wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Coraz więcej nauczycieli na urlopach dla poratowania zdrowia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 czerwca 2013, 16:21

Coraz więcej nauczycieli na urlopach dla poratowania zdrowia (sxc)
Coraz więcej nauczycieli na urlopach dla poratowania zdrowia (sxc)

W roku szkolnym 2011/12 takich pedagogów z Lublina było już 344, rok wcześniej – 329.

I tak na przykład w Gimnazjum nr 15 liczba nauczycieli na urlopie wzrosła z trzech do pięciu, w Gimnazjum nr 2 – z dwóch do sześciu, zaś w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego z czterech do dziewięciu.

Dla Urzędu Miasta, który taki urlop finansuje, oznacza to większe koszty. Za rok 2011/12 kwota wydana na ten cel wyniosła ok. 8,4 mln zł. To o ponad 1,2 mln zł więcej niż za rok szkolny 2010/11.

– Tych pięciu nauczycieli to jest rzeczywiście wyjątkowo dużo – mówi Adam Szymala, dyrektor Gimnazjum nr 15. – Tym bardziej, że dwie osoby poszły na taki urlop w ostatniej chwili. Wiem, że koszty dla gminy są duże, jednak urlop dla poratowania zdrowia jest dla nas o tyle lepszy, że nauczyciel nie chodzi cały czas na zwolnienia lekarskie. A w momencie, kiedy idzie na taki urlop, zatrudniamy nauczyciela na zastępstwo.

Powody korzystania z płatnej przerwy w pracy są różne. – Może to być ciężka choroba lub wypadek. Zdarza się też tzw. zmęczenie materiału, bo nasza praca nie jest lekka – tłumaczą nauczyciele. – Bywa też tak, że nauczyciele umawiają się między sobą, żeby przetrwać niż demograficzny. Ktoś jest na urlopie, dzięki czemu w szkole jest zajęcie dla pozostałych.

Z kolei Ewa Dumkiewicz-Sprawka dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w lubelskim Urzędzie Miasta uważa, że coraz częstrze korzystanie z urlopów może być spowodowane zapowiedzią ministra edukacji narodowej. Resort chce zmienić tryb i czas trwania urlopu. W ciągu całej kariery zawodowej nauczyciele będą mogli skorzystać z niego tylko przez rok, a nie jak obecnie przez łącznie trzy lata. Poza tym skorzystanie ze świadczenia ma być możliwe po przepracowaniu co najmniej 20 lat, a nie 7 jak jest obecnie.

Warunki, które musi spełnić nauczyciel

* praca w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony
* praca w szkole od 7 lat
* co najmniej rok od zakończenia poprzedniego urlopu zdrowotnego
* niewykorzystane 3 lata łącznego urlopu dla poratowania zdrowia
* orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu
* brak uprawnień emerytalnych
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
plati1985
Kami
plati1985
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

plati1985
plati1985 (1 lipca 2013 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chodziłem do XXII LO kto zna szkołe wie że dzielnica może i nie ciekawa, ale powiem szczerze ta szkoła nie wiem jak teraz ale miała prawdziwych nauczycieli, największy postrach kosa nr1 tak prowadził Chemię że najwięksi oporniacy ogarniali zadania z chemii. Jednak faktem było to że żaden z nauczycieli nie zbliżał się do 55 roku życia nawet, to byli doświadczeni nauczyciele, ale ludzie chcący uczyć, nie będę wymieniał po nazwiskach bo nie wypada, ale biologia, chemia, geografia, polski, matematyka to były przedmioty na które czasem az chciało się pójść

Rozwiń
Kami
Kami (30 czerwca 2013 o 20:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

w szkołah prauje coraz więej nauczyieli emerytowanych, którzy dorabiają do emerytury i zajmują mijesce młodym ludziom. Nie przykładają się do swojej pracy. Taką szkołą jest np. szkoła przy ul. Sierocej. Dyrektor zatrudnia emerytów bo taniej, bo są to koleżanki a więc jak koleżance nie dać dorobić.

Jak w naszych szkołach ma być dobry poziom skoro praktukuje się zatrudnianie emerytów?

Rozwiń
plati1985
plati1985 (30 czerwca 2013 o 18:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W ZS 5 jest wielu starych nauczycieli którzy są totalnie wypaleni, bardziej skupiają się na gnębieniu uczniów jak na ich edukacji, zamiast dać szanse młodym ludziom. Dyrekcja dba tylko by kasa się zgadzała bo o poziomie nauczania już od dawna nie myśli. Przestrzegam rodziców przed tą placówką,tylko...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!