Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 maja 2012 r.
17:52
Edytuj ten wpis

Coraz więcej lokali do wynajęcia w centrum Lublina

0 11 A A
Puste lokale można znaleźć niemal na każdej ulicy w centrum Lublina. Na zdjęciu kamienica przy ul. L
Puste lokale można znaleźć niemal na każdej ulicy w centrum Lublina. Na zdjęciu kamienica przy ul. L

Coraz więcej lokali w centrum Lublina stoi pustych. Właścicielom i zarządcom kamienic ciężko znaleźć najemców. Mimo że ceny od lat utrzymują się na tym samym poziomie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Szał na najem lokali w centrum miasta minął – mówi Lech Guzowski, współwłaściciel Agencji Nieruchomości Guzowski-Gozdecki w Lublinie. – Dawniej chętnych było dużo więcej. Być może dlatego, że takich lokali na rynku było mniej.

Dużo wolnych lokali można znaleźć w ścisłym centrum miasta. – Mamy do wynajęcia 51 mkw. za niecałe 2 tys. zł – mówi właścicielka sklepu przy ul. Kowalskiej.

Chce podnająć część lokalu, w którym działa jej własna firma. Dawniej był tutaj magazyn. Pomieszczenie jest odnowione, ma własną łazienkę. Ostatnio mieścił się tu sklep z ubraniami komunijnymi. – Ale to działalność sezonowa i szybko się skończyła – przyznaje.

Nieco dalej, przy ul. Lubartowskiej 14 do wynajęcia jest ok. 100 mkw. za 9 tys. zł netto. Właścicielka prowadzi rozmowy z kilkoma chętnymi. – Mam wrażenie, że w Lublinie są dwa pułapy cenowe za lokal tej wielkości. Pierwszy to właśnie 9-10, a nawet 11 tys. zł, a drugi to 4-5 tys. zł za lokal gorzej usytuowany – mówi.

Tuż obok są dwa kolejne. Przy ul. Lubartowskiej 10 jest 100-metrowy lokal, który wcześniej wynajmował bank. Można go wynająć za 9 tys. zł miesięcznie. W tym samym budynku od strony ul. Wodopojnej jest jeszcze większy, bo aż 130-metrowy lokal. Kosztuje 4 tys. zł.

Chętnych na lokale szuka też Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Przetargi odbędą się w tym tygodniu. – Do tej pory mamy niewiele złożonych dokumentów. Ale zwykle jest tak, że najwięcej wpływa ostatniego dnia (tj. dziś – przyp. red.). Zainteresowanie jest nieszczególne. Chętni pytają przede wszystkim o niewielkie lokale z przeznaczeniem na handel – informuje Artur Cichoń z ZNK.

Więcej wolnych lokali na rynku oznacza korzystne ceny dla najemców. – Zawsze szły w górę. A od paru lat stoją w miejscu, a nawet spadają – przyznaje Guzowski.

Największy boom był w latach 90. i 10 lat temu. – Teraz, jeśli chodzi o biura, to lubelski rynek został nasycony. Wiele firm przeprowadziło się do nowych biurowców. Lokale biurowe wciśnięte w klatki schodowe zostały puste – mówi Guzowski. – Jeżeli chodzi o lokale handlowe i usługowe, to one wynajmują się o wiele lepiej, ale tak błyskawicznie jak kiedyś. Dawniej wystarczyło, że właściciel powiedział kilku osobom, że szuka najemcy albo wywiesił kartkę i już następnego dnia miał kilku chętnych.

Ile kosztuje biuro (przykładowe ceny)

ul. Chopina: 48 mkw. - 1,7 tys. zł
ul. Narutowicza: 28 mkw. w suterenie - 1 tys. zł
ul. Kołłątaja: 48 mkw. w suterenie - 2,5 tys. zł
ul. Świętoduska: 70 mkw. - 1,6 tys. zł
ul. Szopena: 66 mkw. - 2,3 tys. zł

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kwi / 30 maja 2012 o 08:29
haha jak bank wyprowadził się z lokalu, to już z pewnością nikogo na niego nie stać
Avatar
kingdom SteCou / 29 maja 2012 o 14:51
Ceny światowe.Właściciel chciałby aby w dwa lata zarobić na następny taki lokal.Niech ceny spadają bo tak być powinno.Tłumaczenie że utrzymują się na tym samym poziomie od lat nie jest wyjaśnieniem sprawy bo wtedy już były znacznie zawyżone .Niech działa prawo podaży i popytu -będzie normalnie.
Avatar
andrzejkrzysztof / 29 maja 2012 o 13:45
dlaczego takie ceny? złodziej czeka na złodzieja. Zapłaćcie 9 tys. netto za lokal przy Lubartowskiej, zaróbcie na to, zaróbcie na ZUS, US itp., itd.
Avatar
mig / 29 maja 2012 o 11:54
@ TP

