piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Cudownie ozdrowieliśmy?

Dodano: 4 listopada 2005, 09:20

Nie wypalił program badań profilaktycznych wykrywających poważne choroby. Mimo że dostaliśmy na niego górę pieniędzy, zbadało się bardzo mało osób. Nie wiadomo, kto zawinił: fundusz zdrowia, lekarze czy sami pacjenci. Wiadomo, że niewykorzystane pieniądze musimy oddać.

– Propagujemy badania, gdzie się da. Ale wśród pacjentów nie ma zainteresowania profilaktyką – twierdzi Elżbieta Lasota, dyrektor oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie.
NFZ podpisał kontrakty z setką szpitali, przychodni i lekarzy rodzinnych. Wykupił w nich badania dla kilkudziesięciu tysięcy osób. W sumie za 5 mln zł. Koniec roku blisko, a połowa pieniędzy jest niewykorzystana. Zainteresowaniem pacjentek zupełnie nie cieszy się program badań prenatalnych wykrywający wady płodu. Pieniądze przeznaczone na ten cel wykorzystano jedynie w 6 procentach.
– Kobiety tego nie chcą – komentuje prof. Jan Oleszczuk, konsultant wojewódzki ds. położnictwa i ginekologii. – Boją się trudnych decyzji. Bo jeżeli badania wyjdą źle, mogą wtedy skorzystać z aborcji.
Badania na obturacyjną chorobę płuc wykorzystano w 24 proc.; na raka szyjki macicy – w 30 proc.; na raka piersi – w 54 proc; na choroby układu krążenia – w 64 proc.
Pieniądze, których do końca roku fundusz nie wyda, będzie musiał zwrócić do budżetu państwa. (step)

KTO SIĘ MOŻE BADAĆ

Programem darmowych badań na choroby krążenia są objęte osoby w wieku 35–55 lat; mammograficznych 50–69 lat (wyłącznie te, które nie badały się w ciągu ostatnich
2 lat); cytologicznych 30–59 lat (które się nie badały w ciągu ostatnich 3 lat); na chorobę płuc 40–65 lat.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!