środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Coraz mniej młodych ludzi chce wyjeżdżać do pracy za granicę

Dodano: 30 maja 2017, 16:38

W każdej klasie 7 i 8 szkoły podstawowej uczniowie będą mieli po 10 godzin rocznie doradztwa zawodowego
W każdej klasie 7 i 8 szkoły podstawowej uczniowie będą mieli po 10 godzin rocznie doradztwa zawodowego

Coraz rzadziej wyjeżdżamy za granicę za chlebem – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków”. Także na Lubelszczyźnie młodzież jest coraz mniej zainteresowana saksami

Specjaliści przekonują, że jeśli młodzi ludzie mądrze wybiorą zawód, mogą doskonale zarabiać także w Lublinie. Od września będą im w tym pomagać doradcy zawodowi.

W raporcie przygotowanym przez Work Service czytamy, że wyjazd do pracy za granicę rozważa 14 proc. z nas, czyli ponad 2,8 mln Polaków. Dla porównania: w ubiegłym roku było ich 19 proc. Najwięcej osób (29 proc.) myśli o wyjeździe na około trzy miesiące. Potem chcą wrócić do Polski. Na taki wyjazd najczęściej zdecydowałyby się osoby między 18 a 24 rokiem życia, które nie mają wyższego wykształcenia i mieszkają na wsi oraz w miejscowościach do 100 tysięcy mieszkańców.

– Z moich obserwacji wynika, że coraz mniej uczniów myśli o wyjeździe do pracy zagranicę – podsumowuje Mirosław Górczyński, psycholog, doradca zawodowy i miejski koordynator ds. doradztwa edukacyjno-zawodowego szkół i placówek prowadzonych przez miasto Lublin. – Osoby, które mają do wyboru pracę tutaj lub wyjazd, decydują się najczęściej na zostanie w kraju. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, które mają kwalifikacje i kompetencje poszukiwane na lokalnym rynku pracy. Mogą oni liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia, konkurencyjne z tymi, które oferują im inne kraje Europy.

Lubelscy doradcy zawodowi zauważają, że na wyjazd decydują się osoby, które przez dłuższy okres bezskutecznie szukają zatrudnienia.

– Uczniowie nie łączą wybranej ścieżki edukacyjnej z tym, jak będzie wyglądała ich przyszłość po jej zakończeniu. Oczywiście nie sposób oczekiwać od gimnazjalistów, by podejmowali przemyślane i do końca świadome wybory – uważa Górczyński. – Dlatego cieszę się, że w przyszłym roku zmieni się podstawa programowa. W każdej klasie 7 i 8 szkoły podstawowej uczniowie będą mieli po 10 godzin rocznie doradztwa zawodowego. Obejmie ono także szkoły branżowe I stopnia. To doradztwo jest niezmiernie ważne, bo uczniowie, którzy dobrze przemyśleli wybór przyszłego zawodu, nie będą musieli szukać pracy za granicą, bo dobrze mogą zarabiać także w swoim regionie.

Przykłady poszukiwanych zawodów: lekarze, pielęgniarki, informatycy z umiejętnością programowania, mechatronicy i technicy cyfrowych procesów druku.

Czytaj więcej o: praca
mario
Użytkownik niezarejestrowany
mario
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mario
mario (31 maja 2017 o 15:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Agencja jest git, a jak ci się uda trafic do albert heijn, to zarobisz krocie. Tam mają super stawki i nadgodzin sporo (a przynajmniej mieli koło roku temu).
Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2017 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@mario z agencją otto pradopodobnie. O nich cos wiesz?
Rozwiń
mario
mario (31 maja 2017 o 15:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A z jaką agencją jedziesz? Bo ja z kilkoma byłem, więc mogę co nieco powiedzieć...
Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2017 o 15:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie rozumiem czemu? Ja jadę na wakcje na dwa miesiące do Holandii z agencji i wrócę z kasą na własne studenckie wydatki na następnych kilka miesięcy...
Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2017 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A oni cieszą się że bezrobocie jest niskie !!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!