piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Przetarg na stoły operacyjne w Centrum Onkologii. Firmy twierdzą, że był ustawiony

Dodano: 15 maja 2015, 07:45

Kolejne kontrowersje wokół przetargu ogłoszonego przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Dwie firmy twierdzą, że przetarg na stoły operacyjne został ustawiony pod wyroby konkretnego producenta

Chodzi o przetarg na dostawę i montaż stołów operacyjnych ogłoszony przez Centrum Onkologii pod koniec kwietnia. 8 maja odwołanie w tej sprawie złożyła jedna z firm z branży medycznej. W środę pod protestem podpisała się jeszcze jedna firma zainteresowana udziałem w postępowaniu.

Według nich, parametry i preferencje określonych rozwiązań są charakterystyczne dla wyrobów konkretnego producenta. W odwołaniu czytamy też, że Centrum Onkologii miało „wyręczyć się osobami zatrudnionymi w tej firmie”. Autorem jednego z załączników do przetargowej specyfikacji miał być pracownik wspomnianej firmy. Dowodem mają być zdjęcia przetargowej dokumentacji. Po wysłaniu sprzeciwu nazwisko tej osoby zostało z dokumentów usunięte.

Co na to Centrum Onkologii? Jego władze tłumaczą, że za przygotowanie opisów parametrów technicznych urządzeń odpowiada Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu. To eksperci z tej jednostki zostali wynajęci do przygotowania dokumentacji.

– Nie posiadamy wiedzy na jakiej podstawie i w jaki sposób ITAM sporządza opisy. ITAM zobowiązał się do takiego opisania parametrów technicznych wyposażenia i sprzętu medycznego w sposób, by nie wskazywać na konkretny wyrób czy producenta – tłumaczy Rafał Janiszewski, rzecznik prasowy COZL.
Dodaje też, że centrum „w całości uwzględniło wniosek” odwołania. W ogłoszeniu o przetargu pojawiły się nowe załączniki, które uwzględniają zmiany sugerowane przez skarżące się firmy.

– Są tam jeszcze trzy szczegóły, które budzą nasze zastrzeżenia. Zwrócimy się z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii. Jeśli nasze wątpliwości zostaną rozwiane, zrezygnujemy z procedury odwoławczej i przystąpimy do przetargu – mówi nam przedstawiciel jednej z odwołujących się firm. 

Termin składania ofert mija 3 czerwca.

To nie pierwsze kontrowersje wokół zakupów dla Centrum Onkologii. Na początku roku jeden z producentów, zarzucał placówce zmanipulowanie przetargu na dostawę m.in. kolumn anestezjologicznych i chirurgicznych. Firma twierdziła, że choć jej sprzęt spełniał wymogi określone przez COZL, to wybrano ofertę droższą o 1,7 mln zł. Firma przegrała wtedy w Krajowej Izbie Odwoławczej, ale skierowała sprawę do sądu.

RAFI
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

RAFI
RAFI (15 maja 2015 o 21:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie mogę patrzeć na tą elewację!

To nie spoglądaj w jego stronę. Brawo dla projektantów za takie kolory

Rozwiń
Gość
Gość (15 maja 2015 o 20:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oburzające! Nie wybrali chińskiej tandety choć była tańsza!
Rozwiń
Gość
Gość (15 maja 2015 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oburzające,nie wybrali chinskiej tandety choć była tańsza!
Rozwiń
Gość
Gość (15 maja 2015 o 20:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przemaluja w koncu tego paszkwila ?
Rozwiń
ASA
ASA (15 maja 2015 o 19:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W 2010 roku COZL też miał problem ze stołami operacyjnymi. W specyfikacji na Rozbudowę i Modernizację pojawił się opis stołu firmy STERIS którego dystrybutorem była Lubelska firma TEHAND, jeden z oferentów zawiadomił Wydział Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji. Efekt był taki że przetarg unieważniono !!!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!