Powiększ sobie mapę i odczytaj nazwę ulicy co widzimy? ano Chopina, nie Szopena
Avatar
TP / 29 maja 2012 o 10:14
@mig

wpisz szopena w zumi.pl to trafisz
Avatar
Borys / 29 maja 2012 o 09:31
Ceny lokali powinny spadać, bo te obecne są nie do przyjęcia. Dlaczego 100m lokal na Lubartowskiej kosztuje aż 9 tysięcy. Za co? Za usytuowanie przy syfiastej ulicy, przy której można zostać okradzionym? Za to, że włamania są tam na porządku dziennym i nocnym? Za to że nie można nigdzie zaparkować?
Avatar
Soneso / 29 maja 2012 o 08:41
Od kilku lat zastanawiam się nad rozpoczęciem działalności i obserwuję rynek. I stwierdzam że w Polsce ciężko się robi biznes. Zaobserwowałem, że wiele firm się otwiera, łapią pieniądze z unii i po jakimś czasie się zamykają.
Znam sam osobiście jak się prowadzi /bez dotacji/ firmę w polsce i powiem szczerze że nie jest łatwo.
Urzędy, Zusy rżną z ciebie ile się da, a koszty utrzymania firmy są nieadekwatne niekiedy do zarobków.
To co się dzieje w tym kraju to nienormalna rzeczywistość.
Avatar
a / 29 maja 2012 o 08:13
ha! budujcie więcej marketów, hiper i super. to będzie coraz mniej chętnych na sklepiki w centrum. to oczywiste. po co ryzykowac wybicie szyby, napaść ze strony żuli i mlodych bandziorów z okolic lubartowskiej i starówki aby wejść do 1 sklepiku.
władze same są sobie winne, że olały rewitalizacje centrum miasta. poszły na łatwizne licząc że problem sam sie rozwiąże. popatrzcie na Rzeszów i Białystok, jak tam wyglądają centra miast? jak chodzi się po starówce w Rzeszowie? ci którzy widzieli mają porównanie.
Avatar
mig / 29 maja 2012 o 07:59
gdzie na mapie Lublina znaleźć ul. Chopina to wiem, ale nijak nie mogę się doszukać ul. Szopena ... pomóżcie :-)
Avatar
ja@ / 29 maja 2012 o 07:43
taaak? no ciekawe dlaczego? osobiscie nie jezdze do centrum gdzie na kazdym kroku zdzieraja z kierowcow jaki tylko da się grosz. w dodatku pałętające sie wokoł żule odstręczają mnie skutecznie od zostawienia auta na płatnym parkingu . dodatkowo jeszcze pomysl zamkniecia ścisłego centrum dla ruchu samochodowego, który to mam nadzieje jest tylko pomysłem na papierze, bo przeciez znajomy musiał na projekcie zarobić( niedawna kontrola NIK wykazała marnowanie ogromnyc ilości pieniedzy na niepotrzebne, nierealne lub dawno zaniechane strategie rozwoju). Dlatego tam gdzie miasto nie stwarza korzystnych warunkow tak sie własnie dzieje.
taaak? no ciekawe dlaczego? osobiscie nie jezdze do centrum gdzie na kazdym kroku zdzieraja z kierowcow jaki tylko da się grosz. w dodatku pałętające sie wokoł żule odstręczają mnie skutecznie od zostawienia auta na płatnym parkingu . dodatkowo jeszcze pomysl zamkniecia ścisłego centrum dla ruchu samochodowego, który to mam nadzieje jest tylko pomysłem na papierze, bo przeciez znajomy musiał na projekcie zarobić( niedawna kontrola NIK wykazała marnowanie ogromnyc ilości pieniedzy na niepotrzebne, nierealne lub dawno zaniechane strategie rozw... rozwiń
Avatar
kwi / 30 maja 2012 o 08:29
haha jak bank wyprowadził się z lokalu, to już z pewnością nikogo na niego nie stać
Avatar
kingdom SteCou / 29 maja 2012 o 14:51
Ceny światowe.Właściciel chciałby aby w dwa lata zarobić na następny taki lokal.Niech ceny spadają bo tak być powinno.Tłumaczenie że utrzymują się na tym samym poziomie od lat nie jest wyjaśnieniem sprawy bo wtedy już były znacznie zawyżone .Niech działa prawo podaży i popytu -będzie normalnie.
Avatar
andrzejkrzysztof / 29 maja 2012 o 13:45
dlaczego takie ceny? złodziej czeka na złodzieja. Zapłaćcie 9 tys. netto za lokal przy Lubartowskiej, zaróbcie na to, zaróbcie na ZUS, US itp., itd.
Avatar
mig / 29 maja 2012 o 11:54
@ TP

