Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 listopada 2012 r.
21:37
Edytuj ten wpis

Co studiować, żeby pracować?

0 5 A A
 (Bartłomiej Żurawski)
(Bartłomiej Żurawski)

Uczelnie Ministerstwo Nauki podsumowało tegoroczną rekrutację na studia. Oblegane w Lublinie budownictwo nie jest już najpopularniejsze w kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Listę najczęściej wybieranych studiów w Polsce otwiera informatyka, która zanotowała jeden z najwyższych skoków popularności – od niecałych 20 tys. kandydatów w 2008 r. do ponad 30 tys. w tym. Drugie jest zarządzanie (ponad 27 tys. kandydatów), trzecie – prawo (blisko 25 tys. kandydatów).

Dopiero czwarte jest budownictwo – najpopularniejszy kierunek w ub. roku (wtedy prawie 30 tys. chętnych, teraz niecałe 25 tys.). – Zmiana koniunktury na rynku budowlanym nie pozostała bez wpływu na popularność kierunku budownictwo – informuje resort nauki i szkolnictwa wyższego.

U nas było inaczej. – Budownictwo było w tym roku najbardziej oblegane na Politechnice Lubelskiej (ponad tysiąc kandydatów). – Jest liderem od kilku lat – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. – Młodzież widzi swoją szansę w tym zawodzie. Widzi, co się dzieje dokoła: w naszym regionie czy choćby na naszej uczelni, która jest teraz wielkim placem budowy.

Poza budownictwem kierunki ścisłe i techniczne cieszą się coraz większą popularnością w całym kraju. – Młodzi ludzie przy wyborze studiów coraz elastyczniej reagują na rosnące wymagania pracodawców – podkreśla minister nauki prof. Barbara Kudrycka. – Szukają rzetelnej wiedzy i umiejętności, które pozwolą im na satysfakcjonujący rozwój zawodowy.

Rekrutacja na Politechnice Lubelskiej to potwierdza – oprócz budownictwa najbardziej oblegane były w tym roku architektura i urbanistyka, inżynieria biomedyczna, mechatronika i transport.

– Spadek zainteresowania dotknął z kolei kierunki, których absolwenci są już silnie reprezentowani na rynku pracy – informuje z kolei resort. Chodzi m.in. o pedagogikę, finanse i rachunkowość, psychologię czy administrację.

Na lubelskim UMCS finanse czy psychologia nadal należą do najpopularniejszych. Ale w tym roku w czołówce były tu też jazz i muzyka estradowa, gospodarka przestrzenna, chemia kryminalistyczna, filologia angielska czy bezpieczeństwo wewnętrzne.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym najbardziej oblegana była geodezja i kartografia. Na KUL hitem okazała się sinologia, czyli nauka o Chinach. Oprócz tego: filologia angielska, prawo, psychologia oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Najbardziej zacięta rywalizacja o indeksy była tradycyjnie na Uniwersytecie Medycznym.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Inge / 3 grudnia 2012 o 13:02
Plecy... Tak, tak sobie tłumaczcie swoją życiową niezaradność.
Avatar
to jest wlasnie polska / 2 grudnia 2012 o 14:11
[quote name='Gość' timestamp='1354390636' post='703501']
100% prawda znam kilku ludzi którzy skończyli zaoczne technikum lub liceum i na prawdę się wybili liczy się kreatywność a nie dyplomy poza tym to co napisał kolega wyżej też jest ważne.
[/quote]

[quote name='Gość' timestamp='1354390636' post='703501']
100% prawda znam kilku ludzi którzy skończyli zaoczne technikum lub liceum i na prawdę się wybili liczy się kreatywność a nie dyplomy poza tym to co napisał kolega wyżej też jest ważne.
[/quote]no dokładnie! kreatywność, chęć rozwoju i... plecy
znam człowieka, który po technikum dostał pracę w miejscu, gdzie ciężko się dostać, pracuje, no ale nie ma pleców i oczywiście skrobie za 1000zł, taki kraj.
[quote name='Gość' timestamp='1354390636' post='703501']
100% prawda znam kilku ludzi którzy skończyli zaoczne technikum lub liceum i na prawdę się wybili liczy się kreatywność a nie dyplomy poza tym to co napisał kolega wyżej też jest ważne.
[/quote]

