Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 września 2016 r.
10:18

Co wyrośnie obok Stokrotki przy ul. Willowej?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
11 41 A A

Budowę przy Willowej nowego obiektu obok Stokrotki, a nawet zamiast niej, umożliwi uchwała, nad którą w przyszły czwartek głosować ma Rada Miasta. Ratusz stawia jednak warunek: pozostawić pieszym dogodne dojście do przystanku komunikacji miejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takie rewolucje staną się możliwe, jeśli radni zmienią plan zagospodarowania terenu, a tego dotyczyć ma głosowanie 8 września. Radni dostali już projekt zmian opracowany przez miejskich planistów. Dokument pozwolić ma na budowę nowego obiektu w miejscu istniejącego przed Stokrotką parkingu (na zdjęciu).

W grę niekoniecznie wchodziłby osobny budynek, bo plan w nowym kształcie równie dobrze pozwoliłby zastąpić sklep nowym, większym obiektem. Przy czym słowo „większym” należy rozumieć jako „bardziej rozległym”, bo narysowana w planie tzw. nieprzekraczalna linia zabudowy zostaje przesunięta tak, że „wchłania” znajdujący się tu parking.

Jednocześnie miasto zamierza pozwolić na zabudowanie do 65 proc. działki budowlanej, podczas gdy obecny plan nie pozwala na więcej niż 50 proc. Niezmiennie miasto dopuszcza budynek nie wyższy niż jednopiętrowy, a i to pod pewnymi warunkami (kluczem jest „współczynnik intensywności zabudowy”, który wyjaśniamy poniżej).

Jest jeszcze jeden warunek, który stawiają miejscy planiści. – Musi być zachowane przejście do schodów prowadzących do przystanku – wyjaśnia Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. Jeżeli miałby tu stanąć jeden rozległy obiekt, to będzie musiało się w nim znaleźć „przejście bramowe”, co wprost zapisano w projekcie zmiany planu zagospodarowania terenu.
Poszerzyć ma się nie tylko teren pod zabudowę, ale też możliwości jego wykorzystania.

Skorygowany plan pozwoli tu również na usługi ochrony zdrowia. Z jednej strony sankcjonuje to istniejącą obok przychodnię (zmiana planu dotyczy także tej działki), ale z drugiej umożliwia ulokowanie tu większego centrum medycznego. Tak jak teraz, tak i po zmianie możliwe ma tu być lokowanie handlu, gastronomii i drobnych usług.

Inwestor nie poszaleje

Ustalony dla tej działki tzw. „współczynnik intensywności zabudowy równy 1” nazywa się groźnie, ale łatwo daje się wyjaśnić. Powierzchnia parteru i pierwszego piętra budynku (na drugie piętro plan nie pozwala) nie może być większa od powierzchni działki budowlanej. Gdyby budynek zajął 65 proc. działki (na więcej plan nie pozwoli), to jego pierwsze piętro będzie mniej powierzchnię mniejszą od parteru i wynoszącą nie więcej, niż 35 proc. działki. Jeśli inwestor zechce zabudować 50 proc. działki, to wówczas pierwsze piętro będzie mogło być równe powierzchnią parterowi.

Czytaj więcej o:

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jj / 1 września 2016 o 20:04
Anna napisał:
Tia, masto już wymyśliło na osiedlu Botanik targowisko, z którego nie chcą korzystać ani sprzedający, ani kupujący. Wymyślając to targowisko chyba miejski "spec" nie skonsultował jakie są potrzeby sprzedających, choćby co do pwierzchni stoisk, i wymyślił taki badziew, z którego naprawdę nikt nie chce korzystać, nawet po obniżeniu cen wynajmu przez miasto. Poza tym komu się chce ze stokrotki lecieć z zakupami na oddalowne o 300m targowisko? Wydali na jego przygotowanie ponoć 200 tys., a plac stoi kolejny rok w kompletnie niewykorzystany. Jak widać ten sam "spec" zabiera teraz parking, który w godzinach szczytu jest cały zapełniony, a wymyśla nowy obiekt z dużo mniejszym albo  w ogóle bez parkingu. To już lepiej żeby pomyśleli o budowie nowego obiektu właśnie gdzieś w okolicach targowiska. Targowisko przy Tarasowej to prywatna incjatywa prywatnej firmy: Nowe targowisko w oś. Botanik przy ul. Tarasowej 5 jest czynne codziennie od godz. 6.00 do 20. 00. Zainteresowanych prowadzeniem działalności handlowej zapraszamy do biura Lubelskiego TBS przy ul. Tarasowej 3                                                                                                                                                             Znowu gdzieś ktoś usłyszał i palnął
rozwiń
Avatar
gspo / 1 września 2016 o 18:39
Cosik mi tu śmiedzi "dochtorem", panie takim niby od leczenia.
Avatar
tjyt / 1 września 2016 o 18:36
Halo, halo coś ci się gościu popierdaczyło. To nie to miejsce.
Avatar
ghjuy / 1 września 2016 o 18:34
A to se wybudujcie.
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 17:47
paliwozerny...a protestuj sobie ile chcesz...jest demokracja i mozesz...ale kogo to interswuje???
Avatar
paliwożerny / 1 września 2016 o 15:43
to ja paliwożerny :) możesz współczuć i tak dalej. I jestem przeciwko 20 tys. kierowców z BOTANIKA. Nie potrzebuję stacji paliw w środku osiedla i będę protestował tak jak wy. do czasu aż padnie pomysł "W każdym mieszkaniu stacja paliw". Buraki, kmiotki leniwe, to rozwiąże wasze kompleksy. Odręcisz kranik w łazience, wrzucisz monetkę i już zatankowane. Głupota nie zna granic.
Avatar
Mries / 1 września 2016 o 15:40
Kto jeździ po mieście blachosmrodem??? Czysta patologia, ludziom się wieś z miastem pomyliła. 
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 15:04
gosciu spod smietnika....jestes zalosny...chcemy stacje.wlasciciele aut z botanika
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 14:52
stacja miala stanąc obok Lidla....ale tutaj jak stanie cos jeszcze to współczuje mieszkańcom.....zapomnijcie o wjeżdzie i wyjeździe...
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 14:31
Ja to bym chciał nawet pięćdziesiąt stacji paliw w tym miejscu! Rozmawiałem z ludźmi i narasta coraz bardziej wzburzenie. Jest nas w tej chwili ok. 20 tys kierowców z Botanika, zwolenników powstania tej stacji. Jeżeli nie powstanie to zablokujemy wszystkie autostrady w Polsce i może nawet dojść do aktów samospalenia w proteście. Są nas już tysiące, dlatego co minute wrzucamy post na tym forum i wcale nie pisze tego jedna osoba zainteresowana powstaniem stacji. Spotykamy się co drugi dzień na tajnych zebraniach obok śmietnika przy Willowej, na zakończenie skandujemy zawsze nasze hasło: "Stacja o muerte!". Dajcie nam stację! Podpisano: 20 tys kierowców z Botanika
Ja to bym chciał nawet pięćdziesiąt stacji paliw w tym miejscu! Rozmawiałem z ludźmi i narasta coraz bardziej wzburzenie. Jest nas w tej chwili ok. 20 tys kierowców z Botanika, zwolenników powstania tej stacji. Jeżeli nie powstanie to zablokujemy wszystkie autostrady w Polsce i może nawet dojść do aktów samospalenia w proteście. Są nas już tysiące, dlatego co minute wrzucamy post na tym forum i wcale nie pisze tego jedna osoba zainteresowana powstaniem stacji. Spotykamy się co drugi dzień na tajnych zebraniach obok śmietnika przy Willowej, n... rozwiń
Avatar
jj / 1 września 2016 o 20:04
Anna napisał:
Tia, masto już wymyśliło na osiedlu Botanik targowisko, z którego nie chcą korzystać ani sprzedający, ani kupujący. Wymyślając to targowisko chyba miejski "spec" nie skonsultował jakie są potrzeby sprzedających, choćby co do pwierzchni stoisk, i wymyślił taki badziew, z którego naprawdę nikt nie chce korzystać, nawet po obniżeniu cen wynajmu przez miasto. Poza tym komu się chce ze stokrotki lecieć z zakupami na oddalowne o 300m targowisko? Wydali na jego przygotowanie ponoć 200 tys., a plac stoi kolejny rok w kompletnie niewykorzystany. Jak widać ten sam "spec" zabiera teraz parking, który w godzinach szczytu jest cały zapełniony, a wymyśla nowy obiekt z dużo mniejszym albo  w ogóle bez parkingu. To już lepiej żeby pomyśleli o budowie nowego obiektu właśnie gdzieś w okolicach targowiska. Targowisko przy Tarasowej to prywatna incjatywa prywatnej firmy: Nowe targowisko w oś. Botanik przy ul. Tarasowej 5 jest czynne codziennie od godz. 6.00 do 20. 00. Zainteresowanych prowadzeniem działalności handlowej zapraszamy do biura Lubelskiego TBS przy ul. Tarasowej 3                                                                                                                                                             Znowu gdzieś ktoś usłyszał i palnął
