunkowej do ręki. Generalnie, taki pogląd funkcjonuje i z bilansowego punktu widzenia jest prawdziwy: działalność naukowa nie domyka się finansowo, a działalność lecznicza owszem. Ale czy ktoś powiedział, że nie może być lepiej? Należy to jeszcze ocenić.

• Czy może dojść do połączenia instytutu z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie?

– Absolutnie nie. W kręgach decydenckich nie rozmawia się już nawet na ten temat. Po drugie, uważam, że takie połączenie byłoby błędem, który zubożyłby lubelskie środowisko naukowe. Instytut już jest perełką, a może być jeszcze większą perłą. Co więcej, nie wierzę, żeby instytut w razie połączenia polepszył sytuację uniwersytetu.

Kto zostanie dyrektorem IMW?

Poprzedni dyrektor został odwołany w listopadzie przez Ministerstwo Zdrowia. Stanowisko stracił po kontroli w instytucie. Powodem miała być m.in. niegospodarność.

W konkursie na nowego dyrektora wystartowały trzy osoby: dr n. med. Piotr Dreher – miejski radny i pracownik lubelskiego sanepidu, dr hab. Rafał Filip – pracownik IMW oraz dr hab. Alfred Owoc. Komisja konkursowa podjęła uchwałę, że to właśnie ten ostatni kandydat zostanie przedstawiony Ministrowi Zdrowia. Do ministra należy teraz ostateczna decyzja w tej sprawie.

Dr hab. Alfred Owoc to były poseł SLD. Kontrowersje wzbudza m.in. to, że z partii został wykluczony po tym, jak wyszło na jaw, że jego partyjny kolega głosował za niego. Dr hab. Owoc był również wykładowcą Akademii Medycznej w Lublinie, a później rektorem Lubuskiej Wyższej Szkoły Zdrowia Publicznego w Zielonej Górze i prezesem stowarzyszenia, które założyło tą szkołę. Obecnie jest członkiem rady naukowej IMW w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!