[quote name='Gość' timestamp='1354390636' post='703501']
100% prawda znam kilku ludzi którzy skończyli zaoczne technikum lub liceum i na prawdę się wybili liczy się kreatywność a nie dyplomy poza tym to co napisał ko... rozwiń
Avatar
pan omlet / 2 grudnia 2012 o 02:10
jajco!
Avatar
Gość / 1 grudnia 2012 o 20:37
100% prawda znam kilku ludzi którzy skończyli zaoczne technikum lub liceum i na prawdę się wybili liczy się kreatywność a nie dyplomy poza tym to co napisał kolega wyżej też jest ważne.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2012 o 20:17
niewazne jakie cuda skonczysz... - PLECY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Inge / 3 grudnia 2012 o 13:02
Plecy... Tak, tak sobie tłumaczcie swoją życiową niezaradność.
Avatar
to jest wlasnie polska / 2 grudnia 2012 o 14:11
[quote name='Gość' timestamp='1354390636' post='703501']
100% prawda znam kilku ludzi którzy skończyli zaoczne technikum lub liceum i na prawdę się wybili liczy się kreatywność a nie dyplomy poza tym to co napisał kolega wyżej też jest ważne.
[/quote]

[quote name='Gość' timestamp='1354390636' post='703501']
100% prawda znam kilku ludzi którzy skończyli zaoczne technikum lub liceum i na prawdę się wybili liczy się kreatywność a nie dyplomy poza tym to co napisał kolega wyżej też jest ważne.
[/quote]no dokładnie! kreatywność, chęć rozwoju i... plecy
znam człowieka, który po technikum dostał pracę w miejscu, gdzie ciężko się dostać, pracuje, no ale nie ma pleców i oczywiście skrobie za 1000zł, taki kraj.
[quote name='Gość' timestamp='1354390636' post='703501']
100% prawda znam kilku ludzi którzy skończyli zaoczne technikum lub liceum i na prawdę się wybili liczy się kreatywność a nie dyplomy poza tym to co napisał kolega wyżej też jest ważne.
[/quote]

[quote name='Gość' timestamp='1354390636' post='703501']
100% prawda znam kilku ludzi którzy skończyli zaoczne technikum lub liceum i na prawdę się wybili liczy się kreatywność a nie dyplomy poza tym to co napisał ko... rozwiń
Avatar
pan omlet / 2 grudnia 2012 o 02:10
jajco!
Avatar
Gość / 1 grudnia 2012 o 20:37
100% prawda znam kilku ludzi którzy skończyli zaoczne technikum lub liceum i na prawdę się wybili liczy się kreatywność a nie dyplomy poza tym to co napisał kolega wyżej też jest ważne.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2012 o 20:17
niewazne jakie cuda skonczysz... - PLECY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 0 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 0

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 1

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 1

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 3

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 0

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

Zlot Foodtrucków w Puławach
22 czerwca 2018, 0:00

Zlot Foodtrucków w Puławach 2 2

Przez cały weekend, od piątku 22 czerwca do niedzieli, 24 czerwca przed Galerią Zieloną w Puławach (ul. Lubelska 2) odbędzie się Zlot Foodtrucków.

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów?

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów? 19 7

W szpitalu klinicznym przy ul. Staszica w Lublinie około stu pielęgniarek poszło na zwolnienia lekarskie. Chcą zarabiać więcej. W ich ślady idą koleżanki ze szpitala klinicznego przy ul. Jaczewskiego.

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie 3 1

Kilkudziesięciu policjantów, funkcjonariusze SG, strażacy i okoliczni mieszkańcy poszukiwali w środę 2,5 letniego chłopczyka.

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski 5 0

Kamil Strąk powalczy o indywidualne mistrzostwo świata juniorów klasy 250 cc. Zawodnik szkółki Speed Car Motor Lublin dostał powołanie do kadry Polski i 4 lipca wystąpi w półfinale w Gdańsku. W drodze po tytuł lubelskiego zawodnika wspiera Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie.

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria
film

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia] 7

Zobacz jak panie kibicowały biało-czerwonym w strefie kibica przy Arenie Lublin.

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa 1 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie mieć nowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Dotychczasowy, Andrzej Mazurek, odszedł na emeryturę.

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze 2 1

Prawie 840 tys. zł dostały lokalne stowarzyszenia i instytucje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!