czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

CSK pochłonie 16 mln zł rocznie. Pieniędzy wystarczy tylko na utrzymanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lutego 2012, 21:02
Autor: Rafał Panas

Tak Teatr w Budowie wygląda dziś (Jacek Świerczyński)
Tak Teatr w Budowie wygląda dziś (Jacek Świerczyński)

Centrum Spotkania Kultur ma być tętniącą życiem, kulturalną atrakcją nie tylko dla mieszkańców naszego województwa. Ale pieniędzy wystarczy tylko na utrzymanie, w tym ogrzewanie gigantycznego budynku.

CSK – dziś to tzw. Teatr w Budowie, potworek straszący w centrum Lublina – ma być gotowe do połowy 2015 roku. Inwestycja pochłonie w sumie 220 mln zł, z czego większość wyłoży Unia Europejska. Budowa ma ruszyć za kilka miesięcy, ale plan działania instytucji już jest gotowy. A konkretnie, czym CSK przyciągnie publiczność i ile trzeba będzie wydać na jego utrzymanie.

Dotarliśmy do dokumentów. To program przygotowany przez Tomasza Pietrasiewicza i biznesplan Barbary Wybacz. Zarząd Województwa przyjął oba opracowania w grudniu.

Pietrasiewicz zakłada, że raz w roku odbędzie się tu duża premiera teatralna i widowisko operowe (np. "Czarodziejski flet” Mozarta). Co miesiąc będą czytane dramaty. Uczniowie zobaczą spektakle oparte na tekstach lektur szkolnych. Pojawią się chóry, muzycy eksperymentujący z dźwiękiem i uznani w świecie artyści (w 2016 r. mogą to być np. Nick Cave czy Tom Waits).

Centrum będzie wspierało ruch "Slow Cities” – miast, które redukują ruch samochodowy w centrach, budują deptaki, promują rowery, zachęcają, by sklepy sprzedawały zdrową żywność produkowaną przez okolicznych rolników. W CSK znajdzie się też baza dla "Busa Kultury”, czyli mobilnego centrum, które dojedzie do miejsc pozbawionych oferty kulturalnej.

W CSK na dużą skalę zostaną wykorzystane nowe media i technologie. Do popularyzacji robotyki będą wykorzystane klocki lego. Na dachu budynku stanie małe obserwatorium astronomiczne. Tradycyjne szkolne nauczanie uzupełni Uniwersytet Dziecięcy.

Te i wiele innych wydarzeń spowoduje, że Centrum ma odwiedzać 250 tys. osób rocznie. Jednak wykonanie tak bogatego planu musi kosztować. Według wyliczeń Barbary Wybacz, do 2020 roku CSK będzie pochłaniało szacunkowo 15-16 mln zł rocznie. Tymczasem dotacja z kasy województwa to ok. 8,2 mln zł.

– Samo utrzymanie obiektu: ogrzanie, prąd, administracja będzie kosztowało 8-9 mln zł, czyli całą dotację od województwa. Nie wliczamy w to programu – przyznaje Pietrasiewicz. I podkreśla: Koszty biorą się z rozmiarów tego budynku. Tyle trzeba wydać, żeby obiekt funkcjonował.

Dlatego autorka biznesplanu zaleca, by jeszcze raz przemyśleć wysokość dotacji oraz szanse na zdobycie pieniędzy z zewnątrz. Bo CSK, jak większość publicznych instytucji kulturalnych, nie zarobi nawet na realizację programu (szacowany przychód to 2,3 mln zł).

– Oba dokumenty są pewnymi koncepcjami. Mogą się zmieniać. Myślę, że trzeba dać Zarządowi Województwa czas na wypracowanie rozwiązań – stwierdza Beata Górka, rzecznik marszałka województwa.