rozwiń
Avatar
gspo / 1 września 2016 o 18:39
Cosik mi tu śmiedzi "dochtorem", panie takim niby od leczenia.
Avatar
tjyt / 1 września 2016 o 18:36
Halo, halo coś ci się gościu popierdaczyło. To nie to miejsce.
Avatar
ghjuy / 1 września 2016 o 18:34
A to se wybudujcie.
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 17:47
paliwozerny...a protestuj sobie ile chcesz...jest demokracja i mozesz...ale kogo to interswuje???
Avatar
paliwożerny / 1 września 2016 o 15:43
to ja paliwożerny :) możesz współczuć i tak dalej. I jestem przeciwko 20 tys. kierowców z BOTANIKA. Nie potrzebuję stacji paliw w środku osiedla i będę protestował tak jak wy. do czasu aż padnie pomysł "W każdym mieszkaniu stacja paliw". Buraki, kmiotki leniwe, to rozwiąże wasze kompleksy. Odręcisz kranik w łazience, wrzucisz monetkę i już zatankowane. Głupota nie zna granic.
Avatar
Mries / 1 września 2016 o 15:40
Kto jeździ po mieście blachosmrodem??? Czysta patologia, ludziom się wieś z miastem pomyliła. 
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 15:04
gosciu spod smietnika....jestes zalosny...chcemy stacje.wlasciciele aut z botanika
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 14:52
stacja miala stanąc obok Lidla....ale tutaj jak stanie cos jeszcze to współczuje mieszkańcom.....zapomnijcie o wjeżdzie i wyjeździe...
Avatar
Gość / 1 września 2016 o 14:31
Ja to bym chciał nawet pięćdziesiąt stacji paliw w tym miejscu! Rozmawiałem z ludźmi i narasta coraz bardziej wzburzenie. Jest nas w tej chwili ok. 20 tys kierowców z Botanika, zwolenników powstania tej stacji. Jeżeli nie powstanie to zablokujemy wszystkie autostrady w Polsce i może nawet dojść do aktów samospalenia w proteście. Są nas już tysiące, dlatego co minute wrzucamy post na tym forum i wcale nie pisze tego jedna osoba zainteresowana powstaniem stacji. Spotykamy się co drugi dzień na tajnych zebraniach obok śmietnika przy Willowej, na zakończenie skandujemy zawsze nasze hasło: "Stacja o muerte!". Dajcie nam stację! Podpisano: 20 tys kierowców z Botanika
Ja to bym chciał nawet pięćdziesiąt stacji paliw w tym miejscu! Rozmawiałem z ludźmi i narasta coraz bardziej wzburzenie. Jest nas w tej chwili ok. 20 tys kierowców z Botanika, zwolenników powstania tej stacji. Jeżeli nie powstanie to zablokujemy wszystkie autostrady w Polsce i może nawet dojść do aktów samospalenia w proteście. Są nas już tysiące, dlatego co minute wrzucamy post na tym forum i wcale nie pisze tego jedna osoba zainteresowana powstaniem stacji. Spotykamy się co drugi dzień na tajnych zebraniach obok śmietnika przy Willowej, n... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 1 0

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 0 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 1 6

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe
25 maja 2018, 18:00

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu Z kim do łóżka? w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe odbędzie się spotkanie z poetką Justyną Bargielską. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę
film

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę 18 19

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. We wtorek zwołano konferencję prasową w związku z sytuacją.

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020
galeria
film

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 76 0

Piotr Tomala, himalaista z Lublina został nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon 9 3

PIŁKA RĘCZNA MKS Perła Lublin ma za sobą znakomity sezon, ale w klubie nadal praca wre. We wtorek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono listę zawodniczek na nowy sezon. Do zespołu dołączą cztery Polki i Dunka

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało 0 1

34-letnia kobieta trafiła do szpitala po dachowaniu Volkswagena w miejscowości Wilków (gmina Werbkowice).

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 7 2

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 2

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.