niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Co z ławeczką upamiętniającą Marię i Lecha Kaczyńskich?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2010, 21:01
Autor: Rafał Panas

Działacze Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zgłaszać projektów o nadawaniu imion ofiar katastrofy pod Smoleńskiem ulicom i placom. Szlaban oddolnym inicjatywom postawili szefowie partii.

Odstępstwo od zakazu jest możliwe, ale zgodę każdorazowo musi wydać kierownictwo partii – zdecydował poseł Joachim Brudziński, szef Komitetu Wykonawczego PiS. Partia chce w ten sposób uniknąć zarzutów o wykorzystanie tragedii w kampanii przedwyborczej.

A to oznacza, że może paść koncepcja Piotra Kowalczyka, przewodniczącego Rady Miasta Lublin.

Kowalczyk zaproponował, żeby nazwać Prezydenckim plac przed budynkiem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego w centrum miasta. Tam też miałby stanąć pomnik w postaci ławeczki i siedzących na niej Marii i Lecha Kaczyńskich. Piotr Kowalczyk był dziś za granicą i nie odbierał telefonu.

– To był dopiero wstępny pomysł, jeszcze nie przedyskutowany na szerszym forum. Pomysł dobry, bo chodziło o upamiętnienie nie tylko prezydenckiej pary, ale i osób związanych z Lubelszczyzną, np. Janusza Krupskiego – komentuje Marcin Nowak, szef Zespołu ds. Nazewnictwa Miejskiego oraz radny klubu PiS.

– Takie przedsięwzięcia powinny wychodzić od ogółu obywateli pragnących upamiętnić ofiary tragedii – uważa jednak poseł Krzysztof Michalkiewicz, szef PiS w okręgu lubelskim. Jakie zatem będą losy pomysłu Kowalczyka? To zależy m.in. od tego, czy poprą go radni z innych klubów.

Jeden z lubelskich działaczy PiS zauważa: Radni mają prawo podejmować różne inicjatywy po konsultacjach z mieszkańcami. Mamy pytać Warszawę o pozwolenie na upamiętnienie osoby, która zginęła pod Smoleńskiem, a jest ważna dla regionu? To odbieranie kompetencji samorządowcom.

Oprócz placu i ławeczki dla prezydenckiej pary są jeszcze inne pomysły na upamiętnienie ofiar katastrofy.

Imię Marii i Lecha Kaczyńskich chce nosić podstawówka nr 52 w Lublinie, tablica z nazwiskami osób, które zginęły może stanąć przy którymś z kościołów na lubelskich Czubach, natomiast Festiwal Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej może dostać imię prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~gość~
granit
otto
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~gość~
~gość~ (5 maja 2010 o 13:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żeby być na świeczniku to trzeba czymś zabłysnąć np.ławeczką z prezydencką parą.Co p. Kowalczyk pożytecznego dla regionu zrobił żebyśmy nie byli Polską D.
Rozwiń
granit
granit (5 maja 2010 o 13:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ławeczka, a moze od razu tupolewa z marmuru na placu litewskim? bez przesady!
Rozwiń
otto
otto (5 maja 2010 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ławeczka? Plac? Po co? Lech Kaczyński nie był związany z Lublinem. Powiem wręcz, że traktował trochę po macoszemu ten region Polski. W 2009 r. miał wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika powstańców Styczniowych w Krasnobrodzie. Odwołał wizytę z powodu brzydkiej pogody. Jak miał wizytę w Lublinie to zmienił swój plan i tylko autem z litewskiego na zamek smignął. Niech takie pomniki będą stawiane w miastach z którymi Kaczyński był naprawde związany. Dla mnie ś.p. Prezydent jest symbolem tragedii Smoleńskiej. Ale z nim zginęło wiele innych osób, także tych którzy znaczylli coś dla Lublina i tutaj żyli. Przykładem może być ś.p. Edward Wojtas. Może to jego należałoby uhonorować w jakiś sposób.
Rozwiń
nie-zorientowany
nie-zorientowany (5 maja 2010 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Piotr Zbigniew Kowalczyk na tej ławeczce będzie rozmyślał o swoich przodkach z Ziemi Świętej.
Rozwiń
VIP
VIP (5 maja 2010 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech ktoś mi w końcu powie, jako prostemu wyborcy pisu, co konkretnie Lech Kaczyński zrobił dla tego kraju ?? Co zrobił aby unowocześnić państwo, by żyło nam się lepiej itp.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!