niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Co wyrośnie obok Stokrotki przy ul. Willowej?

Dodano: 1 września 2016, 10:18
Autor: Dominik Smaga

Budowę przy Willowej nowego obiektu obok Stokrotki, a nawet zamiast niej, umożliwi uchwała, nad którą w przyszły czwartek głosować ma Rada Miasta. Ratusz stawia jednak warunek: pozostawić pieszym dogodne dojście do przystanku komunikacji miejskiej.

Takie rewolucje staną się możliwe, jeśli radni zmienią plan zagospodarowania terenu, a tego dotyczyć ma głosowanie 8 września. Radni dostali już projekt zmian opracowany przez miejskich planistów. Dokument pozwolić ma na budowę nowego obiektu w miejscu istniejącego przed Stokrotką parkingu (na zdjęciu).

W grę niekoniecznie wchodziłby osobny budynek, bo plan w nowym kształcie równie dobrze pozwoliłby zastąpić sklep nowym, większym obiektem. Przy czym słowo „większym” należy rozumieć jako „bardziej rozległym”, bo narysowana w planie tzw. nieprzekraczalna linia zabudowy zostaje przesunięta tak, że „wchłania” znajdujący się tu parking.

Jednocześnie miasto zamierza pozwolić na zabudowanie do 65 proc. działki budowlanej, podczas gdy obecny plan nie pozwala na więcej niż 50 proc. Niezmiennie miasto dopuszcza budynek nie wyższy niż jednopiętrowy, a i to pod pewnymi warunkami (kluczem jest „współczynnik intensywności zabudowy”, który wyjaśniamy poniżej).

Jest jeszcze jeden warunek, który stawiają miejscy planiści. – Musi być zachowane przejście do schodów prowadzących do przystanku – wyjaśnia Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. Jeżeli miałby tu stanąć jeden rozległy obiekt, to będzie musiało się w nim znaleźć „przejście bramowe”, co wprost zapisano w projekcie zmiany planu zagospodarowania terenu.
Poszerzyć ma się nie tylko teren pod zabudowę, ale też możliwości jego wykorzystania.

Skorygowany plan pozwoli tu również na usługi ochrony zdrowia. Z jednej strony sankcjonuje to istniejącą obok przychodnię (zmiana planu dotyczy także tej działki), ale z drugiej umożliwia ulokowanie tu większego centrum medycznego. Tak jak teraz, tak i po zmianie możliwe ma tu być lokowanie handlu, gastronomii i drobnych usług.

Inwestor nie poszaleje

Ustalony dla tej działki tzw. „współczynnik intensywności zabudowy równy 1” nazywa się groźnie, ale łatwo daje się wyjaśnić. Powierzchnia parteru i pierwszego piętra budynku (na drugie piętro plan nie pozwala) nie może być większa od powierzchni działki budowlanej. Gdyby budynek zajął 65 proc. działki (na więcej plan nie pozwoli), to jego pierwsze piętro będzie mniej powierzchnię mniejszą od parteru i wynoszącą nie więcej, niż 35 proc. działki. Jeśli inwestor zechce zabudować 50 proc. działki, to wówczas pierwsze piętro będzie mogło być równe powierzchnią parterowi.

Czytaj więcej o: Lublin willowa
jj
gspo
tjyt
(41) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jj
jj (1 września 2016 o 20:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Anna napisał:
Tia, masto już wymyśliło na osiedlu Botanik targowisko, z którego nie chcą korzystać ani sprzedający, ani kupujący. Wymyślając to targowisko chyba miejski "spec" nie skonsultował jakie są potrzeby sprzedających, choćby co do pwierzchni stoisk, i wymyślił taki badziew, z którego naprawdę nikt nie chce korzystać, nawet po obniżeniu cen wynajmu przez miasto. Poza tym komu się chce ze stokrotki lecieć z zakupami na oddalowne o 300m targowisko? Wydali na jego przygotowanie ponoć 200 tys., a plac stoi kolejny rok w kompletnie niewykorzystany. Jak widać ten sam "spec" zabiera teraz parking, który w godzinach szczytu jest cały zapełniony, a wymyśla nowy obiekt z dużo mniejszym albo  w ogóle bez parkingu. To już lepiej żeby pomyśleli o budowie nowego obiektu właśnie gdzieś w okolicach targowiska. Targowisko przy Tarasowej to prywatna incjatywa prywatnej firmy: Nowe targowisko w oś. Botanik przy ul. Tarasowej 5 jest czynne codziennie od godz. 6.00 do 20. 00. Zainteresowanych prowadzeniem działalności handlowej zapraszamy do biura Lubelskiego TBS przy ul. Tarasowej 3                                                                                                                                                             Znowu gdzieś ktoś usłyszał i palnął
Rozwiń
gspo
gspo (1 września 2016 o 18:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cosik mi tu śmiedzi "dochtorem", panie takim niby od leczenia.
Rozwiń
tjyt
tjyt (1 września 2016 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Halo, halo coś ci się gościu popierdaczyło. To nie to miejsce.
Rozwiń
ghjuy
ghjuy (1 września 2016 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A to se wybudujcie.
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2016 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
paliwozerny...a protestuj sobie ile chcesz...jest demokracja i mozesz...ale kogo to interswuje???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (41)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!