wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Coś śmierdzi w przetargu na sprzątanie toalet

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lipca 2013, 18:30
Autor: Dominik Smaga

 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Przetarg ledwo, co został ogłoszony, a już wiadomo, kto na nim zarobi. ZTM wskazał konkretnego producenta i spis środków, których ma używać firma sprzątająca. Włącznie z kolorami ściereczek.

Wskazanie konkretnych produktów znalazło się w dokumentacji przetargu na utrzymanie i ochronę przystanków oraz bieżące sprzątanie sześciu automatycznych toalet.

Takie zamówienie ogłosił Zarząd Transportu Miejskiego. Jednym z podstawowych dokumentów w tym przetargu jest opis tego, czego dotyczy zlecenie. Tu, gdzie mowa jest o automatycznych szaletach znajduje się odesłanie do załącznika "plan utrzymania toalet”.

Załącznik ten ma być integralną częścią umowy, którą ZTM podpisze ze zwycięzcą przetargu. W dokumencie aż roi się od nazw produktów, które powinny być stosowane do mycia i dezynfekcji toalet. Są to wyłącznie produkty z oferty wrocławskiej firmy Merida. Co więcej, logo Meridy znajduje się w lewym górnym rogu każdej ze stron tego załącznika.

To, w jaki sposób powinny być ustalane wymogi w przetargach określa prawo zamówień publicznych. Nie pozwala ono na to, by w ogłoszeniu narzucać wykonawcy konieczność stosowania określonych produktów. Tymczasem, w dokumentach opracowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego nie ma zapisu pozwalającego na używanie innych środków, niż konkretne produkty Meridy. Spis jest bardzo szczegółowy, włącznie z numerami katalogowymi ściereczek.

Na to, że dokument mógł powstać poza Zarządem Transportu Miejskiego może wskazywać fakt, że w instrukcji sprzątania mowa jest o pisuarze, a takowego w żadnej z toalet ZTM nie ma. Poza tym nie zgadza się numeracja załączników.

O to, dlaczego właśnie tak wygląda dokumentacja przetargowa pytaliśmy wczoraj Zarząd Transportu Miejskiego. Dostaliśmy tylko ogólnikową odpowiedź. – Kwestia wskazania w załącznikach do specyfikacji istotnych warunków zamówienia konkretnego producenta będzie poddana ponownej analizie prawnej. W przypadku zaistnienia przesłanek o konieczności zmiany tych zapisów, zostaną one wprowadzone do treści specyfikacji – stwierdza Justyna Góźdź z ZTM.

Umowa, którą ZTM ma podpisać z wykonawcą ma obowiązywać przez rok. Toalety, o których mowa znajdują się przy Al. Racławickich, ul. Lipowej, Paderewskiego, al. Spółdzielczości Pracy, ul. Fabrycznej i Drodze Męczenników Majdanka. Korzystanie z nich kosztuje złotówkę, maksymalny czas pobytu w kabinie to 15 minut.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mr.myers
beka z typa
Butelka
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mr.myers
mr.myers (14 października 2013 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Lubicie sprzątać? Ja nie. Ale na szczęście są odpowiednie pomoce:)  http://agapit.pl/

Rozwiń
beka z typa
beka z typa (9 lipca 2013 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najpierw pisze o gównie (bo wyżej nie podskoczy) a potem sfrustrowany żali się studentom jaki to ciężki zawód, lol

Rozwiń
Butelka
Butelka (9 lipca 2013 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pismak smaga tradycyjnie bezsensownie poluje na ZTM

a może niech ten pismaczyna napisze coć o przetargach w MPK Lublin albo w MKK a może o swoim przyjacielu radnym Krawczyku i jego niezwykle ważnej roli w MPK

Jakie przetargi w MPK ?? Firma swoich autobusów ma coraz mniej, kierowcy zatrudniani są na umowach śmieciowych, kapitał zakładowy po sprzedaniu terenu pod zajezdnie trolejbusową (na Majdanie, obok zajezdni autobusowej) miastu, zmalał... Większość usług zlecana spółce córce MKK jak mycie autobusów (to nic że mpk daje teren, wodę i środki czystości). MKK lub MPK wygrywa przetargi ZTMowe.. To jest jedno wielkie bagno, a pseudodziennikarz tego nie ruszy, bo...

Rozwiń
Lucyna
Lucyna (9 lipca 2013 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pismak smaga tradycyjnie bezsensownie poluje na ZTM

a może niech ten pismaczyna napisze coć o przetargach w MPK Lublin albo w MKK a może o swoim przyjacielu radnym Krawczyku i jego niezwykle ważnej roli w MPK

Widać przekrętasy finansowani z publicznych pieniędzy zaczęli się udzielać na forum.

Rozwiń
bzire
bzire (9 lipca 2013 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ciekawe kto pisał temu urzędniczynie specyfikację.

idioci

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!