środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Cudzoziemcy w Lublinie korzystają z programu 500 plus

Dodano: 26 kwietnia 2016, 12:37

Lubelski MOPR przyznał świadczenie wychowawcze 500 plus czterem rodzinom cudzoziemców mieszkającym i pracującym w Polsce.

Prawo do świadczenia z programu 500 plus przysługuje cudzoziemcom spoza UE, jeśli w Polsce pracują i mieszkają z rodzinami; dotyczy to również osób, które uzyskały w naszym kraju status uchodźcy. Jak podkreśla wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk, intencją autorów ustawy było przyznanie prawa do świadczenia tym cudzoziemcom, którzy chcą się z Polską związać – tutaj pracować, mieszkać i wychowywać dzieci.

W ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadziła program „Rodzina 500 plus”, zapisano, że świadczenie wychowawcze przysługuje kilku kategoriom cudzoziemców. M.in. osobom,
do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, czyli obywatelom Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

– Oni mogą otrzymywać 500 plus na takich zasadach, jak Polacy otrzymują świadczenia rodzinne za granicą – wyjaśnia Marczuk.

Prawo do świadczenia wychowawczego mają również osoby z zezwoleniami na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz cudzoziemcy, którzy mają prawo do pobytu w Polsce z adnotacją „dostęp do rynku pracy” przynajmniej na pół roku. I właśnie na tej podstawie otrzymywać będą świadczenia obywatele Ukrainy mieszkający w Lublinie.

– Świadczenie przyznano czterem rodzinom, które będą pobierać pieniądze w sumie na siedmioro dzieci – mówi Magdalena Suduł, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. – Świadczenia dla trzech pierwszych rodzin zostały już wypłacone. Kolejne świadczenie zostanie wysłane w najbliższym czasie.

 

Czytaj więcej o: Lublin 500 plus
Użytkownik niezarejestrowany
bobas
Gość
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 lipca 2016 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co co piszą to nieprawda bo jestem obywatelką UE i nie dostałam choć spełniłam wszystkie warki odmowa dlaczego niewiedzą sami i to nie tylko mnie dotyczy ,
Rozwiń
bobas
bobas (27 kwietnia 2016 o 08:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Całe życie płacimy na np. cyganów i jakoś nie pialiście nigdy.

U nas ta mniejszość jest stosunkowo nieliczna, więc nie był to aż taki problem, ale jak tabory zaczną ściągać ze Słowacji to może się zrobić ciekawie. Swoją drogą Słowacja właśnie dlatego utrzymuje bardzo niskie dodatki socjalne.

Rozwiń
Gość
Gość (27 kwietnia 2016 o 08:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na zdrowie :)
Rozwiń
Gość
Gość (27 kwietnia 2016 o 07:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A mnie Polakowi nie dali..... shit...
Rozwiń
hrabiaski
hrabiaski (26 kwietnia 2016 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nie ma co się tak oburzać czytelnicy. Polacy za granicą np w UK czy innych niderlandach też dostają socjal od państwa. To co powinni oddać...

nie ma co się tak oburzać czytelnicy. Polacy za granicą np w UK czy innych niderlandach też dostają socjal od państwa. To co powinni oddać...

jest mala różnica,Polska płaci unijne składki,i tym samym ma unijne prawa na terenie państw UE.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!