Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 maja 2010 r.
21:01
Edytuj ten wpis

Co z ławeczką upamiętniającą Marię i Lecha Kaczyńskich?

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 14 A A

Działacze Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zgłaszać projektów o nadawaniu imion ofiar katastrofy pod Smoleńskiem ulicom i placom. Szlaban oddolnym inicjatywom postawili szefowie partii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odstępstwo od zakazu jest możliwe, ale zgodę każdorazowo musi wydać kierownictwo partii – zdecydował poseł Joachim Brudziński, szef Komitetu Wykonawczego PiS. Partia chce w ten sposób uniknąć zarzutów o wykorzystanie tragedii w kampanii przedwyborczej.

A to oznacza, że może paść koncepcja Piotra Kowalczyka, przewodniczącego Rady Miasta Lublin.

Kowalczyk zaproponował, żeby nazwać Prezydenckim plac przed budynkiem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego w centrum miasta. Tam też miałby stanąć pomnik w postaci ławeczki i siedzących na niej Marii i Lecha Kaczyńskich. Piotr Kowalczyk był dziś za granicą i nie odbierał telefonu.

– To był dopiero wstępny pomysł, jeszcze nie przedyskutowany na szerszym forum. Pomysł dobry, bo chodziło o upamiętnienie nie tylko prezydenckiej pary, ale i osób związanych z Lubelszczyzną, np. Janusza Krupskiego – komentuje Marcin Nowak, szef Zespołu ds. Nazewnictwa Miejskiego oraz radny klubu PiS.

– Takie przedsięwzięcia powinny wychodzić od ogółu obywateli pragnących upamiętnić ofiary tragedii – uważa jednak poseł Krzysztof Michalkiewicz, szef PiS w okręgu lubelskim. Jakie zatem będą losy pomysłu Kowalczyka? To zależy m.in. od tego, czy poprą go radni z innych klubów.

Jeden z lubelskich działaczy PiS zauważa: Radni mają prawo podejmować różne inicjatywy po konsultacjach z mieszkańcami. Mamy pytać Warszawę o pozwolenie na upamiętnienie osoby, która zginęła pod Smoleńskiem, a jest ważna dla regionu? To odbieranie kompetencji samorządowcom.

Oprócz placu i ławeczki dla prezydenckiej pary są jeszcze inne pomysły na upamiętnienie ofiar katastrofy.

Imię Marii i Lecha Kaczyńskich chce nosić podstawówka nr 52 w Lublinie, tablica z nazwiskami osób, które zginęły może stanąć przy którymś z kościołów na lubelskich Czubach, natomiast Festiwal Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej może dostać imię prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.


Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~gość~ / 5 maja 2010 o 13:35
Żeby być na świeczniku to trzeba czymś zabłysnąć np.ławeczką z prezydencką parą.Co p. Kowalczyk pożytecznego dla regionu zrobił żebyśmy nie byli Polską D.
Avatar
granit / 5 maja 2010 o 13:30
ławeczka, a moze od razu tupolewa z marmuru na placu litewskim? bez przesady!
Avatar
otto / 5 maja 2010 o 09:40
Ławeczka? Plac? Po co? Lech Kaczyński nie był związany z Lublinem. Powiem wręcz, że traktował trochę po macoszemu ten region Polski. W 2009 r. miał wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika powstańców Styczniowych w Krasnobrodzie. Odwołał wizytę z powodu brzydkiej pogody. Jak miał wizytę w Lublinie to zmienił swój plan i tylko autem z litewskiego na zamek smignął. Niech takie pomniki będą stawiane w miastach z którymi Kaczyński był naprawde związany. Dla mnie ś.p. Prezydent jest symbolem tragedii Smoleńskiej. Ale z nim zginęło wiele innych osób, także tych którzy znaczylli coś dla Lublina i tutaj żyli. Przykładem może być ś.p. Edward Wojtas. Może to jego należałoby uhonorować w jakiś sposób.
Ławeczka? Plac? Po co? Lech Kaczyński nie był związany z Lublinem. Powiem wręcz, że traktował trochę po macoszemu ten region Polski. W 2009 r. miał wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika powstańców Styczniowych w Krasnobrodzie. Odwołał wizytę z powodu brzydkiej pogody. Jak miał wizytę w Lublinie to zmienił swój plan i tylko autem z litewskiego na zamek smignął. Niech takie pomniki będą stawiane w miastach z którymi Kaczyński był naprawde związany. Dla mnie ś.p. Prezydent jest symbolem tragedii Smoleńskiej. Ale z nim zginęło wiele ... rozwiń
Avatar
nie-zorientowany / 5 maja 2010 o 09:23
Pan Piotr Zbigniew Kowalczyk na tej ławeczce będzie rozmyślał o swoich przodkach z Ziemi Świętej.
Avatar
VIP / 5 maja 2010 o 09:12
Niech ktoś mi w końcu powie, jako prostemu wyborcy pisu, co konkretnie Lech Kaczyński zrobił dla tego kraju ?? Co zrobił aby unowocześnić państwo, by żyło nam się lepiej itp.
Avatar
PaweL_zwykły_polak / 5 maja 2010 o 08:41
Ławka mało godna. WAWEL już jest, więc SANTO SUBITO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 5 maja 2010 o 08:28
Ale jaja , jak w ukraińskim parlamencie!!!
Avatar
Cenzor / 5 maja 2010 o 08:07
To już Dziennika nie kupuje
Avatar
Robbie / 5 maja 2010 o 07:47
Pisowcy mają zakaz robienia z siebie idiotów? Szkoda, że nie permanentny.
Avatar
Yog / 5 maja 2010 o 02:07
Miernota staje się bohaterem tylko dlatego że był uczestnikiem katastrofy....A Na tej ławeczce proponuję wyryć napis-Spieprzaj dziadu i małpo w czerwonym !
Avatar
~gość~ / 5 maja 2010 o 13:35
Żeby być na świeczniku to trzeba czymś zabłysnąć np.ławeczką z prezydencką parą.Co p. Kowalczyk pożytecznego dla regionu zrobił żebyśmy nie byli Polską D.
Avatar
granit / 5 maja 2010 o 13:30
ławeczka, a moze od razu tupolewa z marmuru na placu litewskim? bez przesady!
Avatar
otto / 5 maja 2010 o 09:40
Ławeczka? Plac? Po co? Lech Kaczyński nie był związany z Lublinem. Powiem wręcz, że traktował trochę po macoszemu ten region Polski. W 2009 r. miał wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika powstańców Styczniowych w Krasnobrodzie. Odwołał wizytę z powodu brzydkiej pogody. Jak miał wizytę w Lublinie to zmienił swój plan i tylko autem z litewskiego na zamek smignął. Niech takie pomniki będą stawiane w miastach z którymi Kaczyński był naprawde związany. Dla mnie ś.p. Prezydent jest symbolem tragedii Smoleńskiej. Ale z nim zginęło wiele innych osób, także tych którzy znaczylli coś dla Lublina i tutaj żyli. Przykładem może być ś.p. Edward Wojtas. Może to jego należałoby uhonorować w jakiś sposób.
Ławeczka? Plac? Po co? Lech Kaczyński nie był związany z Lublinem. Powiem wręcz, że traktował trochę po macoszemu ten region Polski. W 2009 r. miał wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika powstańców Styczniowych w Krasnobrodzie. Odwołał wizytę z powodu brzydkiej pogody. Jak miał wizytę w Lublinie to zmienił swój plan i tylko autem z litewskiego na zamek smignął. Niech takie pomniki będą stawiane w miastach z którymi Kaczyński był naprawde związany. Dla mnie ś.p. Prezydent jest symbolem tragedii Smoleńskiej. Ale z nim zginęło wiele ... rozwiń
Avatar
nie-zorientowany / 5 maja 2010 o 09:23
Pan Piotr Zbigniew Kowalczyk na tej ławeczce będzie rozmyślał o swoich przodkach z Ziemi Świętej.
Avatar
VIP / 5 maja 2010 o 09:12
Niech ktoś mi w końcu powie, jako prostemu wyborcy pisu, co konkretnie Lech Kaczyński zrobił dla tego kraju ?? Co zrobił aby unowocześnić państwo, by żyło nam się lepiej itp.
Avatar
PaweL_zwykły_polak / 5 maja 2010 o 08:41
Ławka mało godna. WAWEL już jest, więc SANTO SUBITO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 5 maja 2010 o 08:28
Ale jaja , jak w ukraińskim parlamencie!!!
Avatar
Cenzor / 5 maja 2010 o 08:07
To już Dziennika nie kupuje
Avatar
Robbie / 5 maja 2010 o 07:47
Pisowcy mają zakaz robienia z siebie idiotów? Szkoda, że nie permanentny.
Avatar
Yog / 5 maja 2010 o 02:07
Miernota staje się bohaterem tylko dlatego że był uczestnikiem katastrofy....A Na tej ławeczce proponuję wyryć napis-Spieprzaj dziadu i małpo w czerwonym !
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 0 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 0

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 0 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca
Alarm 24

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca 0 2

Od 30 godzin nie mamy wody z powodu awarii. Gmina nam nie pomaga, zostaliśmy potraktowani gorzej, niż zwierzęta - w środę rano napisał do nas mieszkaniec Bystrzejowic Pierwszych (pow. świdnicki).

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 0 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 5

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 2

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 5

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 7

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 2

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010