Powiększ sobie mapę i odczytaj nazwę ulicy co widzimy? ano Chopina, nie Szopena
Avatar
TP / 29 maja 2012 o 10:14
@mig

wpisz szopena w zumi.pl to trafisz
Avatar
Borys / 29 maja 2012 o 09:31
Ceny lokali powinny spadać, bo te obecne są nie do przyjęcia. Dlaczego 100m lokal na Lubartowskiej kosztuje aż 9 tysięcy. Za co? Za usytuowanie przy syfiastej ulicy, przy której można zostać okradzionym? Za to, że włamania są tam na porządku dziennym i nocnym? Za to że nie można nigdzie zaparkować?
Avatar
Soneso / 29 maja 2012 o 08:41
Od kilku lat zastanawiam się nad rozpoczęciem działalności i obserwuję rynek. I stwierdzam że w Polsce ciężko się robi biznes. Zaobserwowałem, że wiele firm się otwiera, łapią pieniądze z unii i po jakimś czasie się zamykają.
Znam sam osobiście jak się prowadzi /bez dotacji/ firmę w polsce i powiem szczerze że nie jest łatwo.
Urzędy, Zusy rżną z ciebie ile się da, a koszty utrzymania firmy są nieadekwatne niekiedy do zarobków.
To co się dzieje w tym kraju to nienormalna rzeczywistość.
Avatar
a / 29 maja 2012 o 08:13
ha! budujcie więcej marketów, hiper i super. to będzie coraz mniej chętnych na sklepiki w centrum. to oczywiste. po co ryzykowac wybicie szyby, napaść ze strony żuli i mlodych bandziorów z okolic lubartowskiej i starówki aby wejść do 1 sklepiku.
władze same są sobie winne, że olały rewitalizacje centrum miasta. poszły na łatwizne licząc że problem sam sie rozwiąże. popatrzcie na Rzeszów i Białystok, jak tam wyglądają centra miast? jak chodzi się po starówce w Rzeszowie? ci którzy widzieli mają porównanie.
Avatar
mig / 29 maja 2012 o 07:59
gdzie na mapie Lublina znaleźć ul. Chopina to wiem, ale nijak nie mogę się doszukać ul. Szopena ... pomóżcie :-)
Avatar
ja@ / 29 maja 2012 o 07:43
taaak? no ciekawe dlaczego? osobiscie nie jezdze do centrum gdzie na kazdym kroku zdzieraja z kierowcow jaki tylko da się grosz. w dodatku pałętające sie wokoł żule odstręczają mnie skutecznie od zostawienia auta na płatnym parkingu . dodatkowo jeszcze pomysl zamkniecia ścisłego centrum dla ruchu samochodowego, który to mam nadzieje jest tylko pomysłem na papierze, bo przeciez znajomy musiał na projekcie zarobić( niedawna kontrola NIK wykazała marnowanie ogromnyc ilości pieniedzy na niepotrzebne, nierealne lub dawno zaniechane strategie rozwoju). Dlatego tam gdzie miasto nie stwarza korzystnych warunkow tak sie własnie dzieje.
taaak? no ciekawe dlaczego? osobiscie nie jezdze do centrum gdzie na kazdym kroku zdzieraja z kierowcow jaki tylko da się grosz. w dodatku pałętające sie wokoł żule odstręczają mnie skutecznie od zostawienia auta na płatnym parkingu . dodatkowo jeszcze pomysl zamkniecia ścisłego centrum dla ruchu samochodowego, który to mam nadzieje jest tylko pomysłem na papierze, bo przeciez znajomy musiał na projekcie zarobić( niedawna kontrola NIK wykazała marnowanie ogromnyc ilości pieniedzy na niepotrzebne, nierealne lub dawno zaniechane strategie rozw... rozwiń