czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Coraz więcej licealistów wybiera klasy mundurowe i ratownicze

Dodano: 23 sierpnia 2015, 14:01
Autor: ask

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Licealiści coraz częściej wybierają naukę w klasach o profilu nie tylko związanym z przedmiotami, które będą zdawać na maturze, ale z potencjalnym przyszłym zawodem. Stąd coraz większa popularność klas mundurowych, fotograficznych i ratowniczych

Niż demograficzny sprawił, że dyrekcje ogólniaków zaczęły rywalizować o nowych uczniów. Sposobem na ich ściągnięcie oprócz wysokiego poziomu jest tworzenie klas o profilach zawodowych.

- Klasy policyjne i ratownicze są naszą odpowiedzią na niemal zerowy nabór, który miał miejsce kilka lat temu – przyznaje Jacek Furtak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lublinie. – Chcieliśmy zrobić coś, czego nie było wtedy ani w Lublinie, ani w jego okolicach. Pomysł zaskoczył. Od razu okazały się strzałem w dziesiątkę.

W klasie policyjnej nastolatkowi mają dodatkowe dwie godziny tygodniu edukacji policyjnej prowadzonej przez praktyków. Odwiedzają laboratoria policyjne i strzelnicę. Jeżdżą na obozy i co najważniejsze starając się o przyjęcie do policji otrzymują na start dodatkowe punkty.

- Prawdopodobnie dlatego chętnych nie brakuje – dodaje Furtak. – Podobnie, jak do klasy ratowniczej, której absolwenci wybierają zawody medyczne, przyciąga ich renoma tej klasy i osiągnięcia poszczególnych uczniów. Dwa lata temu głośna była sprawa uczennicy, która uratowała życie 33-latce z zawałem serca.

Pomysł z „dwójki” podchwyciły także inne szkoły. Ogromnym zainteresowaniem klasy profilowe
cieszą się też w XIV L.O. im. Zbigniewa Herberta, gdzie można się zapisać do klas wojskowych. Co roku powstają aż cztery.

- Oprócz normalnych zajęć wynikających z podstawy programowej uczniowie biorą tam udział w dodatkowej edukacji wojskowej prowadzonej przez zawodowych żołnierzy w jednostkach i obiektach wojskowych. Organizujemy kursy spadochronowe i nurkowania, obozy kondycyjno-wojskowe z elementami samoobrony, wspinaczki, taktyki, survivalu i technik linowych. Oprócz tego uczniowie jeżdżą na strzelnicę, mają musztrę wojskową, szkolenia z bronioznawstwa, ratownictwa medycznego i technik interwencyjnych – usłyszeliśmy w szkole.

Stałym, chociaż mniejszym niż kilka lat wcześniej zainteresowaniem cieszą się natomiast klasy o profilu fotograficznym, filmowym i dziennikarskim.

- Wynika to z przesycenia rynku. Uczniowie i ich rodzice zauważają, że coraz trudniej o zdobycie zawodu w kierunkach medialnych – mówi Mirosław Jarosiński, z wydziału oświaty i wychowania Urzędu Miasta w Lublinie. – Z roku na rok rośnie zaś zainteresowanie klasami mundurowymi, nie tylko policyjnymi i wojskowymi, ale także przygotowującymi do pracy w Straży Granicznej i Służbie Celnej.

Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 sierpnia 2015 o 20:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak nie wierzycie to sami zobaczcie: https://youtu.be/dVYGY8G43YU Filmik o uczniach z ZSO im. Kickiego.
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2015 o 20:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepsza to jest szkoła w Sobieszynie - tylko dla prawdziwych twardzieli i twardzielek.
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2015 o 19:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czemu nikt nie napisał o klasie mundurowej z VIII LO?
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2015 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Klasy wojskowe w XIV LO to super pomysł. Gratuluję!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2015 o 15:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co te profile - kłamliwe obietnice, że dodadzą punkty i do czego to się przyda jak nie masz znajomości to i punkty nic nie dadzą. Nie dajcie się nabijać w butelkę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!