piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Lublin

Coraz więcej osób buduje się wokół Lublina. W której gminie najchętniej?

Dodano: 20 kwietnia 2017, 21:23

Marcin Krzywicki jesienią ub. roku wykończył dom w Dominowie. Wcześniej mieszkał na ul. Zemborzyckiej w Lublinie. – Teraz mam ciszę i spokój – mówi
Marcin Krzywicki jesienią ub. roku wykończył dom w Dominowie. Wcześniej mieszkał na ul. Zemborzyckiej w Lublinie. – Teraz mam ciszę i spokój – mówi (fot. Maciej Kaczanowski)

Tańsza ziemia, niższe podatki, spokojniejsze życie. To powody dla których coraz więcej osób buduje się wokół Lublina. W ubiegłym roku w powiecie lubelskim otaczającym stolicę regionu wydano 837 pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych.

– 12 lat temu do naszej szkoły uczęszczało 96 uczniów, obecnie jest ich blisko 330 – wylicza Anna Jakimowicz, wicedyrektor Zespołu Szkół w Kalinówce (gmina Głusk), w skład której wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum. – Myślę, że gdybyśmy mieli większy budynek, to tych uczniów mielibyśmy ok. 500.

Starostwo Powiatowe w Lublinie podliczyło liczbę pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych wydanych w 2016 roku. I tym zestawieniu prym wiedzie właśnie gmina Głusk, gdzie w ub.r. takich pozwoleń urzędnicy wydali 169. Najpopularniejsza jest właśnie Kalinówka koło Świdnika. W tej miejscowości, podobnie jak w innych na terenie gminy Głusk, liczba mieszkańców z roku na rok się powiększa. – Tę wzrostową tendencję obserwujemy już od kilku lat – przyznaje Jacek Anasiewicz, wójt gminy Głusk. – Rocznie mamy średnio ok. 300 mieszkańców więcej. Obecnie liczba ta wynosi ok. 10 tysięcy.

– Wybraliśmy Dominów przede wszystkim ze względu na lokalizację. Jest szybkie połączenie z Lublinem, nie stoi się w korkach – wskazuje pani Aneta, która już 10 lat jest mieszkanką gminy Głusk. Przeprowadziła się do Dominowa z Lublina. – Poza tym ceny działek w porównaniu z innymi gminami były korzystne.

Zdaniem wójta na systematyczny wzrost liczby mieszkańców gminy wpływ ma kilka rzeczy. – Od wielu lat mamy plan zagospodarowania przestrzennego. Sporo jest też dostępnych terenów budowlanych – wylicza Anasiewicz. – Systematycznie rozbudowujemy infrastrukturę drogową, inwestujemy w sieć wodociągową i kanalizację. Będziemy realizować niebawem dwa duże projekty z unijnym dofinansowaniem, dzięki którym do 2020 r. wybudujemy ok. 50 km sieci kanalizacyjnej.

Zaraz po gminie Głusk najwięcej domów buduje się w gminie Niemce. W ub. roku urzędnicy starosty lubelskiego wydali 120 pozwoleń na budowę domów. – Najbardziej rozbudowują się Jakubowice Konińskie i Jakubowice Konińskie Kolonia, które sąsiadują z lubelskim Czechowem – mówi Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce.

W sumie w 2016 roku Starostwo Powiatowe w Lublinie wydało 837 pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych. – Szacuję, że połowa z tej liczby dotyczy mieszkańców Lublina – mówi Paweł Pikula, starosta lubelski.

Pozwolenia na budowę w pow. lubelskim

(2016 rok)
Głusk 169
Niemce 120
Konopnica 97
Jastków 93
Wólka 73
Niedrzwica Duża 53
Jabłonna 43
Bełżyce 42
Strzyżewice 39
Garbów 37
Wojciechów 29
Bychawa 19
Borzechów 11
Krzczonów 5
Zakrzew 5
Wysokie 2

Tymczasem w Lublinie

Lublin w ciągu zeszłego roku stracił 1639 zameldowanych na stałe mieszkańców. Ubytku tego nie da się w prosty sposób wytłumaczyć starzeniem się społeczeństwa, bo w zeszłym roku zarejestrowano w Lublinie 4805 zgonów, podczas gdy narodzin było 9340. W nowy rok miasto wkroczyło mając 324 637 stałych mieszkańców.

Czytaj więcej o: Lublin nieruchomości mieszkanie dom
Użytkownik niezarejestrowany
nie jestem leninowskim robotem
Użytkownik niezarejestrowany
(60) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 dni temu o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Radni Gminy Sitno są wyjątkowo odporni na przepisy prawa. Pismo Wojewody Lubelskiego, który nakazał im poszerzyć skład komisji rewizyjnej o przedstawiciela (opozycyjnego) klubu radnych, zostało przez nich odrzucone. Wojewoda "nie przekonał" radnych do poszerzenia składu komisji… może nadchodzące wybory automatycznie zwrócą mieszkańcom kontrolę nad finansami w gminie?
Rozwiń
nie jestem leninowskim robotem
nie jestem leninowskim robotem (4 dni temu o 08:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pier doleni nowobogaccy złodzieje. Uczciwego człowieka na wille nie stac. Taka prawda.
Redisbad napisał:
Taaaa. Czerwone dzieci mają kasę to stawiają chaty. Uczciwy żaden nie postawi nawet nogi ba takiej działce. Taka prawda.
Idiota. Ideologia że "jak ktoś coś ma to znaczy że ukradł" to akurat podstawa ideologii czerwonych. Bolszewicy zabrali wszystkim którzy co coś mieli i skończyło się na tym że po kilkudziesięciu latach i kilkudziesięciu milionach trupów trzeba było wszystko poodawać i wrócić do punktu wyjścia.
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 09:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystkim się wydaje że jak zamieszkają pod miastem w domku to bedą w koncu szczesliwi. Tylko część będzie ale zdecydowana większość nie. Dom za miastem to same kłopoty a klimat w Polsce to nie Hiszpania. Spokój , cisza..... a za płotem każdego sąsiada wyjący pies 4 m od okna. Ośnieżanie , szambo, komary i muchy , ciągłe wyprawy do miasta, wredni sąsiedzi (tak tak jeszcze gorzej niż w bloku) Na wakacje nie pojedziesz bo po 1 . okradną po 2 nie bedziesz mial czasu bo w domu jest zawsze coś do zrobienia. Dom pod miastem to 10% przyjemności i 90% utrapienia.
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W lublinie nie ma nic sensownego do kupienia na rynku pierwotnym. To co się obecnie buduje w deweloperce to gó..no owiniete w kolorowy papierek. Zagęszczenie bloków jest absurdalne jeśli chodzi o peryferia. Większość mieszań jest kupiona na wynajem , z takimi sąsiadami nie da się żyć. Akustyka mieszkań jest skandaliczna, słychać jak sąsiad kloca stawia , nie mówiąc o awanturach czy imprezach. Ja się trafi jakiś sexoholik albo nimfomanka za ścianą to twoje dzieci szybko zdobędą edukację seksualną. Jednym słowem mieszkanie w bloku to koszmar!!
Rozwiń
mar
mar (6 dni temu o 19:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cena mieszkan kosmos , bloki nowe upchane ze widac co siad ma w zupie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (60)

Pozostałe informacje

Alarm 24