piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Cukrownia: Hala Witkowskiego będzie służyć za magazyn

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 maja 2009, 20:51

Hala na terenie dawnej cukrowni nie zostanie rozebrana. Krajowa Spółka Cukrowa zapewnia, że nie zburzy obiektu, mimo że nie figuruje on w rejestrze zabytków.

Chodzi o modernistyczną halę projektu uznanego architekta Tadeusza Witkowskiego. Wystarczy jeden podpis urzędnika w magistracie, by właściciel mógł rozebrać obiekt. Gospodarz terenu, Krajowa Spółka Cukrowa dostała już dwa zezwolenia na rozbiórkę. Do wyburzenia zakwalifikowano m.in. warsztaty, stolarnię, wieżę i kotłownię. W sumie kilkanaście obiektów.

- Mogę zapewnić, że nie pozwolimy na rozbiórkę istniejących tam zabytków - mówi Jacek Adamczyk z Wydziału Architektury Urzędu Miasta. - Co do reszty, wszystko zależy od właściciela. Na razie czekamy na kolejne wnioski.

Ocaleją m.in. stara rafineria, pawilon i budynek dyrekcji. Wszystkie wpisano do rejestru zabytków w 1995 roku. Hala Witkowskiego na tej liście się nie znalazła. W budynku mieściła się kiedyś suszarnia wysłodków. W 2006 roku obiekt wyremontowano i przerobiono na magazyn cukru.

- Spółka ma dalekosiężne plany dotyczące tego budynku - zapewnia Aleksandra Paulska, rzecznik KSC. - Pod uwagę brane są m.in. magazynowanie i dystrybuowanie cukru z najbliższej kampanii cukrowniczej.

Nie wiadomo, co będzie potem. Formalnie, właściciel ma wolną rękę i może wystąpić o zezwolenie na rozbiórkę hali. Ta bowiem nie została wpisana do rejestru zabytków. W tej sytuacji Ratusz nie będzie mógł odmówić.

- Nie spodziewaliśmy się, że dojdzie do rozbiórek. Wpisano do rejestru 15 obiektów licząc, że cały kompleks będzie chroniony - przyznaje Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Nie da się wprowadzić na listę wszystkich budynków. Tak stało się z halą Witkowskiego, ale ma ona wartości, które warto zachować.

Przedstawiciele KSC zapewniają, że nie skorzystają ze swojego prawa i hala pozostanie nietknięta. W przeciwieństwie do innych budynków nie została ona objęta programem restrukturyzacji. Nie ma jej na liście obiektów przeznaczonych do rozbiórki.

- Również budynki pakowni i magazynów cukru nie są przewidziane do demontażu - dodaje Paulska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
olo2
jim
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 maja 2009 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przy ul Wrotkowskiej wyburzono ciekawsze architektonicznie budowle,ciekawe kto wydał zgodę.Takich ciekawostek nawet nie fotografowano bo był zakaz a znikneły niemal z dnia na dzień.
Rozwiń
olo2
olo2 (7 maja 2009 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panowie pismacy jak piszecie artykuł to i dawajcie zdjęcie tego obiektu bo ten obiekt na zdjęciu to budynek w którym produkowano cukier anie magazyn.
Rozwiń
jim
jim (6 maja 2009 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to pan viceminister Żukowski tyle załatwił dla Lubelszczyzny ...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!