sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

COZL w mniej jaskrawych kolorach? Jest zgoda na przemalowanie budynku

Dodano: 4 grudnia 2017, 17:57

Budynek Centrum Onkologii zostanie przemalowany. Jeśli znajdą się na to pieniądze, to może nawet już w przyszłym roku

Na spotkanie w sprawie szpecącej panoramę miasta jaskrawej kolorystyki monumentalnej bryły COZL marszałek województwa Sławomir Sosnowski zaprosił przedstawicieli Stowarzyszenia Architektów Polskich, Rady Kultury Przestrzeni i redaktorów naczelnych lubelskich mediów. Nie zabrakło również dyrekcji placówki i autora projektu rozbudowy centrum – arch. Stefana Głaza.

Opowiedział on o tym, jak przez lata projekt się zmieniał, by docelowo z elewacji zniknęło aluminium i szkło, a obok czerwieni tycjanowskiej („był to ulubiony kolor pani dyrektor”) pojawił się kolor żółty. Efekt kłuje w oczy – i z bliska, i z daleka.

Choć rozmowa miała dotyczyć kolorystyki tej części centrum, której budowa jeszcze trwa, to nikt z obecnych nie miał wątpliwości, że do poprawki jest całość elewacji. I nie chodzi jedynie o przemalowanie tysięcy metrów kwadratowych ścian zewnętrznych.

– Kluczowy jest kolor aluminiowej okładziny kondygnacji technicznej. Gdyby nie była tak ciemna jak obecnie, to budynek nie dominowałby aż tak w przestrzeni – argumentuje arch. Grzegorz Kaczor, skarbnik lubelskiego oddziału SARP.

Marszałek Sławomir Sosnowski nie ukrywa, że temat fatalnie dobranej kolorystyki COZL od dawna leży mu na sercu. – Codziennie tamtędy przejeżdżam. Jestem otwarty na propozycje – przyznał.

I jak tłumaczy, obecnie – gdy większość problemów związanych z funkcjonowaniem i rozbudową COZL zostało już rozwiązanych – można wreszcie zająć się także tym tematem. Choć wątpliwości co do tego, kto ma płacić za błędy poprzedniej dyrekcji placówki, wcale nie zniknęły.

Inwestor (COZL) szacuje, że koszt takich prac to ok. 1,5-2 mln złotych. – Obecnie trwa inwentaryzacja inwestycji. Dziś to nasz priorytet, by oddać ją do użytku pacjentom – podkreśla także Arkadiusz Bratkowski, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Przetarg na dokończenie budowy COZL dyrekcja chce ogłosić w marcu. W dokumentacji pojawi się już nowy projekt kolorystyki elewacji na budynkach powstających i tych już istniejących. Czasu, by ogłosić konkurs architektoniczny, praktycznie więc nie ma.

Przedstawiciele SARP zaproponowali więc, by nową kolorystykę opracował obecny projektant – arch. Stefan Głaz. Jego propozycje – zanim doczekają się realizacji – mają zostać też poddane społecznej ocenie w mediach.

Czy nowe, bardziej stonowane i pasujące do otoczenia kolory, otrzyma tylko powstająca część COZL, czy też całość budynku, zależy od radnych sejmiku. To oni zdecydują, czy samorząd województwa stać na taki wydatek.

SONDA
Liczba głosów: 1339

Czy należy przemalować też istniejący budynek COZL?

68.78 %
Tak
29.28 %
Nie
1.94 %
Nie mam zdania
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(37) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 12:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A moze uda sie znaleźć lepsze przeznaczenie pieniedzy niz wyrzucenie ich na przemalowanie budynku... COZL mialo miec takie dlugi, wiec moze trzebaby je najpierw splacic.. a nie myslec o zaciaganiu kolejnych zobowiazan.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lubelskie najwazniej jest bardzo bogate skoro 2 mln zl moze sobie od tak widać na zmiane koloru...
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przemalowanie to wielki koszt. Nie za darmo tego nie zrobi. Czy nie ma wazniejszych wydatkow?????!!!! Pozatym budynek teraz jest widoczny - kazdy kto udaje sie tam po raz pierwszy moze go łatwo zlokalizowac.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kłamiesz Sosnowski!!! Jak pojawił się ten ohydny kolor elewacji to na pytanie dziennikarza odpowiadałeś: "Kwestie krajobrazowe mnie nie interesują"
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
" Arkadiusz Bratkowski, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia." Czy z pędzlem i wałkiem będzie mu "do twarzy"?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (37)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!