poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Co zdrożeje w 2017 roku w Lublinie?

Dodano: 17 września 2016, 08:05
Autor: Dominik Smaga

Wzrosnąć mają podatki od nieruchomości, więcej trzeba będzie płacić za miejskie żłobki
Wzrosnąć mają podatki od nieruchomości, więcej trzeba będzie płacić za miejskie żłobki

Za co w przyszłym roku zapłacimy miastu więcej, które lokalne podatki wzrosną, a których opłat nie będzie wcale? Oficjalnie ogłosił to wczoraj prezydent Lublina, zapowiadając m.in. wyższe podatki od nieruchomości i zamrożenie stawek czynszu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Taki dokument ukazuje się co rok w połowie września i jest zapowiedzią tego, co po sylwestrze czeka portfele mieszkańców Lublina.

Tu podwyżka

Wzrosnąć mają podatki od nieruchomości. Jak będą wyglądać te najważniejsze? W przypadku budynków mieszkalnych stawka ma być wyższa o 2 grosze za metr kwadratowy. Stawka za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub ich części pod taką działalność zajęte ma być wyższa o 46 groszy. Stawka za grunty zawiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej ma wzrosnąć o 2 grosze za mkw., a za pozostałe grunty o grosz.

Miasto zakłada utrzymanie wszystkich obowiązujących obecnie zwolnień z podatku od nieruchomości.

Więcej trzeba będzie płacić za miejskie żłobki, co jest wynikiem zapowiadanego wzrostu płacy minimalnej, z którą powiązane są opłaty za żłobek. W ten sposób odpłatność wzrośnie do 200 zł.

Prezydent proponuje wprowadzenie w przyszłym roku opłaty reklamowej, choć wcześniej Rada Miasta musiałaby przyjąć tzw. uchwałę krajobrazową zwaną też „kodeksem reklamowym”, a na razie nie ma jeszcze jej projektu.

Nie zdrożeje

Wiele opłat ma pozostać na dotychczasowym poziomie. Wśród nich wymienione są m.in. czynsze za lokale komunalne, opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania. A także stawki „opłaty śmieciowej”, choć tu prezydent zostawia sobie furtkę stwierdzając, że „należy mieć na uwadze, że wpływy z opłaty powinny pokrywać wszystkie koszty”.

Nie są planowane także podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Jednocześnie prezydent liczy na to, że wpływy z ich sprzedaży będą rosnąć, bo mieszkańcy chętniej będą korzystali z autobusów i trolejbusów. Mają ich do tego zachęcić częstsze kursy, większa liczba przegubowców i nowe buspasy stawiające komunikację miejską na uprzywilejowanej pozycji względem aut osobowych.

Prezydenckie zarządzenie nie zakłada też wzrostu opłat za ustawianie piwnych ogródków, umieszczanie przydrożnych reklam, pobyt w bursach (70 zł miesięcznie), korzystanie z szaletów miejskich (1 zł za wizytę), korzystanie z cmentarzy i urządzeń cmentarnych, czy też za odholowywanie nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów.

To stanieje

Niższa od tegorocznej ma być stawka podatku rolnego, a to za sprawą średniej ceny skupu żyta. Na zbliżonym do tegorocznego poziomie utrzymać miałby się też podatek leśny.

Bez opłaty

Na przyszły rok nie jest planowane wprowadzenie opłaty za posiadanie psów, ani przywrócenie opłaty targowej.

Użytkownik niezarejestrowany
Rysio
Robertina
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 września 2016 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy te lubelskie władze są zdolne do myślenia. Przecież w Lublinie ulice są względnie wąskie. Wydzielenie bus pasów spowoduje zakorkowanie ruchu na pozostałych częściach jezdni. Wydaje si, że od myślenia głowa nie boli, a jednak... Dlaczego ma rosnąć podatek od nieruchomości? Ktoś ma własność a władza uzurpuje sobie prawo do ściągania za to haraczu, jakim prawem?
Rozwiń
Rysio
Rysio (17 września 2016 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak,tylko obiecują buspasy i na obietnicach się kończy.Trzeba nam kogoś kto je wyznaczy i zrobi.
Rozwiń
Robertina
Robertina (17 września 2016 o 20:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
zrobimy bus pasy żeby zakorkować i tak zakorkowany Lublin, rany jak ma się pusto w głowie i słoma z butów wystaje to aż braknie słów na rządzących Lublinem
Skoro jest zakorkowany to buspasy nic nie zmienią w tej kwestii.Poprawi się natomiast życie tych co im tłuste tyłki nie przykleiły się do siedzeń blachosmrodów bo podróż potrwa krucej.
Rozwiń
max
max (17 września 2016 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
LUBELSKIE - NAJBIEDNIEJSZY REGION UNII EUROPEJSKIEJ do spółki z podkarpackim - 8 lat zarządzania PSL-PO dało rezultaty. Precz z nimi.
przerabialiśmy 8 lal rządów PIS w Lublinie - efekty? szkoda nawet klawiatury...
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2016 o 13:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
LUBELSKIE - NAJBIEDNIEJSZY REGION UNII EUROPEJSKIEJ do spółki z podkarpackim - 8 lat zarządzania PSL-PO dało rezultaty. Precz z nimi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!