Zarząd Województwa prawdopodobnie przeprowadzi audyt podległych mu jednostek kultury. Sprawdzi, gdzie można zaoszczędzić (np. czy trzeba utrzymywać Wojewódzki Ośrodek Kultury).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
drum
obserwator
Chłop Polski
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

drum
drum (15 lutego 2012 o 09:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież kino będzie, jest cały program poświęcony kinematografii i scenopisarstwu, sali też nikt nie zamierza wyburzyć. Czyżby znowu niekontrolowane przecieki do prasy z UW? A może chodziło o to żeby Pan G.L. miał o co walczyć.
Rozwiń
obserwator
obserwator (8 lutego 2012 o 15:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego w tym teatrze nie mozna organizować Kabaretonów zjazd Kabaretów tak jak robi to Koszalin i Kon Polski ,tak jak to robią Kielce Noc Czarownic .Dlazcego brak folderów osciennych miastach ludzi którzy chętnie przyjadą1x wtygodniu na spektal czy do Teatru 2.Dlaczego mało informacji w komunikacji Autobusowej ,Trojlejbusowe .Dlaczego busy w sobote czy w niedziele np po 23 nie Kursują np z Biłgoraja a w dzien co 30,lub 60 minut .Dawać koncesje tylko tym co chca wykonać chociaż 1- 2 kursy o 23 23.30,ponieważ w lublinie brak tanich hosteli ,czyli wydaj na podróz ,wydaj na spektaka teraz na hotel bo nie masz szans powrotu z Lublina do domu
Rozwiń
Chłop Polski
Chłop Polski (8 lutego 2012 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludki z lubelskiej budki.....STADIONY -dla zabawy ,TEATRY-dla rozrwywki ,HIPERMARKETY- dla zbytku, KONFERENCYJNE AULE-do spotkań.............a gdzie k**wa na to wszystko zarobić bo z paplaniny i z teatralnych kreacji ;nie wyrośnie ani kartofel,ani nie powstanie cegła na dom
ani blacha na poszycie autobusu. Ludzie wam się coś po**bało w tych łbach. Przed wojną i po
w Lublinie produkowało się ;rolnicze maszyny,samoloty,samochody,motocykle,mieliśmy swój cukier , papierosy.........a teraz co mamy ? paru idiotów wyperfumowanych duchami made in Paris z przerośniętymi kłakami na brodzie,którzy zawzięcie na nasz koszt,starają się kreować naszą przyszłość (Czemu nie zapytacie JAKĄ ! ).
Irytuje mnie też akademicka gównażeria która tu się nagromadziła i zamiast zabrać się za pożyteczną naukę to po paru piwach wychylonych w pobliskich knajpach wspiera ten "tekturowy" bajzel.Potem czego można się spodziewać po takich chmielowykształciuchach ?
....a no zatrudniają się w tutejszych urzędach z mniemaniem że prawo to oni a nie konstytucja i podpisują po 200 nic nie watrtych decyzji.
Zróbcie jakiś rachunek sumienia bo w przeciwnym razie zostaniecie Aborygenami tej ziemi.
Na nic wtedy się zda krew ;Piastów,wojów Sobieskiego i Piłsudskiego.
Rozwiń
Ryszard
Ryszard (8 lutego 2012 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedy w Lublinie powstanie coś, co będzie przynosić zyski?
Rozwiń
Kąkol
Kąkol (8 lutego 2012 o 11:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Agnieszka' timestamp='1328693840' post='593950']
Panie Pietrasiewicz, jakie ma Pan kwalifikacje i widzę, aby wypowiadać się odnośnie premier operowych czy teatralnych! Ręce precz od Teatru Muzycznego i Filharmonii!To dls Pana za wysokie progi, tylko zaszkdozi pan Kulturze.
[/quote]
Jak tam częściej będą wystawiali "skrzypka na strzesze" i zapraszali Kozłowskiego z klezmerbendem to i Pietrasiewiczowi to się spodoba - zobaczysz. A jak jeszcze w korytarzu teatru,w gablotach wystawią makietę przedwojennego Lublina opracowaną przez Pietrasiewicza to już HO HO....a jak pomalują tam na czerwono kamienice,które należały do dominującej wtedy na Starówce "KULTURY" to Pietrasiewicz niczym kogut będzie piał z radości.To wszystko da się załatwić aby klan Pietrsiewiczów był kontent .....Aaaaa zapomniałem - jeszcze wygospodarować jakieś obszerniejsze pomieszczonko w tym teatrze dla "Tektury" która się boryka z lokalowym problemem.

Mr Maurycy Samuel - "My Żydzi jesteśmy i pozostaniemy na zawsze niszczycielami
-cokolwiek goje zrobią ,nie zaspokoi to naszych potrzeb i wymagań"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!